Тема 7 Програмування у системі державного регулювання економіки.
1. Суть державного програмування.
2. Класифікація та характеристика програм.
3. Організація розробки та реалізації цільових комплексних програм.
4. Суть і завдання планування.
1. Програмування національної економіки як явище в системі державного регулювання з’явилось у світовій практиці в середині XX ст. Першими на цей шлях стали США, Канада, Франція і Японія. Зокрема, відомими були програма освоєння ресурсів ріки Теннессі розроблена в США в 30-ті роки, програми освоєння районів Півночі, розроблені і реалізовані в Канаді. В Японії найвідомішими є національні програми „Технополіс”, „План реконструкції Японських островів” та ін.
Суть програмування полягає в аналізі стану національної економіки, виявленні проблем, які не можуть вирішити ринкові механізми, розробці та реалізації окремих економічних програм.
Програмування може бути успішним лише за умови дотримання централізованого підходу до розробки, управління та реалізації масштабних народногосподарських програм.
Головними завданнями програмування є підтримка економічної рівноваги, вплив на якісне перетворення економіки, стимулювання її розвитку.
Мета державного програмування - досягнення прийнятного для держави варіанта розвитку економіки.
Програмування, як форма державного регулювання, має такі специфічні особливості:
1) втручання держави в економіку не ліквідує стихійність у ринкових перетвореннях, а лише коректує цей процес;
2) програмування є елементом сучасної ринкової організації економіки, оскільки держава не керує агентами ринку, а лише спрямовує їхню діяльність;
3) основою програмування є структурне регулювання;
4) програмування, як форма впливу на економіку, є системним і комплексним.
Основа державного програмування - це розробка і виконання довго - (10-15-20 років), середньо - (4-5 років) і короткотермінових (1 рік) програм.
2. У державних програмах можна виділити:
· спеціальні програми розвитку окремих галузей, секторів або районів. Прикладом таких програм в Україні є Державна програма розвитку вугільної промисловості, Державна програма ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Державна національна програма "Освіта. Україна XXI століття"
· програми, що стосуються певних загальнонаціональних проблем: Державна програма зайнятості, Державна програма соціального захисту населення, програми діяльності державних економічних органів, Державна програма приватизації, урядова програма Кабінету Міністрів "Україна-2010"
· програми для досягнення економічної рівноваги: програми стабілізації економіки та виходу її з кризового стану; фінансові програми; регіональні, програми з господарського освоєння нових районів, перетворення економіки регіонів, які вже сформовані, формування нових територіально-виробничих комплексів тощо.
За рівнем масштабу порушених проблем розрізняють:
великомасштабні комплексні програми. До них можна віднести комплексну програму НТП в національній економіці, програму вирішення найважливіших соціальних проблем;
програми соціально-економічного розвитку, наприклад, житлова програма;
вузькі науково-технічні програми.
Вивчення конкретних програм свідчить, що є суттєві відмінності у формах виконання їхнього втілення. Ці відмінності залежать від масштабу і сфери дії програм, ступеня залучення державного і приватного секторів, характеру економічних та адміністративно-правових зв'язків. Методи формування структури і змісту програм, особливо їхнього організаційно-економічного механізму, залежать від їхнього правового статусу (індикативного чи директивного).
3. Особливе місце в системі державних програм посідають цільові комплексні програми.
Комплексно-цільова народногосподарська програма — це державний, адресний плановий документ, у якому визначений за ресурсами, виконавцями та строками комплекс економічних, техніко-виробничих, науково-дослідних, організаційно-господарських заходів до яких, як звичайно, залучено багато галузей, господарських органів, регіонів.
За змістом комплексні цільові програми є такі:
соціально-економічні, спрямовані на вирішення проблем розвитку й удосконалення способу життя, підвищення матеріального і культурного рівня життя населення, поліпшення соціальних умов праці та відпочинку;
виробничі, спрямовані на збільшення обсягу виробництва певних видів продукції (послуг), розвиток нових видів виробництва, підвищення якісних характеристик продукції, зростання ефективності використання ресурсів;
науково-технічні, спрямовані на розвиток наукових досліджень, вирішення проблем розробки і впровадження в практику нових видів техніки і технологій;
екологічні, спрямовані на виконання природоохоронних і природоперетворювальних проектів;
інституційні, спрямовані на удосконалення організації управління господарськими системами;
регіональні, спрямовані на господарське освоєння нових районів, реструктуризацію економіки розвинутих районів України, формування територіально-виробничих комплексів.
За структурою цільова комплексна програма має такі головні елементи (блоки):
цільовий, де з’ясовані головна ціль і підцілі програми, бажана послідовність їхньої реалізації;
структурний, формування якого дає змогу визначити набір та контури цілереалізаційних систем, тобто об'єктів національної економіки та їхніх елементів, які об'єднані за ознакою цільового призначення;
блок техніко-економічного обґрунтування;
ресурсний, який характеризує обсяг і структуру розподілу ресурсів, потрібних для виконання програми;
організаційний, у якому по всіх елементах програми передбачені відповідальні виконавці, джерела і строки виділення ресурсів, а також терміни вжиття заходів.
Порядок складання і розробки ЦКП такий: аналіз тенденцій економічного розвитку в сфері програмної діяльності; прогнозування і визначення потреби корегування цих тенденцій; дослідження і розробка альтернативних варіантів програми; оцінка і вибір найефективніших варіантів програми; формування розгорнутого проекту програми;формування єдиної стратегії вирішення проблеми.
