85) Валютний ринок, його функції та структура

До головних функцій валютних ринків можна віднести :

Забезпечення виконання міжнародних розрахунків – ця функція виконується валютними ринкам з початку їх існування і є первинною Забезпечення ефективного  функціонування світових кредитних та фінансових ринків –  ця функція виникла в процесі подальшого розвитку та ускладнення МЕВ Виконуючи цю функцію валютний ринок дозволяє суб’єктам МЕВ користуватися національними кредитними та фінансовими ринками для фінансування та проведення  операцій по всьому світу. Страхування валютних та кредитних ризиків – ця функція виникла і почала розвиватися відносно недавно (значне підсилення розвитку відбулося після Кінгстонської конференції в 1978 року) після впровадження вільно плаваючих валютних курсів, що значно підвищило валютні ризики суб’єктів МЕВ.

·     Отримання спекулятивного прибутку учасниками ринку у вигляді різниці курсiв валют.

·    Визначення валютних курсів – діяльність операторів на валютних ринках постійно змінює валютні курси  тих валют, з якими працюють на цьому ринку.

·    Диверсифiкацiя валютних резервів банків, підприємств, держав – тут мова йде про те, що суб’єкти МЕВ можуть певним чином застрахувати себе від змін валютних курсів шляхом розосередження своїх грошових активів в різних валютах

Регулювання економіки – ця функція є похідною від функції визначення валютних курсів, бо через зміну валютного курсу відкрита економіка може регулювати диспропорції які виникають в ній.

Структура валютного ринку

За суб’єктами

Міжбанківський (прямий і брокерський) (біля 80% обсягу всіх  операцій на світовому валютному ринку припадає на міжбанківський ринок, оскільки валютні біржі існують  не в усіх країнах світу)

Клієнтський

Біржовий

Торгівля через валютну біржу

Торгівля деривативами

За терміном операцій

Спот ринок (поточний)

Форвардний ринок (терміновий)

Своп ринок

За функціями

Обслуговування міжнародної торгівлі

Чисто фінансові трансферти (спекуляція, хеджування, інвестиції)

За валютними обмеженнями: Вільні Обмежені

За застосуванням валютних курсів

З одним режимом

З кількома режимами

За  об’ємом і характером валютних операцій

Глобальні (світові)

Регіональні (міжнародні)

Внутрішні  (національні)

За територіальною ознакою:

1.Європейський ринок – Лондон, Франкфурт-на-Майні, Париж, Цюрих.

2.Американський ринок – Нью-Йорк, Чикаго, Лос-Анджелес, Монреаль.

3.Азіатський – Токіо, Гонконг, Сингапур, Бахрейн.

86) Сутність і функції валютного ринку, основні види валютних операцій.

Як економічна категорія - це система стійких економічних та організаційних відносин, пов’язаних з операціями купівлі – продажу іноземних та платіжних документів в іноземних валютах;

Як інституціональний механізм – це сукупність установ і організацій – ТНБ, валютні біржі, брокерські фірми, що забезпечують  функціонування валютних ринкових механізмів.

Першим таким ринком був ринок золота як грошового товару, де золото продавалось на основі офіційної ціни, що була закріплена міжнародним договором.

До головних функцій валютних ринків можна віднести :

-  Забезпечення виконання міжнародних розрахунків – ця функція виконується валютними ринкам з початку їх існування і є первинною

-  Забезпечення ефективного  функціонування світових кредитних та фінансових ринків

-  Страхування валютних та кредитних ризиків

-  Отримання спекулятивного прибутку учасниками ринку у вигляді різниці курсiв валют.

-  Визначення валютних курсів

-  Диверсифiкацiя валютних резервів банків, підприємств, держав

-  Регулювання економіки

Валютна операція – це операція, пов’язана з переходом права власності на валютні цінності, використанням валютних цінностей як засобу платежу в міжнародному обігу; ввезенням, вивезенням, переказом та пересиланням на територію країни та за її межі валютних цінностей.

Як правило, виділяють:

- поточні валютні операції(перекази іноземної валюти, отримання і надання фінансових кредитів на строк не більше 180 днів, переказування процентів, дивідендів та інших доходів за вкладами, інвестиціями тощо);

- валютні операції, пов’язані з рухом капіталу ( прямі інвестиції, портфельні інвестиції, придбання цінних паперів, надання і отримання фінансових кредитів на строк понад 180 днів тощо).


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68  Наверх ↑