6. Теорія „Соціального ринкового господарства”
Вільне ринкове господарство – господарство періоду вільної конкуренції в епоху домонополістичного капіталізму – ідеал для німецьких неолібералістів, тому що значна роль держави робить не досяжним вільне господарство. Але цей ідеал не досяжний.
Сучасна ринкова система розглядає неолібералістами, як спотворена форма ринкового господарства, так як надмірна концентрація і централізація, і велика роль держави; розробляється концепція соціального ринкового господарства.
“Соціально-ринкове господарство” – це, на думку неолібералістів “синтез між вільним і соціально-обов’язковим суспільним ладом”.
Основними принципами соціально-ринкове господарство є:
свобода ціноутворення і стабільність грошового обігу;
конкуренція без монополії;
недоторканість приватної власності;
економічна самостійність і відповідальність підприємців;
обмежена економічна роль держави.
Головною метою економічної політики держави є забезпечення 3-ох свобод:
свободи ринку;
свободи конкуренції;
свободи від монополій.
Соціально-ринкове господарство, як вважали неоліберали – це вже й не капіталізм, але й не соціалізм – це третій шлях у розвитку суспільства. Першочергове значення надається ринковим відносинам.
Зміст соціально-ринкове господарство полягає в тому, що принцип свободи ринка поєднується з принципом соціального вирівнювання, яке здійснюється цілеспрямованою політикою держави. Політика держави має забезпечувати “належний розподіл національного доходу, тобто ринковий розподіл доходів повинен корегуватися ях наступним перерозподілом; держава повинна проводити активну політику, спрямовану на досягнення повної зайнятості, стабільності цін.” ð Внаслідок цього соціально-ринкове господарство, на думку неолібералістів, забезпечує гідне людське існування.
25 26 27 28 29 30 31 Наверх ↑