Тема 2. Еволюція валютних систем

В своєму еволюційному розвитку світова валютна система пройшла такі етапи:

1.                        1867р. Паризька конференція- єдиним мірилом світових грошей визнано золото. Закріплено золотомонетний стандарт, основними ознаками якого були :

-                             Функціонування золота в якості світових грошей;

-                             Фіксація золотого вмісту національної валюти;

-                            Наявність фіксованих курсів;

-                            На внутрішньому ринку золото виконує всі функції грошей;

-                            Вільне карбування золотих монет;

-                             Банкноти і білонні монети вільно розмінюються на золото.

2.                         1922р. Генуезька конференція- національні кредитні гроші почали використовувати як міжнародні платіжні засоби(золотозлитковий стандарт). Основні ознаки:

-                            В обігу відсутні золоті монети;

-                             Банкноти і білонні монети розмінюються на золоті зливки;

-                           Відмінено вільне карбування золотих монет.

Недоліками перших двох етапів розвитку світової валютної системи були:

-                            Недостатня еластичність;

-                            Дороговизна;

-                            Залежність від видобутку монетарного металу;

-                             Обмеженість втручання держави у сферу грошово-валютних відносин. Причини відміни:

-                        Зміна економічної структури господарювання, що базується на ринкових саморегуляторах, на державнорегулюючу економічну систему.

3.                        1944р. Бреттон-Вудська конференція- впроваджено золотодевізний та доларовий стандарти. Ознаки:

-                            Збереження ролі золотаяк розрахункової одиниці в міжнародному обігу;

-                             Фіксовані валютні курси;

-                               Заборона вільної купівлі-продажу золота;

-                             Долар у режимі золотого стандарту, прирівнювання до золота. 4.1976-1978рр. Ямайська конференція- юридично завершено

Демонетизацію золота і замість золотодевізного стандарту офіційно впроваджено СПЗ .

Визначальні принципи Ямайської валютної системи.

1. Проголошено повну демонетизацію золота у сфері валютних відносин: скасовано офіційний золотий паритет, офіційну ціну на золото і

Фіксацію масштабу цін( вмісту золота) національних грошових одиниць; знято будь - які обмеження його приватного використання. Внаслідок цих дій золото перетворилося на звичайний товар, ціна якого у паперових грошах визначається на ринку згідно з попитом і пропозицією. Відповідно у Нью - Йорку, Чикаго, Токіо та інших центрах світової торгівлі сформувалися міжнародні ринки золота. Втім, отримавши дозвіл здійснювати на ринку вільні операції з золотом, центральні банки більшості країн Заходу залишили його у своїх запасах. Втративши статус світових грошей, золото й далі залишається високоліквідним товаром, який можна в разі необхідності з метою стабілізації платіжного балансу продати за відповідну валюту.

2.                                 Висунуто мету перетворити створену ще в 1969р. Міжнародну платіжну одиницю СПЗ на основний резервний актив та міжнародний засіб розрахунків і платежу.

3.                                 Важливою ознакою нової системи є запровадження "плаваючих" валютних курсів національних грошових одиниць. Така система має два протилежні аспекти. З одного боку, вона надає валютним відносинам гнучкості, забезпечує можливість ефективно реагувати на постійні зміни співвідношень у вартості національних валют, точніше відбиває внутрішній стан економіки окремих країн загалом і платіжного балансу зокрема. З іншого боку, коливання валютних курсів порушують стабільність торговельних зв'язків, породжують спекулятивні операції.

Одна з істотних особливостей Ямайської валютної системи полягає у тому, що вона розвивалася на принципах поліцентризму, або валютного "плюралізму", тобто взаємодії у межах єдиної системи локальних(регіональних ) валютних структур.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