2. Основні поняття виконання валютних операцій.
Для розуміння здійснення базисних операцій валютної торгівлі необхідно засвоїти деякі основні поняття.
Позначення валют :
Всі учасника валютної торгівлі дотримуються міжнародних стандартів і правил. Так, для позначення валют при письмових угодах використовуються ISO-коди (ISO – International Standardization Organization - міжнародна організація по стандартизації). Коди зв’язані з міжнародними платежами.
Код окремої валюти складається з трьох букв:
· перші дві букви позначають країну ;
· третя буква позначає валюту.
Наприклад:
ISO-код Валюта Країна
ATS Шилінг Австрія
CNY Юань Китай
GBP Фунт Великобританія
Дата укладання угоди, дата валютування, дата закінчення угоди.
При здійсненні будь-якої угоди необхідно розрізняти дві дати: 1)дату укладання угоди (по телефону, телексу, письмово і т.п.) і 2)дату виконання угоди, тобто фізичного переміщення грошових коштів на рахунки контрагента по угоді - це дата валютування (value date).
Для безготівкових конверсійних операцій дата валютування означає календарне число, в яке відбувся реальний обмін грошових коштів у вигляді отримання валюти, що купили, і поставки валюти, що продали контрагенту.
Для депозитних операцій датою валютування буде дата початку депозиту, тобто дата коли кошти поступили на рахунок позичальника. Датою закінчення депозиту (maturity date) є дата повернення основної суми на рахунок кредитора.
Датами валютування і датами закінчення контракту є тільки робочі дні, виключає вихідні й святкові дні для даної валюти.
Строковість операцій:
Для операцій, що мають протяжність у часі (депозитні операції, свопи), у світовій практиці існують загальновизнані умови виконання, що включають стандартні дати валютування і дати закінчення. (Таблиця)
Для поточних операцій дата валютування стоїть від дати закінчення угоди не більш, ніж на 2-й робочий день. Угоди розрахунків з датою валютування на 2-й робочий день (не враховуючи святкових і вихідних) носять назву спот (spot), а угоди вважаються виконані “на споті”.
У світовій практиці комерційні банки здійснюють клієнтські платежі на умовах спот. Також на умовах спот прийнято проводити поточні конверсійні операції, а також розміщення і залучення депозитів на строк більш одного дня. Але подібні операції можуть проводитися також з датою валютування “tomorrow” чи “на томі” , тобто на наступний робочий день ( не враховуючи святкові та вихідні) після дати заключення угоди.
Наприклад, якщо угода по розміщенню одноденного депозиту укладається у п’ятницю 22.02 на умовах том/некст (t/n), це значить, що дата валютування ( дата поставки коштів на рахунок позичальника) буде припадати на понеділок 25.02, а повернення депозиту позичальником буде здійснено у вівторок 26.02.
Таблиця
Стандартні дати валютування і дати закінчення валютних операцій.
Назва |
Стандартні позначення |
Дата заключення |
Дата валютув- ння
|
Період |
Дата закінчення |
Overnight tom/next tom/week spot: spot/next spot/1 week spot/month spot/3 mth spot/6 mth spot/1 year |
o/ n t/ n t/ w s/n s/w 1m 3m 6m 12m
|
Cьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні Сьогодні |
Сьогодні Завтра Завтра 2-й раб.день 2-й раб.день 2-й раб.день 2-й раб.день 2-й раб.день 2-й раб.день |
1 день 2дня 1нед. 1 день 1нед. 1міс. 3 міс. 6 міс. 1 рік |
Завтра Післязавтра Завтра+7днів 3-й раб.день Спот+1нед. Спот+1міс. Спот+3 міс. Спот+6 міс. Спот+1рік |
Свята на валютному ринку:
Робочий день на вітчизняному ринку може співпадати із святом в іншій країні, коли банки цей країни не здійснюють переказів у своїй національній валюті. Дата валютування не може припадати на святковий день.
Як, правило, в різних країнах свята не співпадають, але є винятки. Різдво(25 грудня), Новий рік (1 січня), День Праці (1 травня) є неробочими днями для багатьох валют.
Валютні дилери звичайно мають календарі святкових днів для основних фінансових центрів.
Валютне котирування і валюта котирування
Торгівля на валютному ринку здійснюється на базі встановлення обмінного курсу валют.
