Особливості обліку на підприємствах роздрібної торгівлі
9.1. Облік торговельних націнок
Під час оприбуткування товарів на підприємствах роздрібної торгівлі встановлюють відсоток торговельної націнки, облік якої ведуть на субрахунку 285 «Торгова націнка». На підставі звіту про обіг товарів роблять записи у регістрах бухгалтерського обліку з нарахування торговельної націнки:
Дебет рахунків 281, 282 Кредит рахунка 285
Наприкінці звітного періоду складають розрахунок розподілу торговельної націнки між реалізованими й нереалізованими товарами.
Сума торговельної націнки на реалізовані товари визначається як добуток продажної (роздрібної) вартості реалізованих товарів і середнього відсотка торговельної націнки. Середній відсоток торговельної націнки визначають діленням суми залишку торговельних націнок на початок звітного місяця і торговельних націнок у продажній вартості одержаних у звітному місяці товарів на суму продажної (роздрібної) вартості залишку товарів на початок звітного місяця та продажної (роздрібної) вартості одержаних у звітному місяці товарів.
Розрахунок середнього відсотка торговельної націнки:
Втн = (ТНП + ТНЗВ): (Тп + Тзв),
де Втн – середній відсоток торговельної націнки;
ТНП – залишок торговельних націнок на початок звітного місяця:
ТНЗВ – сума торговельних націнок за звітний місяць;
Тп – продажна вартість залишку товарів на початок звітного місяця;
Тзв – продажна вартість отриманих товарів у звітному місяці.
Розрахунок торговельної націнки, що припадає на реалізовані товари:
Т н.реал = Т реал * В тн,
де Т н.реал – сума торговельної націнки на реалізовані товари;
Т реал – продажна вартість реалізованих товарів.
Розрахунок собівартості реалізованих товарів:
С реал = Т реал - Т н.реал,
де С реал - собівартість реалізованих товарів.
Списання за розрахунками суми торговельної націнки на реалізовані товари відображають за дебетом субрахунку 285 і кредитом субрахунків 281 і 282.
Облік одержаних товарів підприємством роздрібної торгівлі здійснюють залежно від того, за якими цінами одержано товари – регульованими чи нерегульованими. При цьому роздрібне торговельне підприємство одержує у розпорядження торговельну знижку в повному розмірі у разі, якщо придбання товарів безпосередньо у постачальників-виробників товарів. Якщо товар у роздрібну мережу находить через посередницьку ланку, тобто від торговельних баз і складів, то роздрібне підприємство одержує торговельну знижку не в повному обсязі, а частку її, що відповідає плановим витратам і нагромадженням у цій ланці. Іншу частину торговельної знижки утримують на користь торговельних баз і складів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