Тема 4. Облік коштів спеціального фонду

 

4.1. Короткі теоретичні відомості

 

Бюджетні установи в результаті фінансово-господарської діяльності можуть отримувати кошти не тільки з відповідного бюджету, а також із інших джерел. Кошти, які отримує установа понад асигнування, які виділяються їм з відповідних бюджетів складають спеціальний фонд бюджетної установи.

Спеціальний фонд бюджетної установи – це кошти, одержані установою внаслідок іншої, окрім основної, діяльності, які використовуються на видатки, заплановані у кошторисі. Кошти включають власні надходження бюджетних установ та інші надходження спеціального фонду.

Власні надходження бюджетних установ – це кошти, одержані бюджетними установами від надання платних послуг, виконання робіт, реалізації продукції або здійснення діяльності з виконання доручень, а також отримані як благодійні внески, гранти, дарунки.

Інші надходження спеціального фонду включають кошти за розподілами головних розпорядників коштів; субвенції, одержані із бюджетів іншого рівня та інші надходження спеціального фонду.

Власні надходження бюджетних установ поділяється на дві групи.

Перша група власних надходжень “Плата за послуги, що надаються бюджетними установами” включає чотири підгрупи:

– плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із їх функціональними повноваженнями;

– надходження бюджетних установ від господарської і виробничої діяльності;

– плата за оренду майна бюджетних установ;

– надходження бюджетних установ від реалізації майна.

Друга група власних надходжень “Інші джерела власних надходжень бюджетних установ” включає дві підгрупи:

– благодійні внески, гранти, дарунки;

– кошти, які отримують бюджетні установи для виконання окремих доручень.

До коштів, отриманих як плата за послуги відносяться кошти, які надійшли як плата за послуги, надання яких пов’язане з виконанням основних функцій та завдань бюджетних установ. Дані кошти (доходи) використовуються на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням зазначених послуг.

Надходження бюджетних установ від господарської та (або) виробничої діяльності включають кошти, які отримують від діяльності допоміжних, навчально-виробничих господарств та майстерень; плату за проживання у гуртожитку; плату за харчування, отримане за місцем роботи, за речове майно, за комунально-побутові та інші надані працівнику послуги. Зазначені доходи використовують на організацію виробничо-господарської діяльності, а також на господарські видатки бюджетних установ.

До підгрупи “Благодійні внески, гранти, дарунки” належать всі види добровільної, безповоротної та безоплатної допомоги бюджет­ній установі від інших фізичних та юридичних осіб у вигляді майна або грошових коштів.

Кошти, які отримують бюджетні установи для виконання окремих доручень включають кошти, призначені на виплату стипендій, допомоги, на придбання навчальної літератури, інвестиції, зокрема на спорудження житлових будинків. Такі кошти використовуються за напрямами, зазначеними у дорученнях.

Для зберігання та обслуговування коштів спеціального фонду в органах ДКУ відкривають спеціальні реєстраційні рахунки або поточні рахунки в установах уповноважених банків. 

Для обліку операцій на поточних і спеціальних реєстраційних рахунках використовують такі субрахунки:

– 323 “Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги”;

– 324 “Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень”;

– 326 “Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду”;

– 313 “Поточні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги”;

– 314 “Поточні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень”;

– 316 “Поточні рахунки для обліку інших надходжень спеціаль­ного фонду”.

Операції із грошовими коштами спеціального фонду відображають у меморіальному ордері № 3 “Накопичувальній відомості руху грошових коштів спеціального фонду в органах ДКУ (установах банків)”.

Для обліку доходів спеціального фонду в Плані рахунків передбачено пасивний рахунок 71 “Доходи спеціального фонду”. Цей рахунок ведеться в розрізі субрахунків, передбачених для обліку конкретних видів коштів. За кредитом субрахунків протягом бюджетного року накопичується інформація про суми отриманих доходів. У кінці року загальна сума отриманих доходів, що згідно із кошторисом відносяться до поточного бюджетного року, списується остаточними оборотами на результати виконання кошторису за спеціальним фондом.

Облік фактичних видатків за рахунок коштів спеціального фонду ведеться на рахунку 81 “Видатки спеціального фонду”, який розподіляється на субрахунки за класифікаційними групами коштів. 

За дебетом субрахунків рахунка 81 “Видатки спеціального фонду” ведеться облік фактичних видатків проведених протягом року за рахунок отриманих доходів. Наприкінці року проведені видатки списуються заключними оборотами на результати виконання кошторису за спеціаль­ним фондом.

У плані рахунків передбачено ще й інші рахунки для обліку коштів спеціального фонду. Серед них наступні: рахунок 72 “Доходи від реалізації продукції, виробів, виконаних робіт” та 82 “Виробничі витрати”. Зазначені рахунки призначені для обліку доходів від реалізації друкованої продукції, виробів виробничих навчальних майстерень, підсобних сільських господарств, експериментальних пристроїв, доходів від реалізації науково-дослідних робіт за договорами із замовниками та витрат, пов’язаних з їх виготовленням та виконанням. Використання таких рахунків є правомірним, однак не обов’язковим.

Зазначені рахунки застосовують, якщо необхідно отримати більш детальну інформацію про доходи і витрати за коштамиспеціального фонду. Якщо така деталізація непотрібна, то достатнім є ведення рахунків 71 “Доходи спеціального фонду” та 81 “Видатки спеціального фонду”.

Аналітичний облік видатків та доходів за коштами спеціального фонду ведеться у картках аналітичного обліку касових і фактичних видатків та у картках аналітичного обліку отриманих асигнувань.

Синтетичний облік отриманих доходів ведуть у меморіальному ордері № 14 “Накопичувальній відомості нарахування доходів спеціаль­ного фонду”. Синтетичний облік видатків спеціального фонду залежить від напряму використання коштів, а тому здійснюється у різних меморіальних ордерах, зокрема, № 4–6, 8, 12, 13.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