7. Фінансова звітність з виконання бюджетів

 

7.1. Сутність та функції фінансової звітності з

виконання бюджетів

 

Правила організації фінансової та статистичної звітності про виконання бюджетів в органах Державного казначейства України розроблені відповідно до Бюджетного кодексу України; Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. № 996-XIV [41]; Положення “Про казначейство”; Положення “Про організацію бухгалтерського обліку і звітності виконання державного та місцевих бюджетів в органах Державного казначейства”, Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, Інструкції по застосуванню Плану рахунків бух­галтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів (додається), Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства,затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 р. № 119, зі змінами та доповненнями.

Загальна фінансова звітність про виконання бюджетів – це звіт­ність органів казначейства та розпорядників бюджет­них коштів, яка використовується для прийняття управлінських рішень щодо виконання бюджетів ДКУ, а також Міністерством фінансів, КМ України, Верховною Радою України, податковими органами, органами статистики, та для відкритого опублікування. Поряд з цим фінансова звітність має важливе значення для складання статистики казначейського виконання державного бюджету, статистики доходів та видатків державного бюджету і статистики національних рахунків. Такі статистичні дані, як і інші, що готуються на базі інформації бухгал­терського об­ліку в Державному казначействі України та в управліннях казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, використовуються особами, відповідальними за формування бюджетної по­літики, а також аналітиками для найрізноманітніших цілей, у тому чис­лі для планування, управління бюджетними коштами, оцінки і контролю використання бюджетних коштів.

Головне призначення загальної фінансової та статистичної звіт­ності органів казначейства та розпорядників коштів – зробити її такою, щоб вона могла бути корисною найбільшій кількості користувачів для прийняття ними економічних рішень, наприклад, для оцінки виконання державного бюджету.

Фінансова звітність поділяється:

- за призначенням на зовнішню та внутрішню;

- за обсягом показників на первинну та зведену;

- за терміном складання і подання на періодичну та річну.

Форми фінансової звітності відповідають потребам значної кіль­кості користувачів поза казначейством, якими є:

- Міністерство фінансів України;

- Кабінет Міністрів України;

- Ра­хункова палата України;

- Верховна Рада України;

- Адміністрація Президента України;

- Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України;

- податкові органи;

- Державний комітет статистики України;

- співробітники органів Державного казначейства;

- українські та міжнародні фінансові організації;

- вищі органи розпорядників бюджетних коштів.

Така інформація потрібна Державному казначейству України як центральному органу виконавчої влади держави для виконання регулюючих та наглядових функцій.

Своєчасні та достовірні статистичні дані про виконання бюдже­тів дають змогу:

- спостерігати за ходом виконання бюджетів та спостерігати його розвиток;

- здійснювати заходи щодо забезпечення контролю за операціями та управління бюджетними коштами;

- аналізувати стан і перспективи розвитку органів казначейства.

Статистична інформація про виконання державного та місцевих бюджетів характеризує економіку держави і використовується органами законодавчої та виконавчої влади, широким колом науковців, економістів, ділових людей. Відповідної інформації щодо виконання Державного бюджету України та діяльності органів казначейства в Україні потребують також міжнародні фінансові організації, такі, як Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, членом яких є Україна.

 

Користувачами економічної інформації бухгалтерського обліку є:

- внутрішні органи (казначейство та їх структурні підрозділи) – з метою планування, оцінки та контролю за щоденними операціями органів казначейства, а також для управління бюджетними коштами;

- зовнішні (Міністерство фінансів України та його органи, інші органи законодавчої і виконавчої влади) – з метою оцінки минулих та майбутніх результатів виконання державного та місцевих  бюджетів.

Фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фак­тичні результати операцій органів казначейства, яка може впливати на рішення, що приймаються згідно з нею. Нові форми є пер­шим кроком до складання звітності за світовими правилами.

Форми фінансової та статистичної звітності, що впроваджуються, мають відповідати вимогам:

- міжнародних стандартів;

- базуватися на даних бухгалтерського обліку та звітності, а також первинного аналітичного обліку в органах каз­на­чейства;

- бути оптимальними за своєю кількістю та складом ста­ти­стич­них показників;

- розкривати кількісні та якісні сторони явищ, що вивчаються;

- бути зручними для заповнення, розроблення та створення програм електронної обробки;

- не дублювати діючі форми статистичної звітності.

Фінансова звітність складається на основі даних бухгалтерського обліку. Вона має включати інформацію, яка є суттєвою та своє­часною для користувачів, виходячи з принципів безперервності, обачливості, превалювання суті над формою та інших принципів Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

Інформація, що наведена у фінансових звітах та примітках до них, повинна бути зрозумілою, доречною, достовірною і порівняльною. Інформація повинна сприяти прийняттю правильних економічних рішень шляхом оцінок минулих, теперішніх та майбутніх подій, під­твердження чи коригування їх оцінок, зроблених у минулому. Крім того, має бути можливість співставлення фінансових звітів за різні періоди.

Органи казначейства складають консолідовану (зведену) фінансову звітність, включаючи звітність підвідомчих органів по виконанню державного та місцевих бюджетів.

Форми фінансової звітності та інструкції щодо заповнення цих форм, періодичність, способи та порядок їх надання затверджуються казначейством з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та Закону України “Про Державний бюджет України”, за погодженням з Міністерством фінансів та Рахунковою палатою.

Зміни даних фінансової звітності внаслідок допущених помилок, що належать до поточного року, проводяться у тому звітному періоді, в якому були виявлені помилки. У разі виявлення помилок, допущених у попередніх бюджетних роках, інформація про такі помилки наводиться довідково, у пояснювальній записці до звіту.

Звітність про виконання Державного та місцевих бюджетів України надається казначейством зовнішнім користувачам (Верховній Раді, Кабінету Міністрів, Міністерству фінансів та Рахунковій палаті) відповідно до вимог статей 59, 60, 61, 80 Бюджетного кодексу України. Державне казначейство України, відповідно, подає фінансову та статистичну звітність зовнішнім користувачам у межах діючого законодавства.

Інформація щодо виконання державного та місцевих бюджетів відображається у відповідних формах звітності органів казначейства, які враховують національні особливості країни та розроб­ляються відповідно до Міжнародних стандартів та досвіду країн з розвинутою ринковою економікою.

