3. Валютні операції: спот, форвардні, ф’ючерсні, опціони, свопи.
Спот операції
З теоретичної точки зору найбільш цікавими з представленої класифікації валютних операцій є конверсійні операції - угоди агентів валютного ринку по купівлі-продажу обумовлених сум готівкової та безготівкової валюти однієї країни на валюту іншої країни по узгодженому курсу на визначену дату.
Конверсійні операції за часом реалізації поділяють на :
операції з негайною поставкою;
термінові операції ( строкові, форвардні операції).
До операцій з негайною поставкою відносять операції з коротким терміном валютування – в межах трьох робочих днів – спот операції.
Валютна операція спот - це купівля –продаж валюти на умовах її поставки протягом двох робочих днів від дня укладання угоди за курсом, зафіксованим в угоді. При цьому вважаються робочі дні по кожній з валют, що беруть участь в угоді, тобто якщо наступний день за датою угоди є неробочим для однієї валюти, термін постачання валют збільшується на 1 день, але якщо наступний день неробочий для іншої валюти, то термін постачання збільшується ще на 1 день.
Спот операції виконуються на ринку спот – це ринок негайної поставки валюти, який є і залишається найбільшим сегментом у світовому валютному ринку. На операції спот припадає 80-90% загального обсягу світового валютного ринку.
Залежно від дати валютування розрізняють такі операції на ринку спот:
§ Угоди Today (тод) - за курсом Today – з поставкою валюти день в день, тобто операція відбувається на протязі одного робочого дня (один робочий день).
§ Угоди Tomorrow (том)- за курсом Tomorrow з умовою поставки на наступний робочий день після дня укладання угоди (два робочих дня).
§ Угоди «спот» – за курсом спот за умови поставки валюти на другий робочий день після дня укладання угоди ( три робочих дня).
Розвитку операцій «том» і «тод» сприяло широке поширення електронних засобів зв'язку (СВІФТ), систем електронних міжбанківських переказів (ЧІПС у США, ЧАПС у Лондоні і т.д.), комп'ютерної обробки операцій. Однак традиційно базовою валютною операцією залишається угода «спот» і базовим курсом — курс «спот» .
Дата валютування при спот операції – це дата виконання угоди і дата для розрахунку процентів.
Курс, за яким укладаються угоди спот, називається курсом спот.
Основними учасниками спот-ринку виступають комерційні банки, які здійснюють валютні операції:
§ напряму з клієнтами-підприємствами приватного і державного секторів;
§ на міжбанківському ринку напряму з іншими комерційними банками;
§ через брокерів із банками і клієнтами;
§ із центральними банками країн.
Існують “звичаї” спот –ринку, які не зафіксовані у спеціальних міжнародних конвенціях чи міждержавних угодах, однак їх беззастережно виконують всі учасники цього ринку.
До “звичаїв” спот- ринку належать:
§ здійснення платежів протягом двох робочих банківських днів без нарахування відсоткової ставки на суму поставленої валюти;
§ операції здійснюються в основному на базі комп’ютерної торгівлі з підтвердженням електронними повідомленнями ( авізо ) протягом наступного робочого дня після фактичного надходження валюти;
§ існування обов’язкових валютних курсів: якщо дилер великого банку цікавиться котируванням іншого банку, повідомлені йому валютні курси є обов’язковими для виконання операції з купівлі – продажу валюти протягом робочого дня.
За допомогою операції «спот» банки забезпечують потреби своїх клієнтів в іноземній валюті, переливи капіталів, у тому числі «гарячих» грошей, з однієї валюти в іншу, здійснюють арбітражні і спекулятивні операції.
Строкові валютні операції. форвардні, ф’ючерсні, опціони, свопи,
Строкові валютні операції – це валютні операції, за яких учасники угоди домовляються про поставку визначеної суми іноземної валюти через певний строк після укладення угоди за курсом, що фіксується в момент її укладання; це операції за якими поставка валюти відбувається через три робочих дня з дня укладення угоди.
Стандартними термінами виконання строкових контрактів є , як правило, 1,3,6,9 і 12 місяців.
До строкових валютних операцій відносять :
§ Форвардні операції;
§ Ф’ючерсні операції;
§ Опціони;
§ Свопи;
§ Комбінації операцій.
Форвардні операції і свопи здійснюються на міжбанківському ринку. Опціони і ф’ючерси на біржовому валютному ринку.
Форвардні валютні операції
Форвардна валютна операція – це поза біржова валютна операція по продажу або купівлі певної суми валюти з інтервалом в часі між укладанням угоди і виконанням операції більше ніж два робочих дні від дня укладання угоди , за фіксованим курсом на визначену дату в майбутньому.
