Тема 5. Облік науково-дослідних робіт за договорами із замовниками

 

5.1. Короткі теоретичні відомості

 

Науково-дослідні інститути, наукові частини та сектори державних вищих навчальних закладів крім наукової бюджетної тематики виконують науково-дослідні роботи (НДР) за договорами із замовниками та отримують доходи, які плануються та обліковуються в складі коштів спеціального фонду.

Наукові установи – це специфічні підприємства, де предмети і засоби праці поєднуються з живою працею у виробничому процесі, результатом якого виступає наукова продукція – нові знання, нові методи, технічні, технологічні та організаційні рішення.

Якими б неподібними були наукові установи за профілем, можна визначити такі відмітні ознаки наукового виробництва:

а) невизначеність, вірогідний характер отримуваного результату;

б) творчий характер праці, роль особистого фактора, непередбачуваність творчих досягнень;

в) нематеріальність, інформаційний характер продукції;

г) неповторність – науковий пошук завжди спрямований на отримання нових результатів;

д) циклічність;

е) у науці частка живої праці набагато більша, ніж у більшості галузей матеріального виробництва і бюджетних установах;

ж) предмети праці – це об’єкти дослідження і вже накопичених знань, які виступають не як сировина для подальшого перетворення її на матеріальний продукт, а як джерело інформації про результати впливу на нього.

У практиці планування та обліку для характеристики витрат живої та уречевленої праці на проведення НДР застосовується термін “витрати на виробництво”, а щодо закінченої наукової продукції вони виражаються в її собівартості.

Між підприємствами та іншими замовниками – з одного боку, та науковими установами, які беруть на себе виконання робіт за даною темою, – з іншого, укладається договір. Предметом договору можуть бути роботи, які відповідають профілю наукової установи, мають народногосподарське значення і впливають на прискорення технічного прогресу. У договорі вказуються назва роботи і кожного її етапу, терміни і вартість виконуваних робіт, порядок їх здачі і розрахунків із замовниками, відповідальність сторін за порушення прийнятих зобов’язань та інші умови, передбачені договором. До договору додаються: протокол узгодження договірної ціни, технічне завдання, програма робіт, календарний план і кошторисні розрахунки.

Витрати, що включаються у собівартість НДР, групуються за:

– видами витрат (елементами, статтями, кодами економічної класифікації видатків);

– темами і завданнями НДР, затвердженими у встановленому порядку, укладеними договорами на розроблення та виконання цих робіт;

– календарними періодами, протягом яких витрати включаються у собівартість НДР (місяць, квартал, рік);

– місцем виконання НДР (відділ, сектор, лабораторія та інші підрозділи установи);

Облік витрат на виробництво в наукових установах організується на основі позамовного методу. Об’єктом обліку витрат і калькулювання виступає науково-дослідна тема.

Підставою для витрачання коштів на виконання робіт за темою є затверджений тематичний план наукової установи, належним чином оформлений договір і надходження авансу від замовника. Кожному договору надається порядковий номер, який одночасно слугує обліковим шифром для віднесення витрат на певну тему.

Витрати, пов’язані з виконанням НДР за договорами із замовниками, обліковуються на активному субрахунку 823 “Витрати на науково-дослідні роботи за договорами”.

У дебет цього рахунка відносяться всі прямі витрати, пов’язані із здійсненням НДР, а також накладні, які попередньо збираються на субрахунку 826 “Видатки до розподілу”.

З кредиту субрахунку 823 списується фактична собівартість закінчених і зданих замовнику робіт.

Аналітичний облік витрат на НДР за договорами із замовниками ведеться в картках обліку фактичних витрат.

Фактична собівартість закінчених НДР визначається за даними карток обліку фактичних витрат шляхом підсумовування витрат за кодами статей економічної класифікації видатків. Витрати за незакінченими темами до повного їх закінчення і здачі замовникам обчислюються у складі незавершеного виробництва. Незавершене виробництво оцінюється за фактичною собівартістю в розрізі кодів статей витрат, а також за кошторисною вартістю, яка визначається виходячи з відсотка готовності цих робіт на підставі актів інвентаризації.

Здача виконаних НДР замовнику проводиться в міру готовності етапів цих робіт, передбачених календарним планом, і оформлюється актом прийняття-здачі, який складається і затверджується представниками замовника і виконавця. На підставі акту прийняття-здачі робіт і рахунка виконавця, замовник здійснює перерахування вартості робіт.

Розрахунки із замовниками за НДР, які виконуються за господарськими договорами, обліковуються на субрахунку 634“Розрахунки із замовниками за науково-дослідні роботи, що підлягають оплаті” і субрахунку 351 “Розрахунки із замовниками з авансів на науково-дослідні роботи”.

Надходження на спеціальний реєстраційний рахунок наукової установи авансів від замовників НДР відображається записом:

– дебет рахунка 323 “Спеціальний реєстраційний рахунок для обліку, отриманих як плата за послуги”;

– кредит рахунка 351 “Розрахунки із замовником з авансів на науково-дослідні роботи”.

На суму пред’явленого замовнику рахунка за повністю закінчену роботу (тему) складається запис:

– дебет рахунка 634 “Розрахунки із замовниками за науково-дослідні роботи, що підлягають оплаті”;

– кредит рахунка 723 “Реалізація науково-дослідних робіт за договорами”.

Оплата замовником закінчених НДР проводиться за договірною вартістю за вирахуванням раніше перерахованих авансів і проміж­них платежів. На суму отриманих коштів від замовника за вирахуванням авансів і проміжних платежів складають запис за дебетом рахунка 323 “Спеціальний реєстраційний рахунок для обліку коштів, отриманих як плата за послуги” і кредитом рахунка 634 “Розрахунки із замовниками за науково-дослідні роботи, що підлягають оплаті”, а на суму утриманих авансів і платежів проводиться запис:

– дебет рахунка 351 “Розрахунки із замовниками з авансів на науково-дослідні роботи”;

– кредит рахунка 634 “Розрахунки із замовниками за науково-дослідні роботи, що підлягають оплаті”.

У кінці року витрати за закінченими і зданими замовнику роботами списуються з кредиту рахунка 823 “Витрати на науково-дослідні роботи за договорами” в дебет рахунка 723 “Реалізація науково-дослідних робіт за договорами”. Після списання фактичних витрат і здійснення розрахунків з замовниками за даними рахунка 723 визначається результат від реалізації виконаних робіт шляхом зіставлення сум, виручених від реалізації НДР (кредит рахунка 723), і фактичних витрат на її виконання (дебет рахунка 723). Сума перевищення доходів надвитратами, відображається за дебетом рахунка 723 “Реалізація науково-дослідних робіт за договорами” і кредитом рахунка 432 “Результат виконання кошторису за спеціальним фондом”.

Збитки, допущені з вини наукової установи, покриваються за рахунок результатів виконання кошторису за спеціальним фондом.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