У зв’язку з запровадженням в органах казначейства нової технології надання звітності, яка базується на економічних показниках, інформація буде надаватись електронною пош­тою у вигляді файлів із набором значень економічних показників. Ці файли розроблені на базі показників форм звітності, вміщених у Інструкціях про порядок складання органами казначейства місячної (квартальної, річної) звітності та Інструкціях про порядок складання місячної (квартальної, річної) фінансової звітності установами та організаціями, які отримують кошти державного та/або місцевих бюджетів, що затверджуються наказами Державного казначейства України. Параметри аналітичних рахунків, на базі яких формуються економічні показники, описані в Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі казначейства. Вихідні документи за формами звіт­ності формуватимуться із значень економічних показників.

Звітність органів казначейства складається в тисячах гривень з трьома знаками після коми.

Для отримання ряду деталізованих показників потрібно використовувати дані аналітичного обліку. Дані ряду форм звіряються з балансовими даними, отже джерелом інформації для заповнення таких форм є дані синтетичних (балансових рахунків, рахунків бюджетного, управлінського та позабалансового обліку) і аналітичних рахунків Плану рахунків. Балансові рахунки, рахунки бюджетного, управлінського та позабалансового обліку (синтетичний облік) забезпечують інформацію про операції, які виконуються органами казначейства при виконанні бюджетів та їх відображення у фінансовій звітності.

Звітність про виконання бюджетів підписується керівником і головним бухгалтером органу казначейства, розглядається і затверджується у порядку, встановленому документами, що регламен­тують бюджетний процес.

 

7.2. Звітність розпорядників бюджетних коштів з

виконання бюджетів

 

Розпорядники бюджетних коштів, які фінансуються із Держав­ного та місцевих бюджетів, готують і подають відповідним органам місячну, квартальну та річну звітність. Розпорядники коштів, які фінансуються з Державного бюджету, подають звітність розпоряднику коштів вищого ступеня та органам казначейства. Розпорядники коштів, які фінансуються з місцевого бюджету, подають звітність розпоряднику коштів вищого ступеня і фінансовому управлінню.

 

7.2.1. Місячна звітність

 

Центральні органи виконавчої влади та інші головні розпоряд­ники бюджетних коштів, установи, організації, які отримують кошти державного бюджету, місячний звіт про виконання кошторисів подають у такому обсязі за формами:

- № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи”;

- № 2-валюта “Звіт про використання коштів загального фонду бюджету з міжнародної діяльності України”;

- № 4-1мд “Звіт про надходження і використання коштів, отри­маних як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”;

- № 4-2мд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”;

- № 4-3мд “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду”;

- № 7мд “Звіт про заборгованість бюджетних установ”;

- № 8мд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджет­них установ”.

Установи та організації, які отримують кошти місце­вих бюдже­тів, місячний звіт про виконання кошторисів подають у такому обсязі за формами:

- № 2мм “Звіт про виконання кошторису установи”;

- № 4-1мм “Звіт про надходження і використання кош­тів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”;

- № 4-2мм “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”;

- № 4-3мм “Звіт про надходження і використання інших над­ходжень спеціального фонду”;

- № 7мм “Звіт про заборгованість бюджетних уста­нов”;

- № 8мм “Звіт про фінансові зобов’язання бюджет­них установ”.

Пенсійний фонд, Фонд соціального стра­хування з тим­часової втрати працездатності, Фонд зага­льнообов’язкового державного соціального страхуван­ня на випадок безробіття, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань складають і подають Державному казначейству України зведену звітність про виконання кошторисів відповід­них фондів за формою № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи”.

Госпрозрахункові підприємства та організації про отримані кош­ти загального фонду державного та/або місцевих бюджетів, складають місячну фінансову звіт­ність про використання отриманих бюджетних коштів за відповідними формами: № 2мд “Звіт про виконання кош­торису установи” або № 2мм “Звіт про виконання кошто­рису установи”, а про отримані кошти спеціального фон­ду – за відповідними формами № 4-3мд “Звіт про надхо­дження і використання інших над­ходжень спеціального фонду” або № 4-3мм “Звіт про надходження і викорис­тання інших надходжень спеціального фонду”. Крім того, госпрозрахункові підприємства та організації, що отриму­ють бюджетні кошти загального фонду, подають до орга­нів казначейства України форми № 8мд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ” або № 8мм “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”.

Громадські об’єднання, що отримують бюджетні кошти не на своє утримання, а на окремі програми, про використання бюджетних коштів подають відпо­відні форми № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи” чи № 2мм “Звіт про виконання кошторису установи” та № 8мд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ” чи № 8мм “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”.

Порядок складання та зміст форм місячної фінансової звітності установ та організацій, які отримують кошти державного та(або) місцевих бюджетів визначено в Інструкції про порядок складання у 2003 ро­ці місячної фінансової звітності установами та організаціями, які отримують кошти державного та(або) місцевих бюджетів, затвердженої Наказом ДКУ 31.01.2002 № 18 [18].

 

7.2.2. Квартальна звітність

 

Центральні органи виконавчої влади та інші головні розпоряд­ники бюджетних коштів, установи, організації, які отримують кошти державного бюджету, квартальний звіт про виконання кошторисів подають у такому обсязі за формами:

- № 1 “Баланс”;

- № 2кд “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи”;

- № 2-валюта “Звіт про використання коштів загального фонду бюджету з міжнародної діяльності України”;

- № 3 “Звіт про виконання плану по штатах та контингентах”;

- № 4-1кд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”;

- № 4-2кд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”;

- № 4-3кд “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду”;

- № 7кд “Звіт про заборгованість бюджетних установ”;

- № 8кд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”;

- пояснювальна записка до квартального звіту.

Установи та організації, які отримують кошти місцевих бюдже­тів, квартальний звіт про виконання кошторисів подають у такому обсязі за формами:

- № 1 “Баланс”;

- № 2км “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи”;

- № 3 “Звіт про виконання плану по штатах та контингентах”;

- № 4-1км “Звіт про надходження і використання коштів, от­риманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”;

- № 4-2км “Звіт про надходження і використання коштів, от­риманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”;

- № 4-3км “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду”;

- № 7км “Звіт про заборгованість бюджетних установ”;

- № 8км “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”;

- пояснювальна записка до квартального звіту.

Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування з тим­часової втрати працездатності, Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, Фонд со­ціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань складають і подають ДКУ зведену квартальну звітність про виконання кошторисів відповідних фондів за формою № 2кд “Звіт про виконання за­гального фонду кошторису установи” та формою № 1 “Баланс”, який подається за зразками, визначеними цими фондами.

Госпрозрахункові підприємства та організації про отримані кошти загального фонду державного та(або) місцевих бюджетів, складають квартальну фінансову звітність про використання отриманих бюджетних коштів за формами № 2кд “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи” або № 2км “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи”, а про отримані кошти спеціального фонду – за відповідними формами № 4-3кд “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фон­ду” або № 4-3км “Звіт про надходження і використання інших над­ходжень спеціального фонду”. Крім того, госпрозрахункові підприємства та організації, що отримують бюджетні кошти загального фонду, подають до органів Державного казначейства України форми № 8кд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ” або № 8км “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”.

Громадські об’єднання, що отримують бюджетні кошти не на своє утримання, а на окремі програми, про використання бюджетних коштів подають форми № 2кд “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи” чи № 2км “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи” та № 8кд “Звіт про фінансові зобов’язання бюд-жетних установ” чи № 8км “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”.

Госпрозрахункові підприємства та організації, громадські об’єднання (одержувачі бюджетних коштів) складають та подають до органів ДКУ форми № 7кд “Звіт про заборгованість бюджетних установ” та № 7км “Звіт про заборгованість бюджетних установ”. При цьому в поданих звітах суми кредиторської заборгованості не повинні перевищувати суми річних кошторисних призначень з урахуванням проведених касових видатків. Інші форми квартальної фінансової звітності про використання бюджет­них коштів, у тому числі форма № 1 “Баланс” не подаються.

Порядок складання та зміст форм квартальної фінансової звітності установ та організацій, які отримують кошти державного і місцевих бюджетів визначено в Інструкції про порядок складання у 2003 році квартальної фінансової звітності установами та організаціями, які отримують кошти державного і місцевих бюджетів, зат-вердженої Наказом ДКУ від 29 березня 2002 року № 59 [20].

 

7.2.3. Річна звітність

 

Річні фінансові звіти про виконання кошторисів доходів і видатків центральних органів виконавчої влади, інших головних розпорядників бюджетних коштів, установ та організацій, що отримують кошти державного та/або місцевих бюджетів, складаються з таких форм фінансової звітності:

- № 1 “Баланс”;

- № 2 “Звіт про виконання кошторису доходів і видатків установи (загальний фонд)”;

- № 2-валюта “Звіт про використання бюджетних коштів з міжнародної діяльності України”;

- № 3 “Звіт про виконання плану по штатах та контингентах”;

- № 4-1 “Звіт про надходження і використання спеціальних коштів”;

- № 4-2 “Звіт про надходження і використання сум за дорученнями”;

- № 4-3 “Звіт про депозитні суми”;

- № 4-4 “Звіт про рух інших власних надходжень”;

- № 4-5 “Звіт про використання субвенцій, одержаних з інших бюджетів”;

- № 4-6 “Звіт про надходження і використання інших доходів (спеціальний фонд)”;

- № 4-1-зведена “Зведений звіт про надходження і використання спеціальних коштів”;

- № 4-4-зведена “Зведений звіт про рух інших власних над­ходжень”;

- № 5 “Звіт про рух необоротних активів”;

- № 6 “Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування”;

- № 7 “Звіт про заборгованість бюджетних установ”;

- № 8 “Звіт про зобов’язання бюджетних установ”;

- № 9 “Звіт про результати фінансової діяльності”;

- № 15 “Звіт про недостачі та крадіжки грошових коштів та матеріальних цінностей в бюджетних установах”;

- пояснювальна записка до річного фінансового звіту.

У такому самому обсязі складаються й зведені річні фінансові звіти про виконання кошторисів доходів і видатків головними розпорядниками бюджетних коштів та бюджетними установами, що мають підвідомчі установи.

Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування з тим­часової втрати працездатності, Фонд загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань складають і подають ДКУ зведену річну звіт­ність про виконання кошторисів відповідних фондів за формою № 2 “Звіт про виконання кошторису доходів і видатків установи (загальний фонд)” та формою № 1 “Баланс”, який подається за зразками, визначеними даними фондами.

Госпрозрахункові підприємства та організації, що отримують кошти загального фонду бюджету, складають річну фінансову звітність про використання отриманих бюджетних коштів за формою № 2 “Звіт про виконання кошторису доходів і видатків установи (загальний фонд)”. Підприємства та організації, що отримують кошти спеціального фонду, складають річну фінансову звітність за формою № 4-6 “Звіт про надходження і використання інших доходів (спеціальний фонд)”. При цьому в поданих звітах форми № 2 та № 4-6 графа “Фактичні видатки” заповнюється в сумах, що дорівнюють касовим видаткам. Крім того, госпрозрахункові підприємства та організації, громадські об’єд­нання, що отримують бюджетні кошти загального фонду, подають до органів ДКУ форму № 8 “Звіт про зобов’язання бюджетних установ”.

Громадські об’єднання, що отримують бюджетні кошти не на своє утримання, а на окремі програми, про використання бюджетних коштів подають річну фінансову звітність за формами № 2 “Звіт про виконання кошторису доходів і видатків установи (загальний фонд)” та № 8 “Звіт про зобов’язання бюджетних установ”.

Інші форми річної фінансової звітності про використання бюджетних коштів, у тому числі форми № 1 “Баланс” та № 7 “Звіт про заборгованість бюджетних установ”, госпрозрахунковими підприємствами, організаціями та громадськими об’єднаннями до органів ДКУ не подаються.

Установи, що проводять видатки, які становлять державну таєм­ницю, фінансові звіти подають за окремим порядком.

Бюджетні установи, що для виконання певного доручення от­римують кошти з державного бюджету, але не від свого головного роз­порядника коштів, а від іншого, подають форму № 4-2 “Звіт про надходження і використання сум за дорученнями” установі, що виділила ці кошти.

