Міжнародний кредит, його функції та форми.

Міжнародний кредит – це форма руху позикового капіталу у сфері міжнародних економічних відносин, де кредиторами і позичальниками  виступають субєкти різних країн. Субєктами цих відносин  виступають приватні фірми, комерційні банки, кредитні організації, нефінансові заклади, держави  та державні органи, а також регіональні міжнародні банки розвитку, міжнародні фінансові інститути.Міжнародний кредит – це економічні відносини, які виникають між кредиторами і позичальниками різних країн з приводу надання, використання та погашення позики. Кредитні відносини складаються на принципах: повернення;терміновості;платності;гарантованості.Функції міжнародного кредиту:забезпечення перерозподілу між країнами фінансових і матеріальних ресурсів, що сприяє їх ефективному використанню;збільшення нагромадження в межах всього світового господарства за рахунок використання  тимчасово вільних грошових коштів одних країн для фінансування капіталовкладень в інших країнах;прискорення реалізації товарів у світовому масштабі.Форми міжнародного кредиту:1.За цільовим призначенням:

  Зв’язані кредити – надаються на конкретні цілі, обумовлені в кредитній угоді. Вони можуть бути:комерційні – які надаються для закупівлі певних видів товарів і послуг;інвестиційні – для будівництва конкретних обєктів, погашення заборгованості, придбання цінних паперів;проміжкові – для змішаних форм  вивезення капіталів, товарів і послуг, наприклад, у вигляді виконання підрядних робіт (інжиніринг).Фінансові кредити – це кредити, які не мають цільового призначення і можуть використовуватися позичальниками на будь-які цілі. 2. За загальними джерелами:Внутрішні кредити – це кредити, що надаються національними суб’єктами для здійснення зовнішньоекономічної діяльності іншим національним субєктам. Іноземні (зовнішні) кредити – це кредити, що надаються іноземними кредиторами національним позичальникам для здійснення зовнішньоекономічних операцій.Змішані кредити – це кредити як внутрішнього, так і зовнішнього походження.3. За формою кредитування:Товарні кредити – міжнародні кредити, що надаються експортерами своїм покупцям у товарній формі з умовою майбутнього покриття платежем у грошовій чи іншій товарній формі.Валютні (грошові) кредити – кредити, надані у грошовій формі: у національній або іноземній валюті. 4. За формою забезпечення:Забезпечені кредити  кредити, забезпечені нерухомістю, товарами, документами, цінними паперами, золотом та іншими цінностями як заставою.Застава товару для одержання кредиту здійснюється в трьох формах:тверда застава (певна товарна маса закладається на користь банку);застава товару в обігу (враховується залишок товару відповідного асортименту на певну суму);застава товару в переробці (із заставою товару можна виробляти вироби, не передаючи їх до застави в банк).Застава є засобом забезпечення зобов’язань за кредитною угодою, тому кредитор має право у разі  невиконання боржником зобов’язань отримати компенсацію, розмір якої дорівнює вартості застави.Бланкові кредити – кредити, надані просто під зобов’язання  боржника вчасно погасити, документом при цьому виступає соло-вексель з одним підписом позичальника. Різновидами  бланкових кредитів є контокорент та овердрафт. Контокорент – одна з найстаріших форм банківських операцій. Вона є особливою формою кредитної угоди, згідно з якою кредитна операція передбачає відстрочку платежу, який мав би бути здійсненим за відсутності контокорентної угоди. Це здійснюється з метою збереження у клієнтів  певних коштів, які вони повинні сплачувати для вирішення інших проблем, що дає змогу прискорити обіг їх коштів, розширити операції.В англо-саксонських країнах застосовується інша форма короткострокового кредитування, яка має спільні риси з контокорентом, - овердрафт.

44. Функціональна та інституційна структура світового ринку.

Інституційна структура забезпечує міжнародний рух позичкового капіталу. Субєктами цієї структури виступають професійні посередники між кінцевими позичальниками та кредитораи різних країн. До них належать транснац.банки, фін.компанії, фондові біржі та ін. кредитно-фін. установи. Вони акумулюють величезні грошові накопичення, що надходять на світовий ринок капіталу від офіційних інститутів:приватних фірм, страхових крмпаній, пенсійних фондів, тощо. Основними клієнтами кредитно-фін.установ є ТНК, держава, державні органи, міжнар.регіональні організації. Останнім часом в інституціональній структурі міжнар.кредиту зросло значення валютно-кредитних організацій. До організацій, що мають всесвітнє значення належать насамперед спеціалізовані інститути ООН-МВФ, Світовий Банк, Міждержавний Банк міжнародних розрахунків, Паризький клуб та регірнальні банки розвитку і валютно-кредитні організації ЄС.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68  Наверх ↑