Практичне завдання 11-13

1. Яке визначення емоцій є найбільш правильним?

А) Переживання і усвідомлення виразних рухів і змін внутрішніх органів.

Б) Переживання людиною свого ставлення до потреб.

В) Реакція людини на ситуацію.

Г) Переживання, пов’язані із задоволенням або незадоволенням потреб організму, що мають відношення до фізіологічного та психічного гомеостазу.

2. Яка властивість почуттів ілюструється такими емоційними станами: захоплення – огида, любов – ненависть, хвилювання – спокій?

А) якість; б) полярність; в) інтенсивність; г) стійкість.

3. Що має на меті вчитель, приділяючи увагу учням, яким з тих чи інших причин доводиться переборювати значні труднощі у навчанні?

А) Вплинути на інтенсивність почуттів дитини.

Б) Стимулювати стенічні почуття.

В) Стимулювати астенічні почуття.

Г) Вплинути на стійкість почуттів.

4. Яке твердження є правильним?

А) Виразні рухи завжди посилюють емоції.

Б) Виразні рухи послаблюють емоції.

В) Виразні рухи є лише зовнішнім виявом емоцій.

Г) Виразні рухи в одних випадках посилюють емоції, а в інших – послаблюють.

5. Що є продуктом суспільно-історичного розвитку почуттів?

А) Форми виявлення почуттів.

Б) Зміст почуттів людини.

В) Форми виявлення і зміст почуттів.

6. Який існує зв’язок почуттів з діяльністю?

А) Почуття виникають у зв’язку з діяльністю, але на неї не впливають.

Б) Почуття викликаються діяльністю, її успіхами і невдачами і впливають на її перебіг.

В) Вплив почуттів на діяльність не має закономірного характеру.

7. У якому з наведених варіантів перелічені лише прості емоції?

А) Приємне, неприємне, задоволення, незадоволення.

Б) Приємне, незадоволення, радість, огида.

В) Гнів, сором, радість, огида.

Г) Неприємне, задоволення, гнів, сором.

8. У якому з наведених варіантів перелічені лише складні емоції?

А) Сум, розпач, страх, задоволення.

Б) Почуття незручності, радість, гнів, сором.

В) Незадоволення, страх, неприємне, радість.

Г) Приємне, неприємне, задоволення, незадоволення.

9. Яка сукупність з наведених нижче ознак характеризує афект?

А) Виникає поступово, буває стійким, яскраво не виявляється.

Б) Сильні, стійкі, яскраво назовні не виявляються.

В) Сильні, виникають раптово, зовні виявляються яскраво.

Г) Слабкі, нестійкі, виникають раптово.

10. В якому з варіантів перелічені лише інтелектуальні почуття?

А) сумнів, здивування, почуття нового, допитливість, нудьга;

Б) допитливість, нудьга, гумор, сумнів, здивування;

В) здивування, почуття комічного, почуття нового, нудьга, інтерес;

Г) здивування, упевненість, сумнів, любов до знань.

11. Яке з наведених нижче визначень почуттів є найточнішим?

А) Відображення навколишніх предметів і ставлення до них.

Б) Реакція людини на все навколишнє.

В) Переживання, в яких виявляється ставлення людини до навколишнього та до самої себе.

Г) Своєрідне ставлення людини до того, що вона сприймає.

12. У якому рядку наведені лише почуття?

А) гнів, страх, радість, почуття власної гідності;

Б) любов, незадоволення, спрага, туга;

В) совість, ненависть, біль, презирство;

Г) сором, симпатія, бажання, кохання;

Д) закоханість, щастя, спрага, журба, туга, симпатія.

13. Укажіть, яка з наведених нижче сукупність ознак характеризує пристрасті?

А) стійкі, дійові, слабкі;

Б) сильні, дійові, глибокі, тісно пов’язані з переконаннями;

В) глибокі, нестійкі, сильні, пов’язані з потребами.

14. Серед наведеного переліку почуттів знайдіть і випишіть: а) інтелектуальні почуття; б) моральні почуття; в) естетичні почуття.

Гумор, дружба, радість пізнання, кохання, огида, почуття нового, сум, здивування, любов до краси, почуття комічного, допитливість, піднесеність, совість.

15. Пліній (23…79 рр.) – римський вчений, автор “Природничої історії” у 37 книгах – говорив про смарагд: “Серед усього дорогоцінного каміння лише цей не насичує погляд. Навіть коли очі стомлюються ретельним роздивлянням інших предметів, вони відпочивають, сприймаючи цей камінь”. Відомо, що імператор Нерон спостерігав за боями гладіаторів через кристал смарагду. [ Смит Г. Драгоценные камни. – М.: Мир, 1982. – С. 320.]

