2. Основні вимоги до холодильних агрегатів побутових компресійних холодильників
Умови тривалої експлуатації - 15 років, та специфічні властивості холодоагенту накладають на конструкцію та технологію виготовлення і ремонту холодильних агрегатів певні вимоги. Головними з цих вимог є:
· надійна герметичність;
· відсутність в системі агрегату повітря, води та механічних домішок;
· точне дозування масла та фреону.
Надійна герметичність. Навіть незначний витік фреону істотно позначається на холодопродуктивності й економічності агрегату. Крім того, фреон має здатність проникати через дрібні пори в металі. Надійна герметичність холодильного агрегату забезпечується ретельним виготовленням окремих його деталей і вузлів, щільним нероз'ємним з'єднанням зварюванням або твердою пайкою, а також ретельним контролем. Контроль герметичності холодильного агрегату при виготовленні або ремонті здійснюється багаторазово і різними способами:
- Попередня перевірка герметичності окремих вузлів і зібраного агрегату здійснюється звичайним методом обпресування. У вузол або агрегат, що перевіряється, нагнітають сухе повітря чи азот під тиском 10-18 атм. Потім вузол занурюють у ванну з водою і по вихідним пухирцях визначають місця нещільності, що найчастіше бувають у з'єднаннях.
- Остаточно герметичність холодильного агрегату перевіряють після заправлення його маслом і фреоном. Для цього використовують спеціальний електронний прилад, що виявляє витік фреону у кількості до 0,5 г у рік.
Відсутність в системі агрегату повітря, води та механічних домішок. Наявність повітря в агрегаті різко погіршує його роботу. Повітря, що не конденсується, на виході з конденсатору перед капілярною трубкою створює повітряну пробку, що перешкоджає надходженню рідкого фреону у випарник. Унаслідок цього підвищується тиск у системі агрегату, що спричиняє збільшення споживаної потужності і витрати електроенергії. Наявність повітря в агрегаті приводить також до небажаного окислювання масла і корозії металевих частин.
Перед заповненням агрегату маслом і фреоном повітря з нього видаляють ретельним вакуумуванням до тиску порядку 0,1 мм рт. ст.
Наявність у холодильному агрегаті води навіть у найменших кількостях може серйозно порушити його роботу або вивести з ладу. Вологість агрегату допускається не більше 0,0006% по вазі холодоагенту. Унаслідок поганої розчинності води у фреоні вона може змерзнути в капілярній трубці і припинити надходження фреону у випарник. Крім того, вода викликає псування масла, корозію деталей агрегату, особливо клапанів компресора, розкладання ізоляції обмоток електродвигуна, засмічення фільтра і т.п. Вологу з агрегату при виготовленні або ремонті видаляють шляхом ретельної сушки як вузлів, так і всього зібраного агрегату. Перед сушінням усі вузли агрегату знежирюють, тому що масло, що залишилася на поверхні деталей, при температурі понад 100°С пригоряє, утворюючи міцну плівку.
Сушать холодильні агрегати в спеціальних сушильних шафах, продуваючи сухим повітрям. При цьому вода, що потрапила в агрегат перетворюється в пару, що потім віддаляється сухим гарячим повітрям і вакуумуванням.
Точне дозування масла та фреону. Необхідність надійної герметичності агрегату викликається тривалим терміном експлуатації холодильника, а також наступною обставиною: компресійні холодильні агрегати побутових холодильників заповнюються порівняно невеликою кількістю (100—400 г) фреону та масла (400-600 г).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 Наверх ↑