Лекція 2. Регулювання аудиторської діяльності та її інформаційне забезпечення

 

 Законодавче регулювання аудиторської діяльності

 Права, обов’язки, відповідальність аудитора України

 

2.1. Законодавче регулювання аудиторської діяльності

 

Аудит в Україні регулюють закони України, міжнародні стандарти аудиту, Кодекс етики професійних бухгалтерів та затверджені Аудиторською палатою України (АПУ): Статут, Положення про регіональні відділення, По­ложення про спостережну раду, Положення про сертифікацію осіб, Поло­ження про реєстрацію суб’єктів аудиту.

Органом управління аудиторською діяльністю в Україні є Ауди­торська палата України. Повноваження АПУ її створення, функції голови АПУ розглядаються у третьому розділі закону. АПУ – незалежний, неприбутковий орган який функціонує на підставі статуту Аудиторської палати та після реєстрації його у Мін’юсті України. АПУ функціонує як юридична особа, веде відповідний облік і складає звітність. Свою діяльність АПУ фінансує за рахунок коштів, що надходять як плата за проведення сертифікації фізичних осіб, за включення до Реєстру, добровільних внесків, що надходять від про­фесійних організацій аудиторів.

До складу АПУ входить 20 представників, у т.ч. від державних ор­ганів – НБУ, ДПАУ, Мінфіну, Держкомстату України, Мін’юсту, Мінеконо­міки, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної ко­місії з регулювання ринків фінансових послуг, Рахункової палати та КРУ, решта – делегуються висококваліфіковані аудитори, які мають безперервний стаж аудиторської діяльності протягом п’яти років, представники навчальних закладів і наукових організацій.

Члени АПУ, крім голови АПУ, працюють на добровільних засадах. Голова АПУ обирається з числа її членів на п’ять років та виконує свої повноваження на професійній основі.

 

2.2. Права, обов’язки, відповідальність аудиторів України

 

Аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визна­чає її кваліфікаційну придатність на заняття аудиторською діяльністю на території України.

Аудитор має право займатися аудиторською діяльністю як фізична особа – підприємець лише після включення його до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів.

Аудиторам забороняється безпосередньо займатися іншими видами підприємницької діяльності, що не виключає їх права отримувати дивіденди від акцій та доходи від інших корпоративних прав.

Аудитором не може бути особа, яка має судимість за корисливі зло­чини. Аудитори – це висококваліфіковані фахівці в сфері обліку і контролю.

Аудитор – це висококваліфікований спеціаліст у сфері обліку та контролю, фінансів й аналізу, економіки та права, який має повноваження здійснювати аудиторську діяльність підприємств на договірній основі з по­дальшим наданням офіційних висновків.

Основні характеристики професії аудитора:

– гуманність – професія спрямована насамперед на забезпечення контролю за діяльністю підприємств та на надання фінансово-економічної допомоги;

– соціальна значущість – професія пов’язана з державою і діяльністю підприємств, важливими соціальними явищами;

– це високоінтелектуальна професія, оскільки повинна охоплювати різноманітні сфери господарського життя суспільства з урахуванням склад­них заплутаних фінансово-господарських проблем;

– організованість – завдання аудитора полягає в організації ауди­торського процесу, виконанні обов’язків та наданні прав;

– точність – професія є діяльністю, яка спирається на конкретні юридичні факти при точному дотриманні законодавства для отримання конкретного ре­зультату;

– відповідальність – від результату роботи залежить фінансовий стан юридичної чи фізичної особи;

– свобода й самостійність – без них неможливо вирішити складні не­стандартні ситуації, які виникають у діяльності аудитора, але ця свобода по­винна обмежуватись рамками закону.

Аудитор може займатися аудиторською діяльністю індивідуально (як приватний підприємець), створити аудиторську фірму, або працювати за най­мом в будь-якій аудиторській фірмі.

 

 

1 2 3 4 5 6 7  Наверх ↑