1.26. Специфічні методичні прийоми фін.контролю та їх харак-ка.

Специфічні методичні прийоми і способи фін. контролю використовують для одержання необхідних доказів у процесі контрольних дій під час проведення ревізій чи тематичних перевірок. Їх класифікують за двома групами: а) методичні прийоми фактичного контролю; б) методичні прийоми документального контролю

Методичні прийоми фактичного контролю наступні: Інвентаризація — це спосіб контролю фактичної наявності ТМЦ, грошових коштів, стану розрахунків та його відповідності даним бухобліку на одну й ту саму дату. Контрольні заміри — прийоми фактичного контролю, що застосовуються при перевірці достовірності даних про обсяги виконаних робіт, наданих послуг. Спостереження (обстеження) прийоми фактичного контролю стану об'єктів, їх якісних характеристик. Експертно-лабораторний аналіз — прийом фактичного контролю якості сировини, матеріалів, готової продукції. Застосовується для перевірки дотримання чинних стандартів і рецептур виготовлення продукції в харчовій, хімічній промисловості під час випуску продовольчих і непродовольчих товарів. Контрольний запуск сировини і матеріалів у виробництво застосовується для перевірки обсягів виходу готової продукції в переробній промисловості. За такої форми контролю в присутності ревізора весь технологічний процес, починаючи зі зважування сировини і допоміжних матеріалів, їхньої обробки і закінчуючи зважуванням готової продукції.

Методичні прийоми документального контролю такі: Нормативно-правова перевірка - суть цієї форми контролю полягає в тому, що за змістом господарської операції, відображеної в документі, визначається,
чи не суперечить вона чинним законодавчим нормам, правилам, вимогам статутів та інших засновницьких документів. Формальна перевірка документів застосовується для контролю дотримання чинних форм документів,послідовності,повноти і правильності заповнення їхніх реквізитів, наявності відповідних підписів у документах. Арифметична перевірка документів передбачає контроль проведених у документі обчислень, підрахунків у підсумках, що здійснюються при оформленні та обробці документів. Експертна перевірка документів — це детальне поглиблене дослідження  достовірності документа про госп. операцію за наявності ознак його неправильного оформлення, що виявилось у порушенні вимог чинних нормативних актів з бух. обліку щодо форми і заповнення реквізитів документа, застосовуваних  способів  внесення  правомірних  виправлень.

Зустрічна перевірка документів - суть такої перевірки полягає в дослідженні достовірності документів шляхом зіставлення їх і записів в облікових регістрах, що належать до одних і тих самих або різних, але взаємопов'язаних господарських операцій ревізованого підприємства та організацій, з якими воно має виробничі  (господарські)  відносини. Логічна перевірка документів - застосовується при дослідженні достовірності госп. операцій, коли в ревізора виникають сумніви щодо обсягів у кількісному та вартісному значеннях окремих показників. Суть методу — у порівнянні господарської операції, відображеної в документі, з різними взаємозв'язаними показниками інших госп. операцій для з'ясування, чи існувала об'єктивна можливість її виникнення. Контрольні порівняння на збалансованість окремих показників, що застосовуються для контролю правильності оприбуткування та списання на витрати, використання окремих видів матеріальних цінностей, достовірності аналітичного обліку, якщо в бухгалтерії ведеться тільки вартісний (сумовий) облік матеріальних цінностей, а також, коли аналітичний облік у занедбаному стані. Суть даного прийому полягає в порівнянні залишку на початок ревізованого періоду з документованим надходженням матеріальних цінностей, з одного боку, і документованих витрат та залишку на кінець ревізованого періоду, з іншого боку. Перевірка правильності відображення господарських операцій з даних документів у регістрах бухгалтерського обліку. При цьому контролюється правильність визначення кореспон-денції рахунків, виходячи зі змісту господарської операції, відображеної в документі, повнота наявності та відповідності документів за здійсненими в облікових регістрах записами на рахунках бухобліку. Аналітична (камеральна) перевірка звітності та балансів. Суть цього методичного прийому полягає в дослідженні обґрунтованості показників звітності та балансів даними бух., аналітичного і синтетичного чи податкового обліку. Він застосовується  для дослідження фін. стану підприємства, фін. результатів діяльності та взаємовідносин з питань платежів до бюджету, цільових спеціальних державних фондів, розрахунків з банками за позичками, а також з іншими підприємствами. До основних прийомів аналізу, які широко застосовуються в процесі контролю фінансово-господарської діяльності, належать: техніко-економічні розрахунки, порівняння даних, відносні та абсолютні величини, групування даних, тематичні обстеження.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 
100  Наверх ↑