Тема 3. Облік фінансування бюджетних організацій

 

3.1. Короткі теоретичні відомості

 

Основним джерелом коштів бюджетних установ є державний бюджет, а також місцеві бюджети, які включають обласні, міські, районні, селищні та сільські бюджети.

Виділення грошових коштів на видатки відповідно до затверджених кошторисів називають фінансуванням бюджетних установ. Суми фінансування, які надходять на рахунки розпорядників коштів є доходами бюджетних установ, бюджетними асигнуваннями або коштами на відновлення касових видатків.

Видатки окремої бюджетної установи фінансуються, як правило, з якого-небудь одного конкретного бюджету залежно від підпорядкованості установи та її територіального розміщення.

Фінансування бюджетних установ здійснюється за певними принципами:

– фінансування бюджетних установ є кошторисним і має плановий характер;

– найважливішим принципом бюджетного фінансування є обґрунтованість кошторису видатків за видами і напрямами бюджетних асигнувань, а також економічна доцільність і раціональність використання виділених коштів;

– суттєвою особливістю кошторисного фінансування є цільовий характер бюджетних асигнувань. Цільове призначення видатків забезпечується за допомогою єдиної бюджетної класифікації, яка групує всі асигнування бюджетних установ у зазначеному порядку розміщення окремих видатків.

Бюджетні установи фінансуються через органи Державного казначейства, яким в установах Національного банку та уповноважених установах комерційних банків, визначених Кабінетом Міністрів України та НБУ, відкриваються єдині казначейські рахунки.

При фінансуванні розпорядників бюджетних коштів через територіальні органи Державного казначейства в органах ДКУ відкриваються реєстраційні рахунки, кількість яких у конкретного розпорядника коштів залежить від ступеня деталізації контролю за використанням бюджетних коштів відповідно до бюджетної класифікації. Рахунки відкривають на основі договору на відкриття і обслуговування реєстраційних рахунків.

Бюджетні установи періодично отримують виписки з реєстраційних рахунків що свідчить про надходження або витрачання бюджетних асигнувань. Для обліку наявності та руху сум фінансування, виділених розпоряднику коштів на утримання установи, призначено активний субрахунок 32 “Рахунки в казначействі”.

Рух бюджетних коштів на поточних рахунках здійснюється у взаємозв’язку із змінами джерел фінансування, якими є доходи загального фонду. Для обліку джерел коштів, залучених для проведення фінансування, використовують синтетичний рахунок 70 “Доходи загального фонду”. У кредит рахунка 70 “Доходи загального фонду” записуються суми фінансування, що надійшли на видатки, передбачені кошторисом згідно із затвердженим бюджетом в кореспонденції з дебетом субрахунків, передбачених для обліку грошових коштів. У дебет ра­хунка 70 “Доходи загального фонду” в кореспонденції з кредитом субрахунків, передбачених для обліку грошових коштів записуються: суми відкликаних коштів; суми невикористаних асигнувань, які підлягають поверненню до відповідного бюджету; суми отриманих протягом року асигнувань, що списуються наприкінці року в порядку закриття рахунка.

Кредитовий оборот рахунка 70 “Доходи загального фонду” протягом року показує суму асигнувань з бюджету наростаючим підсумком з початку року. Сальдо на кінець року цей рахунок не має, оскільки всі одержані доходи поточного року списуються на результати виконання кошторису.

Результат виконання кошторису бюджетної установи – це сума, одержана в результаті річного закриття рахунків обліку доходів та обліку витрат, яка визначається як різниця між отриманими протягом бюджетного року асигнуваннями і проведеними за їх рахунок видатками.

Для обліку результатів виконання кошторису використовують субрахунок 43 “Результати виконання кошторису”.

Синтетичний облік фінансування здійснюють в щомісячних накопичувальних відомостях, об’єднаних з меморіальними ордерами № 2, які складаються за кожним субрахунком рахунка 32 “Рахунки в казначействі”. Аналітичний облік надходження бюджетних асигнувань ведеться за кожним субрахунком в розрізі кодів економічної класифікації окремо за кожним кодом програмної класифікації у картках аналітичного обліку отриманих асигнувань.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