Об’єкти та суб'єкти маркетингу.
Об’єкти маркетингу:
1) Споживачі (цільові покупці) – вони є головним об’єктом м.
2) Конкуренти;
3) Маркетингові посередники.
Суб’єкти маркетингу:
Це підприємства, організації чи окремі особи, між якими існують маркетингові зв‘язки.
1) Продуцент або обслуговуюча організація (компанія або людина, які випускають товари або надають послуги);
2) Оптова торгівля (організація або люди, які придбають продукцію для перепродажу її роздрібній торгівлі ті (або) промисловим організаціям та комерційним підприємствам);
3) Роздрібна торгівля (організація або люди, діяльність котрих пов’язана з продажем товарів та послуг кінцевим споживачам);
4) Спеціалісти та спеціалізовані маркетингові фірми (організації або люди, які спеціалізуються на конкретних маркетингових функціях);
5) Виробничі споживачі (організації, люди, які придбають товари або послуги для використання у своїй діяльності);
6) Кінцеві споживачі (родина або людина, які купують товари (послуги) для особистого, сімейного або домашнього споживання).
Див методичку стор 20.
Сутність та еволюція концепцій маркетингу.
М. як ринкова теорія управління бере початок з 1902р., коли в ряді провідних універ-в США – Гарвардському, Пен-сільванському, Піттсбурзькому, Віскон-сінському з’явився курс лекцій з проб-лем раціональної організації товарообігу.
З 1908р. одна з комер-х фірм розпочала дослідні роботи, пов’язані з М-ою д-стю. З’являються перші тлумачення М-гу (Р. Батлер, А. Шоу), формуються основні принципи цієї дисципліни (Т. Бекман, П. Конверс, П. Черинатон).
1926р. – створена наукова організ-я викладачів М-гу і реклами, на базі якої в 1937р. було засновано Амер-ську асоціацію М-гу. Дослідженням проблем М-ї д-сті почали займатися провідні наукові центри в Англії, Німеччині, Франції.
Структури фірм у своїй еволюції пройшли 3 етапи:
1) орієнтація на вир-во;
2) орієнтація на збут;
3) орієнтація на маркетинг.
Основні етапи еволюції концепції М. I. Пасивна (епізодична, інструментальна)концепція М. 1. Виробнича концепція М. (застосовувалась на початку ХХст.; в центрі своєї уваги ставила виробництво; за ринковий орієнтир брала попит. Інструментарій: обсяги виробництва, собівартість продуктивність виробництва) 2. товарну концепцію М. (застосовувалась до сер. 20-х рр. XXст. Центр уваги: товар (послуга); ринковим орієнтиром також слугує попит. Інструментарій: якість, функціональні характеристики, асортимент) 3. Збутова концепція(до сер. 30-х рр. XXст. Центр уваги: система збуту. Ринковий орієнтир також попит. Інструментарій: методи торгівлі, мистецтво продажу, канали розподілу, посередники)
II. Ринкова (управлінська, організаційна)концепція М. ( застосовувалась до кінця 60-х рр. XXст. В центрі уваги ставила комплекс “виробництво – збут”; ринковим орієнтиром на даному етапі слугує попит і запити Інструментарій: Маркетингові дослідження, програми маркетингу, маркетинговий інструментарій)
III. Стратегічна (активна) концепція М. ( Застосовувалася з середини 70-х років XXст. В центрі уваги система “підприємство – ринок” ринковим орієнтиром на даному етапі слугують запити і потреби)
Ф. Котлер виділив 5 основних прин-ципів, на базі яких комерційні організації ведуть свою М-ву діяльність. Ці принци-пи відображають і періоди становлення ринку. 1. Концепція вдосконалення в-ва – передбачає, що покуп. надає перевагу широко доступній прод-ї з низькими цінами, тому п-во концентрує свої зусилля на вдосконаленні в-ва і підвищенні ефективності сис-ми розподілу. 2. Концепція вдосконалення товару – передбачає, що покуп. надають перевагу продуктам високої якості і експлуатаційних хар-к. П-во повинно сконцентрувати зусилля на постійному покращенні якості товару. 3. Концепція інтенсифікації нарощування комерц. зусиль – перед., що покуп. будуть купувати тов. в достатній кількості, якщо постійно нарощувати зусилля для просування тов. на ринку і стимулювання їх продажу. 4. Концепція М.– передб. визначення потреб споживачів, цільових ринків і задовол. попиту за рахунок більш ефект. ніж у конкур-ів, в-ва. 5. Екомаркетинг і концепція соціально- етичного М. – п-во повинно задовольняти потреби спож., враховуючи інтереси сус-ва в цілому.
За підручником Гаркавенко Еволюція концепцій маркетингу
1860-1920рр. Виробнича концепція визначним фактором орієнтації фірми в ринковому просторі висуває виробництво і виходить з того, що споживачі віддадуть перевагу дешевим і доступним для придбанні товарам. Висока ефективність виробництва дає змогу підтримувати низькі витрати і таким чином заперечувати низькі ціни.1920-1930рр. Товарна концепція на пріоритетне місце ставить товар і виходить з того, що споживачі віддають перевагу товару з найкращими властивостями. Діяльність підприємства зорієнтована на його постійне вдосконалення та розробку достатньої кількості модифікацій товару. 1930 середина 50-х рр. Збутова концепція виходить з того, що споживач не купуватиме товар фірми у достатній кількості, якщо фірма не докладе значних зусиль щодо просування товару та його збуту (реклама, переконливі методи продажу, знижки) середина 50-х – 1980рр. Традиційна маркетингова концепція. За орієнтири фірми обираються потреби споживачів, які слід задовольнити краще або ефективніше, ніж це роблять конкуренти. 1980-1995рр. Концепція соціально-етичного маркетингу виходить з того, що фірма має задовольнити потреби споживачів, краще за конкурента з одночасним поліпшенням життєвого рівня усього суспільства. З 1995р. Концепція маркетингу стосунків передбачає спрямованість маркетингової діяльності фірми на встановлення довгострокових конструктивних, привілейованих стосунків з потенційними клієнтами.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Наверх ↑