ТЕМА 3. Грошова та кредитна система США

У 1785 р. Конгрес США визначив національною грошовою одиницею долар, який містив 24,34 г. Срібла, а в 1792р. Прийняв закон, згідно з яким у країні офіційно вводилась біметалева система подвійної валюти. Тому практично до 1834 р. В обігу переважало срібло, потім - золото. Одночасно в США відбувався децентралізований випуск власних банкнот приватними банками, тобто здійснювалася банкнотна емісія.

У1873р. Було прийнято закон про заборону вільного карбування срібних монет, що означало перехід від біметалізму до золотого монометалізму. Проте фактично біметалізм зберігався до 1900 р., коли в США було прийнято закон про золотий стандарт, який остаточно затвердив грошову одиницю - долар із вмістом у ньому 11,50463г. Золота.

У 1863р. Було прийнято федеральний закон про створення національної банківської системи. Головними недоліками системи грошової емісії США на початку 20 ст. Була її нееластичність. Тому однією з головних цілей Федерального резервного акту 1913 р. Було створення системи еластичної грошової емісії, контрольованої державою.

Після Другої світової війни значно посилилося економічне та валютне становище США завдяки значному зростанню промислового і сільськогосподарського виробництва, і незважаючи на те, що грошово - кредитна система США широко використовувалась для фінансування військових видатків.

Тривале безперервне зниження курсу долара негативно вплинуло на його роль головної світової резервної валюти.

У США емісію грошей здійснює казначейство, ФРС та комерційні банки. Казначейство випускає в обіг дрібні купюри (1, 5, 10 дол.), срібні долари та розмінну монету (1,5,10,25 та 50 центів).

Кредитна система США. ФРС - ядро кредитної системи країни. Створена вона згідно з Федеральним резервним актом у 1913р. Головною метою її створення була необхідність у централізації банкнотної емісії в країні. Завдяки ФРС було централізовано резерви комерційних банків на рахунках у центральних резервних банках, що підвищило ліквідність банківської системи, створено умови для поширення безготівкових розрахунків.

ФРС становить незвичне поєднання державних та приватних елементів, централізованих та децентралізованих складових. ФРС є трьох ступеневою і складається із ради керуючих, 12 федеральних резервних банків, які є які є юридично приватними, але функціонально державними корпораціями, їх акціонерами є комерційні банки - члени системи. Згідно закону до ФРС входять також Федеральний комітет відкритого ринку та дві консультаційні ради. Ці органи, а також інші консультаційні комітети забезпечують додаткові можливості для участі штатів та приватного сектора в діяльності системи.

Головні функції ФРС подібні до функцій, що їх виконують центральні банки інших країн.

1)                  Здійснення впливу на пропозицію грошей та кредиту;

2)                   Регулювання діяльності та нагляд за фінансовими інституціями;

3)                   Роль банківського та фінансового представника держави;

4)                   Пропозицій платіжних послуг громадянам через депозитні установи.

Банки - члени ФРС зобов'язані:

-                                      Підписуватися на акції своїх федеральних банків;

-                                      Тримати мінімальні резерви в резервних банках;

-                                      Допускати контроль зі сторони резервних банків.

Окрім 4 тис. Банків - членів, ще понад 25 тис. Інших депозитних установ пропонують американцям вклади під проценти та інші банківські послуги. До таких депозитних установ належать комерційні банки, що не є членами ФРС, ощадні банки, ощадно - позичкові асоціації та кредитні спілки. Формально не будучи системою, їх діяльність значною мірою підлягає регулюванню ФРС, зокрема, це стосується резервних вимог, і вони мають доступ до платіжних послуг системи.

Комерційні банки. Значний вплив на діяльність комерційних банків мав Закон 1980р. "Про дерегулювання депозитних установ та контроль за грошовим обігом ". Цей закон ліквідовував основний стимул для банків залишатися поза ФРС - більш низькі вимоги до банківських резервів. Зараз усі депозитні установи США повинні мати однаковий відсоток своїх чекових та страхових депозитів у формі готівки у видатковій касі, або у формі депозитів у Федеральних резервних банках.

Комерційні банки США діляться на такі групи:

-                                       Банки -гіганти ;

-                                  Інвестиційні банки. . Їх основні функції :

-                                      Інвестиційні трести.

-                                       Ощадні банки.

-                                      Кредитні спілки.

-                                      Експортно - імпортний банк.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