Бюджетні установи, що отримують кошти з різних бюджетів для виконання делегованих законами України повноважень органів місцевого самоврядування або інших визначених законодавством функ­цій і використовують їх згідно з кошторисом доходів та видатків, складають форму № 4-5 “Звіт про використання субвенцій, одержаних з інших бюджетів”.

Порядок складання та зміст форм річної фінансової звітності установ та організацій, які отримують кошти державного та(або) місцевих бюджетів визначено в Інструкції “Про порядок складання річної фінансової звітності установами та організаціями, які отримують кошти державного та/або місцевих бюджетів”, затвердженої Наказом ДКУ від 27 грудня 2001 року № 225 [21].

Терміни подання підприємствами фінансової звітності встанов­лює міністерство або інший орган виконавчої влади, до сфери управління якого належать підприємства, або органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління майном підприємств комунальної власності.

Датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а у разі надсилання її поштою – дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв’язку, що обслуговує адресата.

Квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами відповідним органам не пізніше 25 чис­ла місяця, що настає за звітним кварталом, а річна – не пізніше 20 лютого наступного за звітним року.

Місячний звіт про використання бюджетних асигнувань подається підприємствами не пізніше 5 числа місяця, наступного за звітним, квартальний – не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річний – не пізніше 22 січня наступного за звітним року.

Установи та організації, основна діяльність яких фінансується за рахунок бюджету та які перебувають на казначейському обслуговуванні кошторисів, подають погоджену з органами казначейства фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать.

Центральні органи виконавчої влади та інші головні розпоряд­ники бюджетних коштів подають зведену фінансову звітність про виконання кошторисів доходів і видатків розпорядниками бюджетних коштів казначейству та Рахунковій палаті щокварталу не пізніше 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, та щороку не пізніше 1 березня наступного за звітним року.

Органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління майном підприємств комунальної власності, подають зведену фінансову звітність про використання бюджетних коштів відповідним місцевим органам виконавчої влади щокварталу не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, та щороку не пізніше 25 лютого нас­тупного за звітним року.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади подають зведену фінансову звітність про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів щодо всіх підприємств, які належать до сфери їх управління, а також зведену фінансову звітність про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів щодо господарських товариств, акції (частки, паї) яких перебувають у державній власності, Мінекономіки і Мінфіну щокварталу не пізніше 45 днів після закінчення звітного кварталу та щороку не пізніше 15 квітня наступного за звітним року. Про диференційовані терміни подання цієї фінансової звітності повідомляє Мінфін.

Органи місцевого самоврядування подають зведену фінансову звітність про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів щодо всіх підприємств комунальної власності, а також зведену фінансову звітність про фінансове становище, результати діяль­ності та рух грошових коштів щодо господарських товариств, акції (частки, паї) яких перебувають у комунальній власності, відповідним місцевим органам виконавчої влади щокварталу не пізніше 30 днів після закінчення звітного кварталу та щороку не пізніше 10 березня наступного за звітним року. Про диференційовані терміни подання цієї звітності повідомляють місцеві органи виконавчої влади.

У разі коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день.

 

7.3. Звітність органів казначейства з виконання бюджетів

 

Органи казначейства готують звітність про виконання бюджетів, яка поділяється на місячну, квартальну та річну.

 

7.3.1. Місячна звітність

 

Інструкція про порядок складання органами ДКУ місячної звітності про виконання державного бюджету у 2003 році розроблена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України “Про Державний бюджет України на 2003 рік”, Постанови КМ України “Про порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги щодо виконання кошторисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій” від 09.01.2000 р. № 17, зі змінами та доповненнями.

Місячна звітність включає:

- форма № 1мдб “Сальдовий баланс рахунків”;

- форма № 2мдб “Звіт про виконання державного бюджету”;

- форма № 2-валюта “Звіт про використання коштів державного бюджету з міжнародної діяльності в Україні” ;

- форма № 7мдб “Звіт про бюджетну заборгованість”;

- Довідка про повернення кредитів, наданих з Державного бюджету України;

- Інформація про виконання захищених статей видатків Державного бюджету України ;

- Звіт про використання коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України ;

- Довідка про суми залишків коштів, перерахованих у поточному році.

Форма № 1мдб “Сальдовий баланс рахунків” складається органами казначейства на підставі даних синтетичного обліку звірених з даними аналітичного обліку за всіма рахунками 1-7 класів Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. До заповнення балансу проводиться звірка між даними синтетичного і аналітичного обліку станом на 1 число місяця, наступного за звітним. Дані балансу повинні бути тотожні аналогічним даним інших форм звітності.

Термін подання форми № 1мдб – до 10 числа місяця, наступного за звітним.

Форма № 2мдб “Звіт про виконання державного бюджету” вклю­чає три розділи, а саме: доходи; видатки; погашення кредитів, наданих з державного бюджету за рішеннями уряду в минулі роки.

Розділ I “Доходи” складається органами казначейства по загальному та спеціальному фондах державного бюджету з виділенням негрошових операцій на підставі даних аналітичного обліку доходів, що повинні бути звірені з даними органів подат­кової адміністрації, митної служби та казначейства України.

Розділ II “Видатки” складається в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних аналітичного обліку, звірених з даними синтетичного обліку видатків органів казначейства та звітами розпорядників бюджетних коштів за фор­мами № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи”, № 4-1мд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”, № 4-2мд “Звіт про над­ходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”, № 4-3мд“Звіт про над­ходження і використання інших надходжень спеціального фонду”.

Цей розділ складається з наступних підрозділів:

2.1. Видатки загального фонду бюджету;

2.2. Видатки спеціального фонду бюджету, який ділиться на наступні частини:

– видатки спеціального фонду бюджету, проведені за рахунок коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами;

– видатки спеціального фонду бюджету, проведені за рахунок коштів, отриманих із інших джерел власних надходжень бюджет­них установ;

– видатки спеціального фонду бюджету, проведені за рахунок доходів спеціального фонду, що направляються на спеціальні видатки.

Підрозділ 2.1 “Видатки загального фонду бюджету” складається в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних аналітичного обліку видатків органів казначейства, звірених із даними синтетичного обліку та підтверджених звітами розпорядників бюджетних коштів за формою № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи”.