Процес встановлення валютного курсу є котируванням валют.
Існує два основні метода котирування іноземної валюти до національної:
· Пряме котирування
· Непряме котирування
Пряме котирування – при якому курс одиниці іноземної валюти (базова валюта) виражається в національній валюті (валюта, що котирується).Це вираження одиниці іноземної валюти у національній валюті: Наприклад, в Україні , 1долар США = 5,05гривні.
База котирування – базова валюта - валюта відносно якої котирується інші валюти (звичайно нею є валюта, яка признається у всьому світі , але деколи з історичних причин базовою є більш мілка валюта ). Переважно долар США використовується у вигляді базової валюти. У нашому прикладі долар США виступає базовою валютою
Валюта котирування – валюта, що котирується відносно базової валюти. У прикладі, наведеному вищі валютою котирування виступає гривня.
Непряме котирування ( обернене котирування) – це вираження одиниці національної валюти в іноземній. Переважно цей метод застосовується у Великобританії та її колишніх колоніях: Наприклад, у Великобританії: 1фунт стерлінгів=0, 7доларів.
Між двома методами – пряме котирування і непряме котирування - немає економічної різниці, сутність валютного курсу єдина. Різні методи котирування створюють практичні зручності для валютних операторів, тому що виключають необхідність в додаткових розрахунках. Котирування по прямому методу на двох ринках повинні бути оберненими, тобто вартість курсового перерахунку валюти дорівнюється 0.
Пряме котирування = 1/ Обернене котирування
Котирування валют для торгово-промислової клієнтури, як правило, базується на крос-курсі.
Крос-курс:
· це співвідношення між двома валютами, яке випливає з їх курсів щодо третьої валюти;
· це курс, де долар не є валютою, що торгується;
· це курс обміну між двома валютами за виключенням долара США.
Наприклад,
1долар США=5,05гривні
EURO =5,9гривні
тоді, 1долар США=5,05:5,9=0,86 euro
Приклад1.
Німецький імпортер повинен заплатити постачальнику із Гонконгу. Ринок євро/долар Гонконгу не є активним. У банк надійшли євро від клієнта, банк обмінює її на долари США, а потім продасть долари США в обмін на долари Гонконгу і зарахує їх на рахунок свого клієнта. У названих країнах використовується пряме котирування.
Відповідні курси по цій подвійній банківській операції будуть наступні:
USD/EUR =0,7
USD/HK$=7,7595
EUR 0,7=HK$7,7595 , тому що ці валюти еквівалентні 1$, тобто
EUR/HK$=7,7595:0,7=11,085
Приклад2.
Англійський експортер чаю у Франції отримує платіж в євро. В Англії використовується обернене котирування, а у Франції – пряме котирування.
Курс долара до валют названих країн відповідно:
GBP/USD=1,8750
USD/EURO =0,7
Розрахунок крос-курсу буде відрізнятися від попереднього приклада, бо для фунтв стерлінга долар не є базовою валютою, а є валютою котирування. Тому,
1GBP=1,8750USD
1USD= 1:1,8750 GBP
1USD= 0,7EURO
Таким чином,
1GBP=1,8750 x0,7=1,3125
GBP/EURO =1,3125
Приклад3.
Австралійський вино виробник експортує вино в Англію. Австралія і Англія є країнами де використовується обернене котирування і для двох названих валют долар є валютою котирування.. Таким чином, припустимо, що
GBP/USD=1,8750,
AUD/USD=0,8250, тоді
1USD=1:1,8750 GBP
1USD=1:0,8250 AUD
1 GBP:1,8750 USD =1AUD: 0,8250 USD
1GBP= 1,8750:0,8250=2,2727AUD, тобто GBP/ AUD=2,2727
Загальне правило розрахунку крос-курсу:
· якщо долар США є базою котирування для двох валют, то при розрахунку крос-курсу необхідно поділити відповідні доларові курси ( приклад1);
· якщо долар є базою котирування тільки для однієї валюти необхідно помножити відповідні доларові курси ( приклад 2);
· якщо долар є валютою котирування для двох валют, необхідно поділити відповідні доларові курси ( приклад 3).
