Тема 3 Органи державного управління України в системі державного регулювання економіки.

Органи державного управління України в системі державного регулювання економіки

1. Система органів державного регулювання економіки.

2. Верховна Рада України як орган законодавчої влади в Україні.

3. Кабінет Міністрів України, підзвітні йому структури виконавчої влади – основний ланцюг органів державного управління і регулювання економіки.

4. Місцеві органи управління.

1. Для управління економікою в державі створюються інститути влади та самоврядування. Владні структури керуються з верхніх рівнів до нижніх шляхом адміністративного управління. Владні структури діють в межах існуючого законодавства.

Інститути самоврядування створюються на всіх рівнях починаючи з селищ, районів, міст і закінчуючи радою депутатів держави. Кожний з рівнів самоврядування є незалежним від вищого за рівнем, якщо рішення які вони приймають не суперечать законам країни. Державне регулювання економіки в Україні забезпечують органи законодавчої та виконавчої влади, що належать до загаль­ної організаційної структури управління державою.

До органів законодавчої влади відноситься Верховна Рада України і ради нижчих рівнів: сільські, міські, районні, обласні ради народних депутатів, Київська міська рада, Верховна Рада Автономної республіки Крим.

До органів виконавчої влади відносяться Кабінет Міністрів України(КМУ), міністерства та відомства підпорядковані КМУ, міські, районні, обласні державні адміністрації, Рада Міністрів Автономної республіки Крим, відомчі організації та служби, що підпорядковані міністерствам та Кабінету міністрів.

2. Верховна Рада України, вищий законодавчий орган, у сфері управління економікою вико­нує такі функції: приймає закони, які регулюють розвиток економіки; визначає засади внутрішньої і зовнішньої економічної політики; затверджує загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального, націо­нально-культурного розвитку, охорони довкілля; розглядає і прий­має рішення щодо схвалення програми діяльності Кабінету Міністрів України; розглядає та затверджує Державний бюджет України, розроблений Кабінетом міністрів України; затверджує рішення про надання Україною позик та економічної допомоги іноземним державам і міжнарод­ним організаціям, а також про одержання Україною від інозем­них держав, банків і міжнародних фінансових організацій позик, непередбачених державним бюджетом України, контролює їхнє використання; затверджує перелік об'єктів приватизації.

Згідно зі ст. 92 Конституції України закони регламентують таке: засади використання природних ресурсів, вільної економіч­ної зони, континентального шельфу, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку; основи соціального захисту, засади регулювання праці і зайнятості, освіти, культури, охорони здоров'я; правовий режим власності; правові засади і гарантії підприємництва; правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання; засади зовнішньоекономічної діяльності, митної справи; систему оподаткування, податки і збори; засади створен­ня і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інве­стиційного ринку; статус національної валюти та статус інозем­них валют на території України; порядок позики і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргів; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їхні види і типи; порядок запро­вадження державних стандартів; порядок утворення і функціону­вання вільних економічних зон, міграційний режим.

3. Головні функції в державному регулюванні економіки ви­конують органи виконавчої влади. Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України. За чинним зако­нодавством до складу Кабінету Міністрів України входить Прем'єр-міністр, Перший віце-прем'єр-міністр, три віце-прем'єр-міністри. У сфері управління економікою Кабінет Міністрів України виконує таке: забезпечує ведення фінансової, цінової, інвестиційної, податкової політики, політики в сфері праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, на­уки і культури, охорони природи і природокористування; роз­робляє і запроваджує загальнодержавні програми економічно­го, науково-технічного, соціального і культурного розвитку Ук­раїни; забезпечує однакові умови розвитку всіх форм власності; керує об'єктами державної власності відповідно до закону; роз­робляє проект закону про Державний бюджет України і забезпе­чує виконання затвердженого Верховною Радою України Дер­жавного бюджету України, подає Верховній Раді звіт про його виконання; організовує і забезпечує ведення зовнішньоекономіч­ної діяльності; спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади.

Кабінету Міністрів підпорядковані міністерства і відомства, які є центральними органами виконавчої влади. Сформована в Ук­раїні система міністерств відображає домінування упродовж ба­гатьох років центрально-дивізіональної (галузевої) системи уп­равління. Водночас триває трансформація цієї системи в систему центрально-функціональну. Формування функціонального типу системи державного управління є одним із найважливіших на­прямів адміністративної реформи в Україні.

Система центральних органів в Україні об'єднує такі міністерства, які діють у сфері економіки: Міністерство економі­ки, Міністерство праці та соціальної політики, Міністерство фінансів, Міністерство промислової політики, Міністерство АПК, Міністерство у справах сім'ї та молоді, Міністерство транспорту, Міністерство зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі. Міністер­ство енергетики, Міністерство у справах науки і технології, Міністерство охорони здоров'я. Міністерство освіти, Міністер­ство вугільної промисловості, Міністерство надзвичайних ситу­ацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобиль­ської катастрофи.

До системи центральних органів виконавчої влади належить також низка державних комітетів та відомств.

Адміністративна реформа, розпочата в Україні, спрямова­на на подальше удосконалення центральних органів виконав­чої влади. Функції багатьох міністерств і відомств потребують чіткішого визначення, повнішого пристосування до умов рин­ку, що формується, об'єднання і переходу до функціонального управління. Діяльність міністерств треба сконцентрувати на формах впливу, адекватних ринку: укладанні контрактів на по­стачання продукції для державних потреб, делегуванні по­вноважень з управління та розпорядження власністю, уп­равлінні державними пакетами акцій, аналітико-прогнозній функції, управлінні кадрами, координації діяльності підприємств. Отже, функції, які виконують міністерства щодо державного регулювання в умовах ринкової економіки, зміню­ються чином:

Командно адміністративна економіка

Ринкова економіка

Підбір, розставляння, підвищення рівня кадрів.

Підбір, розставляння кадрів директорського корпусу на державних підприємствах.

Техніко-економічне планування виробництва..

Планування виробництва на державних та регулювання на приватних підприємствах.

Технічний розвиток та технічна підготовка виробництва..

Координація перспективного розвитку галузі.

Наукова організація праці та заробітної плати.

Методологія регулювання праці та заробітної плати.

Організація збуту готової продукції.

Проведення маркетингових досліджень.

Облік виробництва.

Організація обліку і звітності.

Фінансове забезпечення діяльності підприємств і організацій.

Регулювання фінансової діяльності підприємств і організацій.

4. Функції виконавчої влади державного управління економі­кою в регіонах виконують місцеві державні адміністрації. Вони підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня та районним і обласним радам, відповідно до повноважень.

Місцеві державні адміністрації забезпечують: виконання державних та регіональних програм соціально економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях комплексного проживання корінних національностей і національних меншин – їхнього національно культурного розвитку; підготовку та виконання відповідних обласних та районних бюджетів.

Зазвичай обласні державні адміністрації(ОДА) складаються з управлінь місцевого підпорядкування:

· головне управління економіки;

· головне управління фінансів;

· головне управління сільського господарства;

· головне управління промисловості, будівництва, енергетики транспорту і зв’язку.

· управління охорони здоров’я;

· управління фізичної культури і спорту;

· управління навчальних закладів;

· управління архітектури.

Також в ОДА представлені управління подвійного підпорядкування:

· управління МВС,СБУ;

· обласне управління статистики;

· управління з питань підприємницької діяльності;

· управління з питань ліцензійної діяльності.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  Наверх ↑