Підрозділ 2.2 “Видатки спеціального фонду бюджет” складається в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних аналітичного обліку видатків органів казначейства, звірених із даними синтетичного обліку та підтверджених звітами розпорядників бюджетних коштів за формами № 4-1мд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”, № 4-2мд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”, № 4-3мд“Звіт про над­ходження і використання інших надходжень спеціального фонду”.

Розділ III “Погашення кредитів, наданих з державного бюджету за рішеннями уряду в минулі роки” складається органами казначейства на підставі даних аналітичного обліку кредитів, наданих з державного бюджету за рішеннями уряду в минулі роки , сума заборгованості за якими обліковується органами казначейства на аналітичних рахунках, відкритих за балансовими рахунками 1511 “Короткострокові кредити, надані з державного бюджету” та 1512 “Довгострокові кредити, надані з державного бюджету” Плану рахунків.

Термін подання звіту форми № 2мдб “Звіт про виконання дер­жавного бюджету” до ДКУ – до 8-го чис­ла місяця, наступного за звітним.

Форма № 2-валюта “Звіт про використання коштів державного бюджету з міжнародної діяльності в Україні”складається казначейством на підставі звітів (форма № 2-валюта “Звіт про використання коштів загального фонду бюджету з міжнародної діяльності України”) головних розпорядників коштів, що отримують бюджет­ні кошти в іноземній валюті.

Термін подання звіту форми № 2-валюта – до 8-го числа місяця, наступного за звітним.

Форма № 7мдб “Звіт про бюджетну заборгованість” передбачає два розділи, а саме:

1) дані про наявність дебіторської та кредиторської заборгованості розпорядників;

2) “Звіт про фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів”.

Звіт форми № 7мдб складається щомісячно, станом на перше число місяця, наступного за звітним, у розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі звітів розпорядників бюджет­них коштів (форма № 7мд “Звіт про заборгованість бюджетних установ” та № 8мд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”), звірених за окремими даними з обліком органів казначейства. Розділ I “Дані про наявність дебіторської та кредиторської заборгованості розпорядників” звіту по формі № 7мдб складається окремо по загальному та спеціальному фондах державного бюджету, а Розділ ІІ “Звіт про фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів” – тільки по загальному фонду.

Розділ I “Дані про наявність дебіторської та кредиторської заборгованості розпорядників” складається органами казначейства в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних звітів розпорядників бюджетних коштів за формою № 7мд “Звіт про заборгованість бюджетних установ”. У графах 4, 5 відображаються дані про наявність дебіторської заборгованості розпорядників.

Розділ ІІ “Звіт про фінансові зобов’язання розпорядників  бюджетних коштів ”, складається органами казначейства по загальному фонду державного бюджету в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних обліку органів казначейства, звірених із окремими даними звітів розпорядників бюджетних коштів заформами: № 2мд “Звіт про виконання кошторису установи”, № 7мд “Звіт про заборгованість бюджетних установ” та № 8мд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”.

Термін подання звіту форми № 7мдб – до 25 числа місяця, нас­тупного за звітним.

Довідка про повернення кредитів, наданих з Державного бюдже­ту, складається органами казначейства за загальним та спеціальним фондах державного бюджету із виділенням негрошових операцій на підставі даних аналітичного обліку коштів, що надійшли в рахунок повернення бюджетних кредитів.

Термін подання зазначеної форми – до 8 числа місяця, наступного за звітним.

Інформація про виконання захищених статей видатків Держав­ного бюджету України складається ДКУ на підставі даних бухгалтерського обліку по загальному фонду держав­ного бюджету.

Заповнюється в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків загального фонду державного бюджету, згідно із ст.21 Закону України “Про Державний бюджет України”. Інформація про виконання захищених статей видатків Державного бюджету України складається тільки на центральному рівні.

Термін подання зазначеної форми – до 15 числа місяця, наступ­ного за звітним

Звіт про використання коштів з резервного фонду КМ України складається органами казначейства на підставі даних бухгалтерського обліку по загальному фонду державного бюджету і заповнюється в розрізі кодів економічної класифікації видатків загального фонду державного бюджету за кодом програмної класифікації 3511030 “Резервний фонд Кабінету Міністрів України”. Інформація про використання коштів з резервного фонду КМ України складається тільки на центральному рівні.

Термін подання зазначеної форми – до 15 числа місяця, наступ­ного за звітним.

Довідка про суми залишків коштів, перерахованих у поточному році” складається органами казначейства, як додаток до відповідних частин розділу 2 звіту форми 2 мдк і складається за умови перерахування залишку, що склався на кінець року, в поточному році (ліквідовано бюджетну установу, як розпорядника; приєднано до іншого розпорядника) у розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків.

Термін подання довідки до 8 числа місяця, наступного за звітним. У разі, коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день. Розпорядники бюджетних коштів, які не переведені на казначейське обслуговування (СБУ, розвідка), подають до Управління консолідованої звітності з виконання бюджетів ДКУ місячну звітність у тому ж обсязі і у ті ж терміни, що і інші розпорядники бюджетних коштів.

Весь пакет місячної звітності надається вищому органу казначейства на електронних носіях у повному обсязі та в паперовій формі за скороченою формою.

 

7.3.2. Квартальна звітність

 

Інструкція про порядок складання органами казначейства квартальної звітності про виконання державного бюджету у 2003 році розроблена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України “Про Державний бюджет України на 2003 рік”, Постанови КМ України “Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ” від 28.02.2002 р. № 228, наказу Міністерства фінансів “Про зат-вердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюд-жету” від 28.01.2002 р. № 57, Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності виконання державного та місцевих бюджетів в органах казначейства, Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затверджених наказом ДКУ від 28.11.2000 р. № 119, зі змінами та доповненнями.