Для розробки й обґрунтування різних варіантів ЦКП доцільно використовувати: методи економічного аналізу;методи структурного аналізу, тобто методи формування варіантів задоволення потреб народного господарства в продукції;балансові методи; методи обґрунтування рівня розвитку виробництва й основних показників за факторами впливу.
Пріоритетні напрями, які потребують програмного вирішення, схвалює Верховна Рада України. Для цього Національна академія наук з участю Міністерства освіти України, міністерств, відомств, науково-дослідних інститутів методом експертних оцінок визначають перелік таких програм, після чого їх розглядає Кабінет Міністрів і подає до Верховної Ради.
Комплексні цільові наукові програми відкриті для поповнення новими проектами. Рішення про введення нових проектів або вилучення малоефективних приймає замовник програми.
Формування системи цілей програми передбачає визначення головної мети з наступними її дезагрегуванням на ієрархічну множину конкретніших цілей. Загальну мету програми розділяють у функціональному і предметному розрізі, тобто на функціональні і предметні цілі. Для виявлення кількісних характеристик програмних цілей кожну програму розгортають у багаторівневу множину локальних (часткових) під цілей, які називають деревом цілей. Процедура побудови дерева цілей ґрунтується на оцінці експертів і має такі стадії:
· побудову функціонального дерева цілей;
· формування комплексу цілереалізаційних систем;
· попередні оцінки і відбір цілереалізаційних систем;
· ранжування цілей.
Ефективність варіантів програми можна оцінити двома шляхами: побудувавши систему економіко-математичних моделей і розрахувавши варіанти на ПЕОМ за допомогою системи експертних оцінок.
4. Планування - це специфічна управлінська діяльність з визначення цілей та шляхів їх досягнення. Його ведуть на підставі ринкових досліджень і аналізу внутрішніх можливостей. Змістом розробки планів є визначення взаємопов'язаних завдань структурним підрозділам об’єкта планування, обґрунтування потрібних ресурсів, визначення показників для контролю та оцінки ступеня досягнення цілей.
Світова практика застосування макроекономічного планування дає змогу виділити три його головні форми: директивне, індикативне та стратегічне.
Директивне планування було формою прояву жорсткого державного регулювання економіки в колишньому СРСР. Стратегічне планування - це системний спосіб управління змінами, творчий процес визначення і здійснення найбільш важливих дій (беручи до уваги сильні та слабкі сторони і можливості).
Найбільшого поширення в системі макроекономічного планування набуло планування індикативне. Суть цього планування полягає у тому, що уряд впливає на розвиток національної економіки не шляхом вказівок і затвердження директивних обов'язкових завдань для товаровиробника, а за допомогою координації діяльності виробників і забезпечення їх інформацією.
Індикативне планування принципово відрізняється від директивного способами реалізації поставлених цілей. Показники індикативного плану набувають життєвої сили для суб'єктів ринку лише через цілеспрямовану систему правових та економічних регуляторів.
Метою індикативного планування є реалізація цілей державного впливу на економічний та соціальний розвиток.
Головне призначення індикативного планування в Україні -розробка, обґрунтування і вжиття заходів щодо державного регулювання соціально-економічного розвитку країни.
Основою індикативного планування є ретроспективний аналіз економічного і соціального становища держави та прогнози його розвитку, в тому числі масштабів, темпів, структури виробництва, кон’юнктури ринку, соціальних індикаторів та інших характеристик і показників на коротко -, середньо -, довготермінову перспективу. На базі цих розробок і розрахунків формують перспективні цілі і пріоритети соціально-економічного розвитку, а також відповідну державну політику (податкову, фінансову, цінову, структурно-інвестиційну, галузеву, науково-технічну, соціальну, екологічну) з урахуванням визначених законом прав і повноважень державних органів. На підставі прогнозів, цілей та пріоритетів соціально-економічного розвитку, виробленої політики. наявних фінансових, матеріальних, виробничих та інших ресурсів, уряд формує окремі завдання і визначає конкретні засоби для їх вирішення.
Отже, індикативний народногосподарський план - це організаційно-економічний інструмент втілення економічної політики держави у практику дії суб’єктів господарювання, який ґрунтується на системі економічних, науково-технічних і соціальних прогнозів, має орієнтувальний, рекомендаційний характер і є основою для вироблення регуляторів ринку.
Показники, які є в індикативному плані, виражають головні напрями економічного і соціального розвитку, вони не адресні і є орієнтирами, досягнення яких повинні домагатися державні органи шляхом застосування різних стимулюючих заходів і економічних важелів.
Головні функції індикативного плану такі:
· ретроспективний аналіз, прогнозування й обґрунтування цілей, темпів та умов збалансованого економічного і соціального розвитку країни;
· розробка системи державних рішень прямої дії (адміністративних регуляторів);
· визначення економічних важелів і стимулів (економічних регуляторів);
· формування цільових комплексних програм, які передбачають раціональне поєднання інтересів країни з інтересами внутрішніх та зовнішніх суб’єктів ринкових відносин шляхом координації їхньої планово-економічної діяльності й економічного впливу;
· планування економічного та соціального розвитку підвідомчого господарства;
· координація і взаємо ув’язка розробленого індикативного плану з бюджетом держави;
· застосування як інструменту поточного аналізу та координації виконання окремих елементів, завдань, програм у складі індикативного плану і досягнення основних цілей, затверджених Верховною Радою України;
· вироблення і реалізація пріоритетних напрямів у розвитку економіки.