Які закономірності емоційної сфери людини проявляються у згаданих фактах?

15. “Я не знаю, - пише юнак дівчині, - люблю я тебе чи ненавиджу. Мені здається, що ці почуття перемішані в мені дивним чином. Ставлю запитання: чому я можу тебе любити? Не знаходжу відповіді. Але немає, здається, і підстав для ненависті. Можливо, ти допоможеш мені зрозуміти самого себе і чим викликаний мій такий дивний стан по відношенню до тебе”. (За Левітовим).

Яке явище емоційно-чуттєвої сфери тут проявилось? Як воно називається?

16. Які особливості почуттів – сила, глибина, стійкість та інші – проявляються у наведених нижче прикладах?

А) Коля М. – учень 8-го класу. Коли учитель пересадив його з однієї парти на іншу, Коля образився, довго думав, чому його пересадили, і на всіх уроках сидів засмучений і пригнічений. Дома довго не міг заспокоїтися…

Б) Сергій Т. – учень 6-го класу. Отримавши незадовільну оцінку, готовий розплакатися і з великим зусиллям стримує себе. Але не проходить і півгодини, як він зовсім забуває про погану оцінку і на перерві бурхливо і весело ганяє коридорами.

В) Аїда Н. – учениця 8-го класу. Її важко розвеселити чи розсердити. Коли всі учні у класі голосно сміються, вона мовчить. Після великої неприємності – дізнавшись, що її залишено на другий рік, - спокійно працює далі. (За І.Ільїною).

Г) Один учень класу – Юрко – зробив поганий вчинок. Скликали збори. Діти виступали надзвичайно різко, з осудом. Хтось наіть сказав: «Ти ганьбиш наш колектив». Потім слово надали Юркові. Він підвівся, блідий, розгублений, постояв хвилину і раптом вискочив з класу, залишивши на парті книжку і шапку. Увечері, коли вчителька зайшла до нього до дому, Юрко лежав у ліжку і плакав.

Д) Анна Кареніна напередодні загибелі роздумує про своє ставлення до Вронського: “Моя любов робиться чимдалі пристраснішою і себелюбнішою… Для мене все у ньому одному, і я вимагаю, щоб він все більше і більше віддавався мені… Якби я могла бути чим-небудь, крім коханки, що любить тільки його пестощі; але я не можу і не хочу бути нічим іншим”. (Л.М.Толстой. Анна Кареніна)

17. Визначте, до якої категорії емоційних явищ (настрій, афект, емоції, почуття, пристрасть, стрес, фрустрація, депресія та ін.) Належить описуване у кожному прикладі переживання.

А) Одержавши в свої ворота гол, гравці стали невпізнанні – куди поділися їхній запал і натхнення.

Б) Під час складання вступного іспиту з математики исльний учень, відмінник не може розв’язати простеньку задачу. Говорить, шо у нього якийсь дивний стан: усе забув.

В) Учень 6-го класу розповідає, що коли він дуже знервований, то завжди починає всі говорити грубощі. Лють так захоплює його, що він хоче вилити її на інших. Через це виникають сварки, бійки і всілякі непорозуміння. Пізніше він шкодує про те, що сталося. (За В.А.Крутецьким, М.С.Лукіним)

Г) Сумлінна і старанна учениця відповідає вчителеві. В цю мить до класу зайшов директор школи. Дівчинка розгубилася, відразу замовкла. На допоміжні запитання відповідала недоречно. Створилося враження, що вона не знає уроку. Після того, як директор вийшов з класу, дівчинка швидко і впевнено відповіла той матеріал, який намагалася відповісти раніше.

Д) Під час навчання стрибків з парашутом деякі новачки не знаходять в собі сили залишити борт літака. Деяких лише повторним наказом можна змусити зробити крок за борт літака. Страх і хвилювання не залишають їх і тоді, коли купол парашуту розкривається над ними, вони втрачають здатність сприймати події і не можуть зробити жодної розумної дії. Часом такий стан не можна подолати і доводиться полишити мрію про стрибки.

Е) Графиня Ростова після повідомлення про загибель сина Петрика “лежала на кріслі, якось незручно випнувшись, і билася головою об стінку…

- Наташу! – кричала вона, відштовхуючи всіх від себе. – Геть від мене всі, неправда! Убили!.. Ха-ха-хах!.. Неправда!” (Л.М.Толстой. Війна і мир.)

