Аргументи прибічників та противників мита. Економічні наслідки введення мита для великої країни.

Супротивники тарифів звичайно будують свою аргументацію на наступному:

1.                 Тарифи сповільнюють економічний ріст, оскільки вони ведуть до зниження обсягу міжнародної торгівлі.

2.                 Однобічне введення тарифів нерідко приводить до торгівельних воєн. Торговельні партнери країни, що застосувала в однобічному порядку імпортний тариф для захисту своїх виробників від напливу більш дешевих товарів з-за кордону, ризикують випробувати на собі відповідні тарифні санкції, що частіше торкаються основні товари їхнього експорту. 

3.                 Тариф приводить до збільшення податкового тягаря на споживачів, що через тариф змушені купувати товари по більш високих цінах.

4.                 Тариф на імпортні товари побічно підриває експорт країни, ускладнюючи проблеми платіжного балансу. Крім того, тариф, скорочуючи імпорт, що є експортом іншої країни, скорочує її експортні доходи і, отже, можливість імпортувати з першої країни. 

5.                 Тариф веде до скорочення загального рівня зайнятості.
Аргументи в захист тарифів.

1.                 Тариф - захист молодих галузей. Нові галузі промисловості, що ще тільки народжуються в одних країнах, але вже досить сильно розвиті в інші, мають потребу в тимчасовому митному захисті з боку держави.

2.                 Тариф - засіб стимулювання вітчизняного виробництва.

3.                 Тариф - важливе джерело бюджетних доходів.

4.                 Тариф - захист національної безпеки, міжнародного престижу країни, її культури і традицій. Дуже часто подібні аргументи висуваються політично вагомими монопольними виробниками неконкурентної продукції, що збираються одержати весь економічний виграш від введення тарифу

Випадок великої країни це випадок монопсонії. Країна вважається великою, якщо зменшення її внтр попиту на імпорт в результаті введення імпортного мита змінює рівень світової ціни. Спричинено тим, що велика країна має ємний внутрішній ринок тому є значним імпортером.

Втрати споживачів  a+b+c+d

Виграш виробників    a

Доходи Бюджету     c+e

Іноземні виробники, які не зацікавлені у суттєвому скорочені експорту, беруть сплату частини імпортного мита на себе, дещо понижуючи рівень світової ціни

Загальний ефект:

Позитивний, якщо b+d<e

Негативний якщо b+d>e

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32  Наверх ↑