Банки, які активно котирують валюту на ринк називаються маркет-мейкери. Ці банки мають значні обсяги валютних угод, як з торговельно-промисловими клієнтами, так і з банками. Мають достатні розміри власних коштів, які дозволяють тримати значні валютні позиції, щоб мати можливості диктувати курси по угодам певного обсягу. Ці банки підтримують ліквідність ринку.
Банки, які є пасивними учасниками процесу котирування називаються маркет-юнкери. Ці банки роблять запит банку-контрагенту про стан валютного курсу і повинні погоджуватись на менш вигідний курс.
Курси Bid і Offer.
У міжбанківській торгівлі банк, що котирує валюту, називає курси покупки і продажу.
Курс покупки, за яким купується валюта, позначається як курс Bid.
Курс продажу, за яким продається валюта, позначається як курс Offer.
При прямому котируванні курс Bid є курсом, за яким банки купують валюту іноземну валюту і продають національну. Курс Offer є курсом, за яким банк продає іноземну валюту і купує національну.
Спред.
Різниця між курсом Bid та курсом Offer називається спредом і складає прибуток банку . Сьогодні величина спреду на світовому валютному ринку має незначні розміри. Спред складає 0, n-десятих; 0,0n сотих; 0,00nт исячних одиниць. Прибутки отримуються за рахунок обсягу валютних операцій. Звичайні обсяги угод ,наприклад,для американських доларів складають від 3до 5 млн.доларів.
Маржа.
Величина, на яку курс покупки чи продажу валюти клієнту відрізняється від міжбанківського курсу називається маржею і виступає у вигляді премії чи дисконту. Наприклад, підприємство бажає продати банку А англійські фунти за євро . При цьому курс GBP/EURO на міжбанківському ринку знаходиться в межах від 2,4310 до 2,4320. Таким чином, банк А може продати фунти іншому банку за євро по курсу 2,4310. Щоб отримати прибуток від угоди з клієнтом, банк А купує у нього по курсу приблтзно 2,4240. Маржа буде складати 2,4310-2,4240=0,007 євро. При покупці фунтов стерлінгів банк установив для клієнта більш високий, ніж ринковий , курс Offer, приблизно 2,4390.
Банки зкорочують зараз свою маржу під впливом конкурентної боротьби до 0,05%.
Існує абсолютна і відносна маржа, розрахунок яких наводиться нижче.
· абсолютна маржа= AR(курс покупця) – BR(курс продавця)
· відносна маржа-BAS=((AR-BR)/AR)*100%
Середній курс – середня арифметична курсу продавця і покупця.
Фіксінг – визначення міжбанківського курсу послідовним співставленням попиту і пропозиції по кожній з валют і встановлення курсу продавця і покупця.
При роботі на валютному ринку торгують безготівковою валютою ( форексом ) і готівковою валютою ( банкнотами ).
Валютна позиція.
Конверсійні операції неможна проводити не враховувати ризики за валютними позиціями банку.
При здійсненні операцій в активах і пасивах банку ( у грошових формах чи у формах зобов’язань) з’являються дві різні валюти, курс яких змінюється незалежно один від одного, що може привести до того, що в певний час актив може перевищити пасив (прибуток) і навпаки (збитки).
Співвідношення вимог та зобов’язань банк в іноземній валюті визначає його валютну позицію, яка визначається як за балансовими розрахунками, так і враховуючи суму позабалансових вимог і зобов’язань в іноземній валюті.
Валютна позиція – це існування незавершеної арбітражної угоди( нереалізованих зобов’язань), що виникли після здійснення операції її відкриття. Валютна позиція призупиняє своє існування у момент її закриття.(с.17, Аналіз фін ринк)
Невід’ємними параметрами валютної позиції є :
· валютна пара – основними валютними парами є евро/долар, фунт/долар, долар/швейцарський франк, долар/єна;
· сума угоди ( величина лота) , тобто конкретна кількість валюти, з якою здійснена перша частина арбітражної угоди( відкриття);
· ціна відкриття;
· поточний прибуток чи поточний збиток.
Валютна позиція буває відкритою і закритою.
Закрита валютна позиція – це коли сума залишків на рахунках активу і зобов’язань у конкретній валюті збалансована.
Відкрита валютна позиція – це коли є різниця між залишками коштів в іноземній валюті, що формують активи і зобов’язання.
При відкритій валютній позиції банк може як отримати додаткові прибутки, так і зазнати збитків у разі зміни обмінних курсів валют.