Ж) Зазначалося, що наприкінці польоту космічного корабля “Апполон-7”, космонавти дедалі частіше проявляли роздратованість і нетерпіння. Вони часом починали сперечатися з операторами наземних спостережних станцій. Справа закінчилася тим, що космонавти зняли з себе всі біодатчики. Космонавт Ейзел відмовився навіть обговорювати цей інцидент з керівниками польоту і звинуватив наземний центр у тому, що там наговорили космонавтами “красивих слів” про спорядження, хоча воно нікуди не придатне. (За В.В.Паріним, Ф.П.Космолінським, Б.А.Душковим.)

З) В умовах аварійної ситуації у оператора Ч. Спостерігається швидке кліпання, сухість у роті, посилена рухова активність, напруженість голосу, блокування процесу сприйняття: Ч. Слухає і не чує, дивиться і не бачить. Обсяг сприйняття вузький, показання приладів сприймаються з помилками, розумова діяльність помітно утруднена. Порушується інструкція про певний порядок дій.

18. Які характеристики почуттів ілюструє вірш Расула Гамзатова?

Ты чего пустилась в пляс?

Вспомнила любимого.

Отчего поешь сейчас?

Вспомнила любимого.

Отчего ты слезы льешь?

Вспомнила любимого.

А смеешься отчего ж?

Вспомнила любимого.

А куда ты держишь путь?

К своему любимому.

Кому шепчешь: «Не забудь!..»?

Своему любимому.

Что грустишь ты, присмирев?

Вспомнила любимого.

Но откуда взялся гнев?

Вспомнила любимого.

19. Австралійський абориген, почувши, що його зачаклували, відреагував таким чином: “Він застиг без руху, втупившись поглядом в одну точку, з піднятими руками, начебто не бажаючи допустити, щоб смертоносна сила вселилася в його тіло. Його щоки зблідли, очі оскляніли, обличчя спотворила гримаса. Хотів кричати, але голос застряв у горлі, на губах з’явилася піна. Він почав тремтіти, окремі м’язи мимовільно скорочувались. Похитнувся і впав на землю... Потім дотягнувся до своєї халабуди і невдовзі помер”.

Як пояснити цей випадок? Як він характеризує природу емоцій?

20. Реєстрація проявів емоцій у японських і американських студентів при перегляді гостросюжетного фільму показала, що вони практично однаково реагують на емоціогенні ситуації. Проте під час бесіди про цей фільм американці демонстрували ті самі емоції, тоді як японці маскували негативне ставлення до певних героїв увічливими посмішками.

Про що свідчать виявлені відмінності? Як вони характеризують природу емоцій?

21. У художньому фільмі “Помилка резидента” є епізод, пов’язаний з перевіркою істинності тверджень героя. Для цього було використано лайдетектор – прилад, що характеризує прояви емоцій людини у відповідь на емоціогенні слова. Герой повинен відповідати “так”, коли насправді треба давати негативну відповідь, і “ні” – при позитивній. У фільмі він успішно пройшов випробування. Деякі президенти США приймали до своєї адміністрації лише тих, хто пройшов обстеження на лайдетекторі.

Який принцип покладено в основу цього випробування? Чи дозволяє воно визначити справжній зміст емоцій людини?

22. Батьки нерідко будують стосунки з дітьми на осуді їх за неправильну, на їхній погляд, поведінку та покаранні за це. Проте є й такі, які практично не застосовують покарань і вдаються лише до заохочень. Очевидно, якщо перші викликають у дітей негативні емоції, то другі – позитивні.

Батьки якої категорії мають більше шансів досягти успіху? Які емоції дітей (позитивні чи негативні) відіграватимуть при цьому більшу роль?

23. У першій серії експерименту досліджувані мали утримувати голку на певній точці диска, що обертався. Точність рухів була вищою тоді, коли досліджувані перебували у стані навмисне викликаного емоційного збудження. У другій серії те саме дослідження проводилося напередодні серйозного іспиту. В цьому випадку емоційне збудження негативно впливало на точність рухів досліджуваних.

Чому так сталося? Яким чином емоції впливають на ефективність діяльності?

