16.Товарне господарство та його основнi риси.
Товарне господарство- це тип господарювання, за якого продукти праці виробляються відокремленими господарюючими суб'єктами ,для суспільних потреб, що визначаються ринком
При товарному виробництві організація економіки повністю залежить від ринку, який вирішує, що виробляти, як виробляти і для кого виробляти. Це означає, що товарне виробництво є ринковим виробництвом.
Товарні відносини формуються на основі об'єктивних процесів розвитку виробництва, його матеріально-речових і особистих чинників.
Умовами виникнення товарного виробництва є такі:
суспільний поділ праці та спеціалізація виробництва, які призводять до спеціалізації виробників на виготовленні окремих видів продукції або на певній виробничій діяльності. Це робить можливим і необхідним обмін між виробниками, що спеціалізуються на певному виробництві.Коли товаром стає не лише продукт людської праці, а й сама роб. сила, назив-ся капіталістичним (розвинутим). В умовах капіталізму всі прод. праці вигот-ся як товари і робоча сила стає товаром. Товарне вир-во набуває загального хар-ру.
Риси розвинутої форми товарного вир-ва:
1) виробник продукту – найманий робітник, власник товару – капіталіст;
2) існує експлуатація;
3) вир-во товарів здійс-ся заради одержання прибутку;
4) вир-во ведеться на базі спільної, об’єднаної праці найманих робітників;
5) товарне вир-во набуває загального характеру.
Історичними передумовами виникнення капіталу були товарне вир-во і розвинутий товарно-грошовий обіг. Кінцевим рез-том розвитку товарного обігу є гроші. Водночас вони є і першою формою прояву капіталу. Кожен капітал починає свій шлях у вигляді певної суми грошей. Але гроші самі по собі не є капіталом. Вони стають капіталом, коли вони використ-ся з метою наживи.
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