Квартальна звітність включає:

- форму № 1кдб “Звіт про фінансовий стан Державного бюдже­ту України”;

- форму № 1к “Сальдовий баланс рахунків”;

- форму № 3кдб “Звіт про рух грошових коштів”;

- форму № 2кдб “Звіт про виконання державного бюджету” ;

- форму № 2-валюта “Звіт про використання коштів державного бюджету з міжнародної діяльності в Україні” ;

- форму № 7кдб “Звіт про бюджетну заборгованість”;

- Довідку про повернення кредитів, наданих з Державного бюдже­ту;

- Довідку про погашення кредитів, наданих з державного бюдже­ту за рішеннями уряду в минулі роки ;

- Звіт про використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України;

- Інформацію про стан державного боргу;

- Звіт про кредити та операції, що стосуються державних гарантійних зобов’язань ;

- Довідку про суми залишків коштів, перерахованих у поточному році;

- Інформацію про виконання захищених статей видатків Державного бюджету України;

- розшифровку надходжень по коду 24121000 “Плата за послуги, що надаються бюджетними установами”;

- розшифровку надходжень по коду 24122000 “Інші джерела власних надходжень бюджетних установ”;

- рекомендації щодо заповнення форми № 1кдб “Звіт про фінансовий стан Державного бюджету України” ;

- пояснювальну записку.

Форма № 1кдб “Звіт про фінансовий стан Державного бюджету України” складається органами Державного казначейства на підставі даних синтетичного обліку, звірених з даними аналітичного обліку за рахунками 1-5 класів Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів.

Форма № 1к “Сальдовий баланс рахунків” складається органами казначейства на підставі даних синтетичного обліку звірених з даними аналітичного обліку за всіма рахунками 1-9 класів Плану рахунків. До заповнення балансу проводиться звірка між даними синтетичного і аналітичного обліку. Баланс складається щокварталь­но, станом на 1-ше число місяця, наступного за звітним кварталом. Дані балансу повинні бути тотожні аналогічним даним інших форм звітності.

Форма № 3кдб “Звіт про рух грошових коштів” включає чотири розділи, а саме:

- операційна діяльність;

- інвестиційна діяльність;

- нерозподілені видатки;

- фінансова діяльність;

Розділ І “Операційна діяльність” звіту складається на підставі даних бухгалтерського обліку органів казначейства, звірених з даними ДКУ та податкової адміністрації (в частині доходів) по загальному і спеціаль­ному фондах державного бюджету. Цей розділ складається з наступних підрозділів:

1) операційні доходи;

2) операційні видатки.

Підрозділ “Операційні доходи” включає податкові і неподаткові надходження, доходи від операцій з капіталом, офіційні трансферти, цільові фонди і заповнюється в розрізі доходів загального та спе­ціального фондів державного бюджету, на підставі даних аналітичного обліку доходів, звірених з даними синтетичного обліку доходів.

Підрозділ “Операційні видатки” включає поточні видатки, кредитування з вирахуванням погашення і заповнюється в розрізі видатків загального та спеціального фондів державного бюджету, на підставі даних аналітичного обліку видатків, звірених з даними синтетичного обліку видатків.

Кошти від повернення інших бюджетних позичок (крім погашення позичок, наданих з державного бюджету в минулих роках за рішеннями уряду України) відображаються з мінусом, тобто відносяться на зменшення видатків за відповідним КЕКВ.

Розділ ІІ “Інвестиційна діяльність” складається органами казначейства по загальному і спеціальному фондах державного бюджету на підставі даних бухгалтерського обліку органів казначейства, звірених з даними ДКУ. Цей розділ складається з наступних підрозділів: інвестиційні доходи та інвестиційні видатки.

Розділ ІІІ “Нерозподілені видатки” складається органами казначейства по загальному і спеціальному фондах державного бюджету на підставі даних бухгалтерського обліку органів казначейства, звірених з даними ДКУ. Складається в розрізі видатків загального і спеціального фондів державного бюджету по розділу “Нерозподілені видатки”, на підставі даних аналітичного обліку органів казначейства, звірених з даними синтетичного обліку видатків.

Розділ ІV “Фінансова діяльність” складається з наступних підрозділів: внутрішнє фінансування і зовнішнє фінансування, в розрізі боргових зобов’язань загального та спеціального фондів державного бюджету, на підставі даних аналітичного обліку казначейства.

Форма № 2кдб “Звіт про виконання державного бюджету” включає три розділи, а саме: доходи, видатки, фінансування Державного бюджету України за типом боргового зобов’язання.

Розділ I “Доходи” складається органами казначейства по загальному та спеціальному фондах державного бюджету з виділенням негрошових операцій на підставі даних аналітичного обліку доходів, що повинні бути звірені з даними органів подат­кової адміністрації, митної служби та казначейства України.

Розділ II “Видатки” складається в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі даних аналітичного обліку, звірених з даними синтетичного обліку видатків державного бюджету та звітами розпорядників бюджетних коштів за формами № 2кд “Звіт про виконання загального фонду кошторису установи”, № 4-1кд “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”, № 4-2кд“Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”, № 4-3кд “Звіт про над­ходження і використання інших надходжень спеціального фонду”. Цей розділ складається з наступних підрозділів: видатки загального фонду бюджету, видатки спеціального фонду бюджету.

Розділ III “Фінансування Державного бюджету України за типом боргового зобов’язання” складається тільки на центральному рівні. Цей розділ складається з підрозділів “Внутрішнє фінансування” та “Зовнішнє фінансування” в розрізі класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов’язання загального та спеціального фондів державного бюджету, на підставі даних аналітичного обліку ДКУ.

Форма № 2-валюта “Звіт про використання коштів державного бюджету з міжнародної діяльності в Україні”складається ДКУ на підставі звітів (форма № 2-валюта “Звіт про використання коштів загального фонду бюджету з міжнародної діяльності України”) головних розпорядників коштів, що отримують бюджетні кошти в іноземній валюті.

Форма № 7кдб “Звіт про бюджетну заборгованість” передбачає два розділи, а саме: дані про наявність дебіторської та кредиторської заборгованості розпорядників; звіт про фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів.

Звіт форми № 7кдб складається щоквартально, станом на перше число місяця, наступного за звітним, у розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків на підставі звітів розпорядників бюджетних коштів (форми № 2кд “Звіт про виконання загального фон­ду кошторису установи”, № 7кд “Звіт про заборгованість бюджетних установ” та № 8кд “Звіт про фінансові зобов’язання бюджетних установ”), звірених за окремими даними з обліком органів казначейства. Розділ I “Дані про наявність дебіторської та кредиторської заборгованості розпорядників” звіту форми № 7кдб складається окремо по загальному та спеціальному фондах державного бюджету, а розділ ІІ “Звіт про фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів” – тільки по загальному фонду.