Стандартні строки форвардної валютної операції - один тиждень, 1,2,3,6,9 та12 місяців з дня укладення угоди.
Валютування форвардних угод відбувається за правилами валютування угод спот. Виключенням є останні дні місяця і року. Якщо валютування форвардної угоди припадає на останній день місяця чи року і цей день є вихідним чи святковим, то датою валютування є не наступний день, а попередній робочий день.
Ломана дата—це дата валютування форвардної угоди якої не співпадає зі стандартними строками (наприклад, угода укладається на 35 днів).
Сторонами форвардної операції, засобами, цінностями країни, згідно, наприклад, із Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність», є: по-перше, готівкова іноземна валюта; по-друге, платіжні документи ( чеки, векселі, тратти, депозитні сертифікати, акредитиви та ін. в іноземній валюті); по-третє, цінні папери ( акції, облігації, купони до них, бони, векселі та ін.) в іноземній валюті; по-четверте, золото та інші дорогоцінні метали у вигляді злитків, пластин і монет, а також сертифікати, облігації, гарантії та інші цінні папери, номінал, яких виражений у золоті, коштовному камінні.
Серед валютних операцій розрізняють обмінні, розрахункові, кредитно-депозитні операції, інвестування коштів у цінні папери, що номіновані в іноземній валюті. Операції здійснюються між контрагентами – учасниками валютного ринку за ринковим курсом або процентною ставкою.
Виділяють, як правило, такі валютні операції:
· поточні валютні операції(перекази іноземної валюти, отримання і надання фінансових кредитів на строк не більше 180 днів, переказування процентів, дивідендів та інших доходів за вкладами, інвестиціями тощо);
· валютні операції, пов’язані з рухом капіталу ( прямі інвестиції, портфельні інвестиції, придбання цінних паперів, надання і отримання
фінансових кредитів на строк понад 180 днів тощо).
Залежно від шляхів використання валютного ринку розрізняють такі валютні операції: комерційні угоди, операції створення ринку, арбітраж, оцінка і зниження ризику ( операції хеджування).
Комерційні угоди – операції, що включають придбання і продаж
іноземної валюти для полегшення торгівлі товарами та послугами.
Операції створення ринку - це відноситься до угод між брокерами і торговцями у банках чи напряму між торгівцями різних банків. Ці угоди здійснюються для підтримання в банках достатнього балансу іноземної валюти для проведення звичайних комерційних операцій, а також для підтримання рівноваги валютних позицій банків.
Арбітраж – це звичайний процес купівлі та продажу валюти з отриманням прибутку за рахунок різниці цін на ринках.
Оцінка і зниження ризику ( операції хеджування) – це компенсаційні дії
(спеціальні валютні операції з метою захисту від ризику, тобто страхування від потенційних збитків), що застосовуються покупцем чи продавцем на валютному ринку для забезпечення захисту свого доходу у майбутньому від зміни валютного курсу.
Взагалі всі валютні операції тісно пов’язані між собою і дуже важко чітко відкласифікувати всі операції з іноземною валютою, бо одна і таж сама операція може бути віднесена до кількох основних видів.
Класифікація валютних операцій комерційних банків.
9. Відкриття і ведення валютних рахунків клієнтів.
10.Встановлення кореспондентських відносин з іноземними банками.
11.Неторговельні операції (операції з перерахування валютних цінностей, не пов’язаних із здійсненням розрахунків за експортом та імпортом товарів чи послуг).
12.Операції за міжнародними торговельними розрахунками ( операції за міжнародними розрахунками, що пов’язані з експортом і імпортом товарів і послуг).
13.Операції з торгівлі іноземною валютою на внутрішньому валютному ринку ( купівля і продаж валюти на міжбанківському та біржових ринках).
14.Операції щодо залучення та розміщення валютних коштів на внутрішньому ринку, що здійснюються з резидентами України, та зовнішньому ринку, що здійснюються з нерезидентами України ( пасивні, тобто створення валютних резервів в іноземній валюті, і активні, тобто використання створених резервів).
ставок.
ПРАВИЛО:
1. Валюта з високою відсотковою ставкою за певний період котирується з дисконтом відносно валюти з низькою процентною ставкою на ринку форвард.
2. Валюта з низькою процентною ставкою котирується на ринку форвард з премією відносно валюти з високою процентною ставкою.
У нашому прикладі процентна ставка валюти котирування – ЄВРО - вище процентної ставки валюти, якою торгують – долара США; форвардний курс тому на 107 пунктів вище спот, тобто форвардний курс USD/EURO = 1,5000+0,0107 = 1,5107.
Щоб не втратити значні кошти на форварді, банк та інші учасники угоди прогнозує зміни валютних курсів і враховує вплив відповідних чинників на процес формування форвардних валютних курсів.