Валютні свопи.

 Валютна своп –угода - це одночасне укладання угоди спот і угоди форвард. Відбувається купівля – продаж певної кількості двох валют на умовах негайної поставки( до трьох робочих днів) з одночасним укладанням угоди про зворотний обмін такої ж кількості валют у погоджену дату у майбутньому за визначеним курсом.

 Угода своп, як було зазначено вище, це сполучення спот з форвардною угодою, що дозволяє замінити валютний ризик на кредитний, що принципово відрізняє ринок своп від ринку спот. Наприклад, англійській фірмі можуть всього на 60 днів знадобитися американські долари, тому вона здійснюю наявну операцію по обміну фунтів на долари і одночасно заключає форвардну угоду для обміну доларів на фунти через 60 днів, коли долари їй не будуть потрібні.

 Таким чином, механізм хеджування полягає в тому, що певна сума фунтів продається по курсу ринку спот за долари, і одночасно сторони домовляються про зворотню продаж такої ж кількості фунтів на певну дату у майбутньому за фіксованим курсом..

 Своповий курс розраховується аналогічно форвардному курсу і , як відомо, різниця між спот курсом і своповим курсом ( форвардним курсом) називається своп-ставкой , яка залежить від різниці процентних ставок валют за визначений період. Тобто мова практично йде про величину дисконту чи премії, яка визначається структурою процентів по валютам.

 Своп - угоди мають строки переважно від 1 дня до 6 місяців(зустрічаються свопи і до 5-ти років). Більше 70% свопів заключаються на строк до одного тижня.

 Мотиви використання валютних своп-угод можуть бути наступні:

·        Центральними банками країн головним чином для здійснення валютних інтервенцій.

·        Центральними і комерційними банками для диверсифікації своєї валюти з метою здійснення міжнародних розрахунків.

·        Задоволення потреб клієнтів у певній валюті.

·        Для тимчасового збільшення валютних резервів.

·        Страхування курсу при вкладенні ліквідності чи отримання кредиту в іноземній валюті - ліквідні кошти, які повинні бути вкладені на визначений період, можуть без курсового ризику через своп-угоду конвертуватися в іншу валюту і вкладатися під більш високий процент.

·        Пролонгація, перекриття потреби в ліквідності для цілій платежу чи при затримці платежу в іноземній валюті - у разі затримки платежу по форвардній угоді, що вже укладена, підприємці мають можливість без додаткових витрат за допомогою своп-угод тимчасово перекрити потреби в ліквідних коштах.

·        Вирівнювання відкритої позиції, особливо у міжбанківській торгівлі - торгові позиції, які не закриті до кінця дня, чи незакриті форвардні угоди, також можуть бути продовжені завдяки своп-угоді.

 Таким чином, основними операціями валютного ринку є операції спот, форвард, ф’ючерс, опціон і своп. Відповідно даним експертів валютного ринку приблизно 41% всіх угод з валютою складають угоди спот, 53% - прямі форварди і свопи, близько 6% - ф’ючерси і опціони. Одночасно частка угод спот поступово зменшується, прямих форвардів і свопів - збільшується, а ф’ючерси і опціони залишаються незначним сегментом валютного ринку.

Ключові терміни і поняття.

Арбітраж

Валюта

Валютна операція

Валютна позиція

Валютний арбітраж

Валютні свопи

Котирування валют

Маржа

Опціонні валютні угоди

Спот-курс

Спред

Угода «спот»

Ф’ючерсна валютна операція

Форвардна валютна операція

Форвардний курс

Контрольні питання.

1.      Дайте класифікацію основних видів валют.

2.      Визначте основну мету здійснення валютних операцій.

3.      Окресліть основні понятті здійснення валютних операцій.

4.      Охарактеризуйте види котирування валют.

5.      Що таке «валютна позиція»? Назвіть її види.

6.      У чому полягає сутність «валютного арбітражу»?

7.      Дайте визначення «спот» операції і охарактеризуйте особливості її проведення.

8.      У чому полягає сутність методу розрахунку форвардного курсу «аутрайт»?

9.      Назвіть особливості проведення ф’ючерсної операції.

10.  Основні характеристики здійснення опціонної валютної угоди.

11.  У чому схожість валютної операції «своп» з операціями спот і форвард на валютному ринку?

1 2 3 4 5 6  Наверх ↑