Довідка про повернення кредитів, наданих з Державного бюдже­ту складається органами казначейства по загальному та спеціальному фондах державного бюджету із виділенням негрошових операцій на підставі даних аналітичного обліку органів державного казначейства за коштами, що надійшли в рахунок повернення бюджет­них кредитів.

Довідка про погашення кредитів, наданих з державного бюдже­ту за рішеннями уряду в минулі роки складається органами казначейства на підставі даних аналітичного обліку кредитів, наданих з державного бюджету за рішеннями уряду в минулі роки, сума заборгованості за якими обліковується органами каз­начейства на аналітичних рахунках, відкритих за балансовими рахунками 1511 “Короткострокові кредити, надані з державного бюджету” та 1512 “Довгострокові кредити, надані з державного бюджету” Плану рахунків.

Звіт про використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України складається органами казначейства на підставі даних бухгалтерського обліку по загальному фонду державного бюджету. Заповнюється в розрізі кодів економічної класифікації видатків загального фонду за кодом програмної класифікації 3511030 “Резервний фонд”.

Інформація про стан державного боргу складається ДКУ по загальному та спеціальному фондах державного бюджету на підставі даних аналітичного обліку державних боргових зобов’язань, які виникли та погашені в поточному бюджетному періоді, в розрізі кодів класифікації боргу за типом кредитора. Інформація про стан державного боргу складається тільки на централь­ному рівні.

Звіт про кредити та операції, що стосуються державних гарантійних зобов’язань складається ДКУ на підставі даних обліку на аналітичних рахунках відкритих за рахунком позабалансового обліку 9811 “Гарантії, що надані банкам” Плану рахунків, по кредитах та операціях, що стосуються державних гарантійних зобов’язань, в т.ч. у валюті кредиту. Звіт про кредити та операції, що стосуються державних гарантійних зобов’язань складається тільки на центральному рівні.

Довідка про суми залишків коштів, перерахованих у поточному році, складається органами казначейства як додаток до відповідних частин розділу 2 звіту форми № 2кдк, і за умови перерахування у поточному році залишку, що склався на кінець минулого року на відповідному рахунку розпорядника бюджетних коштів, (ліквідовано бюджетну установу, як розпоряд­ника; приєднано до іншого розпорядника, перераховано до місцевих бюджетів) у розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків.

Інформація про виконання захищених статей видатків Держав­ного бюджету України складається ДКУ на підставі даних бухгалтерського обліку по загальному фонду держав­ного бюджету.

Заповнюється в розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків загального фонду державного бюджету, згідно із ст.21 Закону України “Про Державний бюджет України на 2003 рік”.

Інформація про виконання захищених статей видатків Держав­ного бюджету України складається тільки на центральному рівні.

Розшифровка надходжень по коду 24121000 “Плата за послуги, що надаються бюджетними установами” складається органами казначейства в розрізі кодів відомчої класифікації на підставі звітів розпорядників бюджетних коштів. Дані про надходження доходів спеціального фонду державного бюджету мають відповідати даним на рахунках аналітичного обліку, відкритих за рахунками бюджет­ного обліку 6114 “Власні кошти розпорядників коштів державного бюдже­ту” Плану рахунків.

Розшифровка надходжень по коду 24122000 “Інші джерела власних надходжень бюджетних установ” складається органами казначейства в розрізі кодів відомчої класифікації на підставі звітів розпорядників бюджетних коштів. Дані про надходження доходів спеціального фонду державного бюджету мають відповідати даним на рахунках аналітичного обліку, відкритих за рахунками бюджетного обліку 6114 “Власні кошти розпорядників коштів державного бюджету” Плану рахунків.

Пояснювальна записка подається органами казначейства в разі необхідності надання роз’яснення проблемних питань, що виникли в ході складання форм звітів, передбачених даною інструк­цією. У пояснювальній записці надаються обґрунтовані пояснення за всіма відхиленнями від затверджених показників за доходами і видатками з викладенням причин цих відхилень. Квартальні звіти про виконання державного бюджету складаються в тисячах гривень з трьома знаками після коми.

Термін подання форм квартальної звітності до 25 числа місяця, наступного за звітним. У разі, коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день. Дані зведеної квартальної звітності органів ДКУ повинні дорівнювати аналогічним зведеним звітним даним розпорядників бюджетних коштів за кодами бюджетної класифікації видатків.

Весь пакет квартальної звітності надається вищому органу казначейства на електронних носіях та в паперовій формі.

 

7.3.3. Річна звітність

 

Інструкція про порядок складання органами ДКУ фінансової звітності про виконання державного бюджету за 2001 рік розроблена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України “Про Державний бюджет України на 2001 рік”, постанови КМ України “Про порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги щодо виконання кош­торисів доходів і видатків бюджетних установ та організацій” від 09.01.2000 р. № 17, зі змінами та доповненнями, наказу Міністерства фінансів “Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету” від 09.01.2001 р. № 6, Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності виконання державного та місцевих бюджетів в органах казначейства, Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затверджених наказом ДКУ від 28.11.2000 р. № 119, зі змінами та доповненнями.

Управління казначейства встановлюють строки подання річних фінансових звітів своїм підвідомчим органам та установам, які вони обслуговують, з таким розрахунком, щоб забезпечити своєчасне їх подання ДКУ.

Відділення казначейства встановлюють строки подання звітності бюджетним установам, організаціям та іншим одержувачам, яким вони перераховують кошти та(або) здійснюють оплату рахунків, з таким розрахунком, щоб забезпечити своєчасне подання фінансових звітів управлінням казначейства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.

Органи казначейства перевіряють і візують звіти та зведені фінансові звіти розпорядників коштів, які останні подають до вищих розпорядників коштів.

При несвоєчасному поданні або неподанні розпорядниками бюджетних коштів фінансової звітності, органи казначейства відповідно до ст.117 Бюджетного кодексу України та п.2 Постанови КМ України від 28.02.2000 р. № 419 “Про затвердження Порядку подання фінансової звітності” можуть призупиняти виділення бюджетних асигнувань та/або здійснювати оплату рахунків.