24. Досліджувані аналізували слова, які позначали різні емоції, та виділяли серед них ті, що характеризували їхню власну емоційну сферу. Так було виділено три типи людей: у представників першого типу переважали позитивні емоції (радість, веселий настрій), другого – негативні (страх, гнів, смуток), для третього типу співвідношення таких емоцій було приблизно однаковим. Було виявлено також і міжстатеві відмінності: у чоловіків домінувала радість, а гнів переважав страх, у жінок – радість і страх з тенденцією до переважання страху.

Що це за явище? Які висновки випливають з цього дослідження?

25. Встановлено, що школярі досить легко співпереживають негативним емоціям (смуток, гнів тощо) своїх однолітків і значно важче – позитивним (радість), тобто вони емоційно відгукуються на неприємності, які трапляються з їхніми товаришами, але не розділяють їхній успіх.

Які можливі причини цього явища? Чи можна змінити його?

26. На тривалі впливи несприятливих чинників організм людини або тварини відповідає закономірною реакцією. На першій її стадії мобілізуються захисні сили організму, які протидіють цьому чинникові. На другій – сили, які впливають і протидіють, ніби врівноважуються, організм поступово адаптується до шкідливих умов. Якщо ж дія несприятливого чинника не припиняється, настає стадія виснаження, яке спричиняє негативні і незворотні зміни в організмі.

Що це за реакція? Чому в неї саме такий перебіг?

27. В.О.Сухомлинський стверджував: “Без належного емоційного підгрунтя неможливе не лише успішне, а й взагалі нормальне навчання. Відсутність єдності емоційного виховання і пізнання світу є одним з найживучіших і найнебезпечніших джерел байдужого ставлення до знань і, зрештою, до небажання вчитись”.

Про яку психологічну закономірність йдеться? Який вид емоцій відіграє тут провідну роль?

28. Знайдіть серед наведених нижче правильні відповіді:

Вольові дії – це:

А) свідомі, довільні дії;

Б) перехід від рішень до їх виконання;

В) дії, скеровані на досягнення свідомо поставлених цілей і пов’язані з доланням перешкод;

Г) імпульсивні дії, пов’язані з доланням перешкод;

Д) прийняття правильних рішень, накреслення плану їх виконання.

29. У якій з наведених нижче груп є вольові дії?

А) У книзі С.Федорова “Підпільний обком діє” розповідається про одного розвідника, який опинившись у місті під час бомбардування його фашистами, побачив літак, що низько летів над землею. “І раптом вихопив із-за пояса ручну гранату і замахнувся… Довелося схопити товариша за руку.

Він насправді збирався кинути гранату в літак. Тут же він схаменувся і посміявся разом з нами…”

Б) Під час повітряного бою пілота було смертельно поранено. В якусь мить він зрозумів, що, коли випустить з рук штурвал літака, загинуть усі, хто в ньому є. І от пілот веде літак, благополучно садовить його і тут же знесилений падає на підлогу кабіни. З літака його виносять уже мертвим. (За Ф. Гоноболіним)

В) Спекотного дня юнак А. Працював на пришкільній ділянці. Він твердо вирішив довести роботу до кінця. Коли ж до нього підійшли товариші й запропонували піти покупатись, він погодився і попрямував з ними до річки.

30. У яких рядках перелічені лише позитивні вольові якості особистості?

А) наполегливість, самостійність, упертість, цілеспрямованість, мужність;

Б) цілеспрямованість, самовладання, наполегливість, сміливість, вередування, витримка;

В) самовладання, сміливість, наполегливість, мужність;

Г) цілеспрямованість, сміливість, навіюваність, мужність.

31. Вкажіть правильне визначення цілеспрямованості:

А) уміння домогтися поставлених цілей, яким би тривалим і важким не був шлях їх досягнення;

Б) свідоме підкорення свої поведінки правилам;

В) здатність людини підкоряти свою поведінку стійким і суттєвим цілям.

32. Революціонери, які довгі роки перебували в ув’язненні, відзначали, що зберегти витримку їм допомагала мрія про втілення своїх ідеалів у майбутньому. В ній вони віднаходили силу, яка перешкоджала намаганням тюремників зламати їхню волю. Проте ті ж самі люди, знову опинившись в ув’язненні вже після перемоги революції, нерідко втрачали силу духу, обмовляючи і себе, і своїх товаришів.

 Який механізм волі виявляє себе в цьому прикладі? Чому воля пов’язана з мрією?

