Тема 5 Форми і методи роздержавлення і приватизації у складі економічної політики держави.

1. Сутність і завдання роздержавлення та приватизації в Україні.

2. Програма приватизації, об’єкти та суб’єкти приватизації.

3. Основні способи приватизації майна державних підприємств.

1. Роздержавлення—дія держави по ліквідації державної власності. Це ліквідація майнової монополії держави. Роздержавлення націлене на зміну відносин власності на засоби виробництва для їх ефективного використання та відновлення; створення середнього класу власників як основи для соціально орієнтованої ринкової економіки; структурну перебудову економіки, розвиток конкуренції, обмеження монополізму; залучення іноземних інвестицій.

Приватизація—це процес відчуження загальнодержавного та комунального майна на користь фізичних та недержавних юридичних осіб, що передбачає створення об’єктів недержавних, приватних форм власності(власне приватних, індивідуальних, колективних, кооперативних, акціонерних, змішаних). Приватизація має сенс лише в економіці, основаній на ринкових принципах регулювання.

Світовий досвід показує, що процес приватизації повинен відповідати ряду вимог: реформування державної власності має бути законним і ефективним; приватизація повинна сприяти розвитку ринкових відносин; держава має вирішувати соціальні проблеми, які виникатимуть у ході економічних перетворень; приватизація має охоплювати більшу частину продуктивної власності держави. Здійснювати приватизацію можливо двома шляхами: повільна приватизація(з достатньою попередньою підготовкою та структурною перебудовою об’єкта), що викликає потребу у коштах і високо кваліфікованих фахівцях; швидка приватизація(з перекладанням усіх турбот і боргів підприємства на нового власника). Як показує світовий досвід приватизацію слід здійснювати з максимальною швидкістю, яку дозволяють існуючі політичні і економічні умови. 

Мета приватизації:

1. підвищення ефективності господарювання за рахунок зацікавленості власника у кінцевому результаті діяльності—прибутку,

2. піднесення рівня забезпеченості населення необхідними товарами та послугами за рахунок посилення конкурентної боротьби,

3. прискорення вирішення соціальних проблем за рахунок утворення середнього класу в суспільстві,

4. вихід суспільства з соціально-економічної кризи.

2. Процеси приватизації в Україні контролює держава. Головним виконавчим органом(головним суб’єктом приватизації) під керівництвом якого розробляють і виконують програми приватизації є Фонд державного майна(ФДМ) України. З 1994 року створена єдина система органів приватизації до яких належать: ФДМ України, регіональні відділення ФДМ в областях, містах Київ та Севастополь, представництва ФДМ в районах та містах. Це дало змогу вести єдину державну політику приватизації на всій території України.

Першою і визначною функцією ФДМ України є розробка та подання Кабінету Міністрів проектів державних програм приватизації, які є основними документами, що визначають цілі, пріоритети та механізм приватизації на поточний рік та на перспективу. Програма розробляється відповідно до концепції роздержавлення і приватизації підприємств, землі та житлового фонду, законів України “Про приватизацію майна державних підприємств”, “Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)”, “Про приватизаційні папери”.

Метою Державної програми приватизації є:

· зміна відносин власності на засоби виробництва з метою їх ефективного використання;

· створення сектору недержавних власників, як основи соціально орієнтованої економіки;

· структурна перебудова економіки;

· стабілізація економічної ситуації;

· розвиток конкуренції та обмеження монополізму;

· залучення іноземних інвестицій.

 Програма включає в себе такі питання:

· об’єкти та способи приватизації для різних груп об’єктів;

· порядок використання приватизаційних майнових сертифікатів;

· умови залучення іноземних інвесторів у пріоритетні галузі економіки;

· створення умов, які сприяють процесу приватизації;

· порядок використання грошових коштів, що надходять від приватизації;

· законодавче, нормативне та методичне забезпечення процесу приватизації;

· заходи щодо сприяння створенню інфраструктури приватизації;

· інформаційне, науково-дослідне, кадрове та фінансове забезпечення.

Програма визначає:

· пріоритети та умови приватизації майна, що є загальнодержавною власністю;

· завдання з приватизації на поточний рік і прогноз зміни структури власності на кілька років наперед;

· заходи, що забезпечують організаційно-економічні умови для реалізації положень Програми.

Об’єктами приватизації є: майно державних підприємств, філіалів, цехів, виробництв, ділянок, інших підрозділів, які виділяються в самостійні підприємства і є єдиними(цілісними) комплексами; незавершене будівництво; частини(паї, акції), що належать державі у майні підприємств, організацій зі змішаною формою власності та інших об’єднань; державні житлові фонди та об’єкти комунальної власності.

3. У процесі приватизації в Україні застосовують такі способи:

· Викуп об’єктів малої приватизації—спосіб приватизації, за яким власником об’єкта стає товариство покупців, створене його працівниками. Цей спосіб приватизації не передбачає конкуренції покупців.

· Продаж на аукціоні—спосіб приватизації за яким власником об’єкту стає покупець, який запропонував у ході аукціону максимальну ціну.

· Продаж за некомерційним конкурсом—спосіб приватизації за яким власником об’єкта стає покупець, який запропонував найкращі умови подальшої експлуатації об’єкта або за однакових умов найбільшу ціну.

· Продаж за комерційним конкурсом—спосіб приватизації, за яким власником об’єкту стає покупець, який за фіксованих початкових умов запропонував найвищу ціну.

· Продаж за конкурсом з відтермінуванням платежу— спосіб приватизації, за яким власником об’єкту стає покупець, який на конкурсних засадах здобув право сплатити вартість об’єкту за три роки за умови попереднього внеску в розмірі 30% його вартості.

· Викуп державного майна підприємства згідно з альтернативним планом приватизації— спосіб приватизації, за яким власником об’єкту(або його частки) стає товариство покупців, створене його працівниками, згідно з розробленим товариством покупців планом, що є альтернативним до плану запропонованого комісією з приватизації.

· Викуп державного майна зданого в оренду з викупом— спосіб приватизації, за яким власником об’єкту стає орендар відповідно до договору оренди.

· Продаж акцій відкритих акціонерних товариств— спосіб приватизації, за яким власником акцій перетворених у відкриті акціонерні товариства державних підприємств на конкурсних засадах стає покупець, який запропонував найвищу ціну за найбільшу кількість акцій після реалізації акцій на пільгових умовах.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  Наверх ↑