Річні фінансові звіти про виконання державного бюджету скла­даються в тисячах гривень з трьома знаками після коми. Строки подання ДКУ річних фінансових звітів про виконання державного бюджету управліннями казначейства встановлюються Міністерством фінансів України.

Річні фінансові звіти про виконання державного бюджету підписуються керівником та головним бухгалтером і подаються до вищого органу казначейства у паперовому вигляді та електронною поштою у вигляді файлів із набором значень економічних показників. Зведені звітні дані органів ДКУ повинні дорівнювати аналогічним даним зведеної фінансової звітності міністерств, центральних органів виконавчої влади, інших головних розпорядників бюджетних коштів (установи та організації, яких повністю переведено на казначейське виконання кошторисів).

Річна фінансова звітність включає:

- форму № 1 “Звіт про фінансовий стан Державного бюджету України”;

- форму № 2 “Звіт про результат виконання Державного бюд-жету України”;

- форму № 3 “Звіт про рух грошових коштів”;

- Пояснювальну записку до річного звіту.

Потреби окремих користувачів (Державного казначейства, Міністерства фінансів, тощо) можуть бути задоволені шляхом встановлення інших (спеціальних) звітів, які базуються на даних бухгалтерського обліку органів казначейства та можуть бути класифіковані як фінансова звітність.

Форма № 1 “Звіт про фінансовий стан Державного бюджету України (баланс)” складається органами казначейства на підставі даних синтетичного обліку звірених з даними аналітичного обліку за рахунками 1-5 класів Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів.

Форма № 2 “Звіт про результат виконання державного бюджету” включає три розділи, а саме: операційні доходи, операційні витрати, фінансування.

Розділ І “Операційний доход” звіту складається органами казначейства, на підставі даних бухгалтерського обліку органів казначейства, звірених з даними ДКУ та податкової адміністрації України по загальному і спеціальному фондах державного бюджету.

Цей розділ складається з наступних підрозділів: податки; збори, штрафи, пені та плата за ліцензії; трансферти; інший операційний доход; прибутки від продажу основних засобів і заповнюється на підставі даних аналітичного обліку доходів органів казначейства, звірених з даними синтетичного обліку доходів в розрізі доходів по загальному та спеціальному фондах державного бюджету.

Розділ ІІ “Операційні витрати” звіту складається на підставі даних бухгалтерського обліку органів казначейства, звірених з даними ДКУ в розрізі кодів функціональної класифікації видатків по загальному і спеціальному фондах державного бюджету.

Цей розділ включає наступні підрозділи: державне управління; судова влада; міжнародна діяльність; фундаментальні дослідження і сприяння науково-технічному прогресу; національна оборона; правоохоронна діяльність та забезпечення безпеки держави; освіта; охорона здоров’я; соціальний захист та соціальне забезпечення; житлово-комунальне господарство; культура і мистецтво; засоби масової інфор­мації; фізична культура і спорт; промисловість та енергетика; будівництво; сільське господарство, лісове господарство, рибальство і мисливство; транспорт, дорожнє господарство, зв’язок, телекомунікації та інформатика; інші послуги, пов’язані з економічною діяльністю; заходи, пов’язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та соціальним захистом населення; охорона навколишнього природного середовища та ядерна безпека; попередження та ліквідація надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха; поповнення державних запасів і резервів; обслуговування державного боргу; цільові фонди; видатки, не віднесені до основних груп і заповнюється в розрізі видатків загального та спеціального фондів державного бюджету, на підставі даних аналітичного обліку органів казначейства, звірених з даними синтетичного обліку видатків.

Розділ ІІІ “Фінансування” складається на підставі даних аналітичного обліку органів казначейства в розрізі боргових зобов’язань загального та спеціального фондів державного бюджету, і включає наступні підрозділи: внутрішнє фінансування; зовнішнє фінансування.

Звіт про результат виконання державного бюджету заповнюється тільки на центральному рівні.

Форма № 3 “Звіт про рух грошових коштів” включає чотири розділи, а саме: операційна діяльність, інвестиційна діяльність; нерозподілені видатки; фінансова діяльність (зміст даної форми звітності розкрито при висвітлені форм квартальної звітності).

У пояснювальній записці наводяться основні фактори, що вплинули на виконання державного бюджету за доходами та видатками.

ДКУ передає зведені звіти про виконання Державного бюджету, місцевих бюджетів та зве­деного бюдже­ту за звітний рік до 25 березня наступного за звітним року для роз­гляду до Міністерства фінансів. До звіту про виконання Державного бюджету України додають­ся пояснення щодо всіх відхилень від затвердженого Закону “Про Дер­жавний бюджет України” як по до­ходах, так і по видатках.

Міністерство фінансів та ДКУ до 20 квітня повинні подати звіт про виконання Державного бюджету України та необхідні матеріали до нього Кабінету Міністрів.

Річний звіт про виконання Закону “Про Державний бюджет України” подається КМ Верховній Раді Ук­раїни не пізніше 1 травня року, наступного за звітним. Рахункова палата протягом двох тижнів з дня офіційного подання КМ України річного звіту про виконання Закону “Про Державний бюджет України” готує висновки щодо використання коштів Державного бюджету України.

Верховна Рада України розглядає Звіт про виконання закону Про “Державний бюджет України” у двотижневий термін з дня отримання висновків Рахункової палати щодо використання коштів Держав­ного бюджету України.

Звіт КМ України перед Верховною Радою Ук­раїни про виконання Закону “Про Державний бюджет України” представляє міністр фінансів. Верховна Рада України може заслухати головних розпорядників коштів Державного бюджету України щодо використання ними бюджетних коштів. Із співдоповіддю про виконання Закону “Про Державний бюджет України” виступають Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та Голова Рахункової палати.

За результатами розгляду Верховна Рада України приймає рішення щодо звіту про виконання Закону “Про Державний бюджет Ук­раїни”. Постанова Верховної Ради Украї­ни щодо звіту про виконання Державного бюджету України публікує­ться для загального відома.

1 2 3 4 5 6 7 8  Наверх ↑