33. Досліджуваних начебто для вивчення пам’яті запрошували в лабораторію, де вони бачили гарно сервірований, повний наїдків стіл. Їм пропонували сідати за стіл і їсти в присутності експериментатора, який спостерігатиме за їхньою поведінкою. В іншому варіанті вони потрапляли до кімнати, де грала музика, було багато жінок. Їх просили вибрати даму і танцювати з нею під наглядом присутніх та експериментатора. Погоджувалися лише деякі, причому майже всі поводилися скуто і незграбно.

Чому досліджувані поводилися таким чином? Що заважало їм вдатися до вольової регуляції своєї поведінки?

34. Філософ-екзистенціаліст, учасник руху Опору Ж.-П. Сартр писав: “Ми є свободою, яка вибирає, але ми не вибираємо здатності бути вільними від свободи; ми приречені на свободу”. Коли ж до нього звернувся товариш і запитав, як вчинити: піти боротися з фашистами чи залишитись удома доглядати хвору матір, то відповіді не отримав.

Чи прийнятне таке розуміння волі? Чи випливає з нього наступна поведінка філософа?

35. Фізик В.Гейзенберг так описував свій стан після приходу до влади нацистів: “Мене мучила дилема: виїхати чи залишитись. Я буквально заздрив друзям, у яких силою відібрали можливість перебування у Німеччині і які знали, що повинні її покинути. Щодо них допущена несправедливість…, але принаймні вони позбавлені вибору. Я намагався уявити цю дилему у різних варіантах, прагнучи знайти відповідний вихід. Коли хтось у домі вражений заразною хворобою, чи правильно вчиняємо, якщо, побоюючись інфекції, залишаємо дім, чи краще доглядати хворого, навіть коли його стан безнадійний”.

Яке явище ілюструють ці слова? Як вони характеризують волю?

36. Досліджуваним математикам пропонували задачу, що не мала розв’язку, причому, як було попередньо встановлено, в одних переважала мотивація досягнення успіху над мотивацією уникнення невдачі, другі ж, навпаки, насамперед прагнули уникнути невдачі. Одній половині учасників кожної групи повідомляли, що ймовірність успішного розв’язання дорівнює 75%, іншій – всього 5%. У першій групі більшу наполегливість (її показником була кількість спроб) при розв’язуванні задачі виявили досліджувані, яким повідомляли про високу ймовірність успіху, а в другій – несподівано ті, хто знав, що успіх рівний майже нулю.

Як пояснити результати цього дослідження? Як вони характеризують волю досліджуваних?

37. Встановлено, що успіх, досягнутий в минулому, значно перевищує рівень домагань людини при прийнятті наступних рішень. Прийняття рішення в умовах групового обговорення відзначається зсувом у бік вибору ризикованих дій, тоді як індивідуальне рішення є наслідком боротьби протилежних тенденцій – сподівання на успіх і страх перед невдачею. Людина, в якої переважає прагнення досягти успіху, уникає ситуацій, у яких результат залежить від випадкових обставин. Якщо ж це неможливо, вона обирає варіанти, не пов’язані з ризиком. Людина, яка боїться невдачі, надає перевагу ризикованим діям.

Що зумовлює таку поведінку людини? Як ці закономірності характеризують вольову дію?

38. За допомогою пальцевого ергографа (приладу для графічної реєстрації роботи м’язів пальця) підлітки піднімали вантаж, близький до максимального, і водночас обводили хвилясту лінію на паперовій стрічці, що рухалася. У другій серії вони виконували ту саму роботу, але з лінією, поділеною на однакові пронумеровані відрізки. У третій серії хвиляста лінія зображалась у вигляді шосейної дороги з перехрестями і мостами, в кінці якої виднівся гараж. Якщо результати першої серії взяти за 100%, то в другій вони становили 150%, а в третій – 200%. Дорослим також допомагали ці “опори”, але значно менше.

Яке явище вивчалося у такий спосіб? Про що свідчать отримані результати?

39. Проаналізуйте складні вольові дії, зазначте, які функції виконує воля в кожному конкретному прикладі.

А. Одного разу Гусейн і Широслан посварилися. Широслан відмовився стрибнути на дно яру.

- Ну, стрибаймо. Он на той пісок, - наполягав Гусейн.

Висота "вовчої ями" метрів п’ять-шість. Широслан мовчки відійшов убік.

- Боїшся?- наступав на нього Гусейн.

- А навіщо це потрібно?- спокійно заперечив йому хлопчик (За Е.Ш.Натанзон).

