1. Особливості побутових абсорбційних холодильників.
Абсорбційні побутові холодильники призначені для короткочасного збереження харчових продуктів і одержання харчового льоду. Промисловість випускає абсорбційні холодильники обсягом 30—200 дм3 і споживаною потужністю від 50 до 200 Вт.
Особливістю холодильників абсорбційного типу є безшумність роботи, відсутність запірних вентилів і частин, що рухаються.
У порівнянні з компресійними холодильниками абсорбційні мають ряд недоліків. Оскільки нагрівач постійно включений в електромережу, експлуатація абсорбційного холодильника обходиться дорожче компресійного, що включається в мережу періодично. Продуктивність абсорбційних холодильників значно нижче компресійних, процес охолодження й одержання низької температури в абсорбційних холодильниках протікає значно повільніше й одержувана мінусова температура значно вище, ніж у компресійних холодильниках.
Абсорбційні холодильні машини, як і компресійні, відносяться до парових, оскільки процес охолодження в них здійснюється за рахунок паротворення холодоагенту при його кипінні у випарнику.
В абсорбційних холодильниках на відміну від компресійних круговий процес здійснюється не однією робочою речовиною, а робочою сумішшю речовин (розчином).
Одним компонентом робочої суміші є холодоагент, іншим — поглинач (абсорбент). Причому, ці компоненти при тому самому тиску мають значну різницю в температурах кипіння. Міцний розчин холодоагенту в абсорбенті за рахунок якого-небудь джерела тепла випаровується. Концентровані пари холодоагенту конденсуються і подаються у випарник, а слабкий розчин, що утворився після випарювання, надходить в абсорбер. Пари холодоагенту , що утворюються у випарнику, також надходять в абсорбер, де вони поглинаються (абсорбуються) слабким розчином. Міцний розчин, що утворився в абсорбері, термонасосом подається в кип'ятильник.
Таким чином, у малих абсорбційних холодильниках круговий процес здійснюється, як правило, за рахунок теплової енергії, а не механічної, як у компресійних.
Слід відмітити, що свою назву абсорбційні холодильники одержали саме від процесу абсорбції.
Як робочу речовину в абсорбційних холодильних машин найбільш широко використовують водно-аміачний розчин, у якому аміак є холодоагентом, а вода - абсорбентом.
В якості холодоагенту абсорбційних холодильних машин можуть застосовуватися фреони. При цьому як абсорбент застосовують складні хімічні сполуки. Найбільш вдалою з цих робочих речовин вважають розчин фреону-22 з абсорбентом - діметиловим ефіром тетраетиленгликолю (ДМЕ-ТЕГ), хімічна формула якого СН3(ОСНзСН2)4ОСНз. Ці речовини не отруйні, менш вибухонебезпечні, чим аміак, інертні до металів. Розчин фреону-22 і ДМЕ-ТЕГ хімічно стійкий при температурах до 180° С. Розходження в нормальних температурах кипіння речовин цього розчину складає 325,8 °С, що не вимагає ректифікації парів.
Розчин цей не викликає корозії частин апаратів і рекомендується до застосування в холодильних машинах і апаратах, що працюють при температурах нижче 0° С, у тих випадках, коли застосування водно-аміачного розчину по розуміннях техніки безпеки небажано.
Іншим різновидом цього типу робочих речовин служить розчин фреону‑22 і нафти. Нормальні температури кипіння нафти і фреону-22 відрізняються значно, тому ректифікаційних пристроїв для них не потрібно. Цей розчин може бути використаний тільки в холодильних машинах з температурою кипіння близької до 0° С.
За принципом дії абсорбційні холодильні установки розділяють на машини:
- періодичної;
- неперервної дії.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 Наверх ↑