Відкрита валютна позиція буває :
· довгою – це додатна (+) позиція. Це коли сума активів перевищує суму зобов’язань ( Пв <Ав) . Вона виникає при покупці іноземної валюти; вимоги по поставці валюті перевищують зобов’язання по продажу тієї ж валюти. Збитки можуть бути спричинені банкові при зменшенні обмінного курсу;
· короткою – це від’ємна(-) позиція. Сума зобов’язань в іноземній валюті перевищує суму валютного активу ( Пв > Ав). Виникає при продажу іноземної валюти ; зобов’язання по поставці валюти перевищують вимоги по продажу певної валюті. Банк може зазнати збитків при зростанні обмінного курсу;
· овернайт-позиція- позиція в іноземній валюті, яка до наступного робочого дня залишається відкритою, тобто не покривається.
На валютну позицію банку впливають такі операції: ( банка. Опер. С.421, Примостка)
· одержана та сплачена іноземна валюта у формі доходів, витрат та нарахованих процентних доходів і витрат;
· купівля-продаж готівкової та безготівкової іноземної валюти, у тому числі строкові операції ( на умовах форвард, спот та інші) за якими виникають вимоги та зобов’язання в іноземних валютах, незалежно від способів та форм розрахунків за ними;
· надходження коштів в іноземній валюті до статутного капіталу;
· купівля-продаж основних засобів та товарно-матеріальних цінностей за іноземну валюту;
· погашення безнадійної заборгованості в іноземній валюті;
· інші обмінні операції з іноземною валютою.
Валютний арбітраж.
Валютний арбітраж- це створення позиції в іноземній валюті, яка дозволяє у відносно короткий строк отримати прибуток від вигідної зміни валютних курсів.
Різниця в курсах повинна бути більшою ніж величина операційних витрат.
Основний принцип валютного арбітражу - купити валюту дешевше і продати її дорожче.
В міру розвитку грошово-кредитної і світової валютної системи форми валютного арбітражу змінювалися.
Валютний арбітраж розрізняється :
I. В залежності від кількості валют, що беруть участь в операції:
· простий валютний арбітраж, здійснюваний із двома валютами,
· складний (із трьома і більш валютами);
II. В залежності від строків проведення операції:
· на умовах наявних угод;
· термінових угод.
III. В залежності від фактора отримання прибутку:
· просторовий – отримання прибутку за рахунок різниці валютного курсу на різних валютних ринках;
· часовий – отримання прибутку за рахунок валютних коливань протягом певного часу.
При просторовому валютному арбітражі (на відміну від тимчасового) створюється закрита валютна позиція: оскільки покупка і продаж валюти на різних ринках здійснюються одночасно, тому валютний ризик не виникає.
У сучасних умовах з розвитком електронних засобів зв'язку й інформації, розширенням обсягу валютних операцій курсові розбіжності на окремих валютних ринках стали виникати рідше, і в результаті просторовий валютний арбітраж поступився місцем часовому валютному арбітражу.
IV. В залежності від мети :
· спекулятивний валютний арбітраж;
· конверсійний валютний арбітраж.
Спекулятивний арбітраж має на меті заробити на різниці валютних курсів у зв'язку з їхніми коливаннями. При цьому вихідна і кінцева валюти збігаються, тобто угода здійснюється за схемою: євро - долар США; долар — євро. Конверсійний арбітраж насамперед має на меті купити найбільше вигідно необхідну валюту. Фактично - це використання конкурентних котирувань різних банків на одному чи різних валютних ринках. Його можливості ширші, оскільки різниця в курсах може бути не такою великою, як при спекулятивному арбітражі, де вона повинна не тільки покрити маржу між курсами покупця і продавця, але і дати прибуток.
У сучасних умовах валютні курси на різних валютних ринках рідко відхиляються на величину, рівну чи перевищуючу різницю між курсами продавця і покупця, що дозволяє практикувати лише конверсійний арбітраж у просторі: банк здобуває необхідну валюту на тому валютному ринку, де вона дешевше. Сучасні електронні засоби інформації (Рейтер-монітор, Телерейт) дозволяють стежити за всіма змінами котирувань на ведучих валютних ринках. Накладні витрати по засобах зв'язку відносно скоротилися і не грають істотної ролі в умовах значного мінімального обсягу угоди (від 5 млн.дол. і більше).