Б. "Уночі під час сильної хуртовини Широслан допомагав батькові переганяти отару овець із пасовиська до села. Вівці, зачувши хижаків, несподівано помчали до урвища. Хлопчик не розгубився. Він кинувся навперейми, хоча знав, що від зіткнення з очманілими від страху тваринами він може зірватися в прірву. Так і сталося. Проте він усе ж встиг, біля самого урвища ударом кийка повернув барана-ватажка" (за Е.Ш.Натанзон).

В. Людині дуже хочеться пити. Вона підходить до водойми, набирає води і хоче випити її. Проте їй кажуть: "В цій воді виявлено заразу, майте це на увазі".

 Людина виливає воду і йде далі (за Б.О. Вяткіним).

40. Визначте, які вольові якості (збудженість вольового зусилля, тривалість вольового зусилля, енергійність, придушення дії або здатність до затримки) виявились у кожній з наведених ситуацій.

А. Згідно легенди грецький воїн, пробігши понад 40 кілометрів з містечка Марафон до Афін, повідомив про перемогу греків над персами і впав мертвий на міський площі.

Б. Один конструктор розповідає, що він погано креслив, навчаючись у УІІІ класі, та вирішив удосконалити своє уміння. Попервах він почав займатися у креслярській групі. Оскільки заняття гуртка призначалися на понеділок, йому необхідно було кожну неділю проводити за кресленням. Багато разів йому хотілося кинути, але він креслив, переробляв кожну роботу по п’ять-шість разів. Через два роки занять вчитель сказав, що його креслення кращі у школі.

В. Одинадцятикласник Б., повертаючись зі школи взимку уздовж берега, раптом почув слабкий крик: "Допоможіть!" - і побачив двох діток, які борсалися в уламках криги.

Г. Шостикласник К., щоб розвинути свою волю, часто застосовував такий прийом: переривав читання цікавої книги на самому цікавому місці і не доторкався до неї два-три дні.

41. Наявністю або відсутністю якої якості волі пояснюються особливості поведінки на контрольному уроці кожного з учнів?

А. "Була контрольна робота з алгебри. Даю собі слово: що буде, то буде, але маю розв’язати сам, ні до кого підглядати не буду. Розв’язати останній приклад тривалий час не таланило. Ось внутрішній голос і каже: "Слово дав, а двійку отримаєш." Стали брати сумніви... А інший голос стверджує: "Володіти собою необхідно і у важкі хвилини робити все самому, а то ніколи нічого не вийде". Проти першого голосу всі докази навів... І допомогло. Із дзвінком здав роботу вчителю" (за В.А.Крутецьким, Н.С.Лукіним).

Б. "Заплутався в контрольній з алгебри. Сиджу, папір псую, рву на дрібні клаптики, все з голови вилетіло. Бачу: Оля переписує задачу з чернетки, а там - увесь розв’язок. Сам не знаю, що мене підштовхнуло, але подивився я, як задача розв’язується, і почав робити свою" (за В.А.Крутецьким, Н.С.Лукіним).

42. За результатами дослідження, одні підлітки відзначаються квапливими, непродуманими діями, які здійснюються під впливом ситуації. Інші відмовляються від складних, що потребують напруження, задач і виявляють необхідну активність лише в добре знайомій і спокійній обстановці. Для третіх характерними є продумані дії з власної ініціативи, найефективніші при доланні перешкод.

Як можна схарактеризувати цю активність? Чим вона відрізняється в кожному випадку?

43. В оповіданні Л.Пантелєєва “Чесне слово” йдеться про хлопчика, якого старші діти поставили “вартовим”, узявши слово, що він не залишить свій “пост”. Минуло багато часу, стало сутеніти, хлопчикові було страшно, на нього чекали батьки. Проте вірний слову він не міг залишити пост і пішов додому лише тоді, коли передав свої “обов’язки” перехожому-військовому.

Чи є така регуляція поведінки вольовою? Як психологічно пояснити поведінку хлопчика?

44. Досліджуваним пропонували на вибір завдання, одні з яких вимагали наполегливості, а інші – механічного перебирання способів дій. З’ясувалося, що впевнені, організовані і цілеспрямовані з них обирали тільки перші завдання, а безініціативні, безвідповідальні, схильні покладатися на волю обставин – лише другі.

Про що свідчать ці дані? Який аспект волі вони характеризують?

45. Є люди, які без особливої необхідності вдаються до небезпечних, ризикованих дій. Напевно, не випадково деякі водії їздять так, начебто навмисне шукають небезпеку, а альпіністи обирають найскладніший шлях до важкодоступної вершини.

Чи можна вважати такі дії вольовими? Як пояснити їх природу?

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  Наверх ↑