2.2. Методика та організація обліку наявності та руху МШП більше 1 року

До 01.01.200 року до складу МШП входили активи зі строком служби більше 1 року. З 01.01.2000 року вони мають іншу назву – МНМА, та є необоротними активами. Такий висновок можна зробити виходячи з того, що в пп. 5.2.2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92 (далі - П(С)БУ 7), до складу інших необоротних матеріальних активів входять МНМА. Це в першу чергу означає, що облік їхнього надходження й списання повинен вироблятися за іншими правилами, ніж облік і списання вартості запасів, до яких відносять МБП.

 Варто відзначити, що П(С)БУ 7 не приводить визначення МНМА. Тому, для того щоб визначити, які саме об'єкти в бухгалтерському обліку ставляться до МНМА, звернемося до іншого документа. Відповідно до  Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств й організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291 (далі - Інструкція № 291), на субрахунку 112 "Малоцінні необоротні матеріальні активи" відображається вартість предметів, строк корисного використання яких більше одного року. До таким зокрема  відносять спеціальні інструменти й спеціальні пристосування, вартість яких погашається нарахуванням зношування по встановленої підприємством ставці (нормі) з урахуванням очікуваного способу використання таких об'єктів, і інші предмети, які по вартісних характеристиках зараховані підприємством до складу малоцінних необоротних матеріальних активів.

 Помітимо, однак, що наявність МНМА в класифікації основних засобів (п. 5 П(С)БУ 7) дозволяє говорити про те, що підприємство має МНМА, як й основні засоби, з метою використати протягом  більше одного року (операційного циклу).

Згідно П(С)БО 7 «Основні засоби»:

Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Основні засоби  –  довгострокові активи, якими підприємство володіє тривалий час з метою продовження та здійснення своєї діяльності, а не для перепродажу.

Згідно П(С)БО  7 «Основні засоби» об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Основні критерії віднесення активу до основнних засобів наведені на рис. 2.2.

Документальне оформлення надходження та вибуття основних засобів на підприємстві регламентуються Наказом Міністерства статистики України № 352 від 29.12.1995 р. "Про затвердження типових форм первинного обліку”. До них відносять типові форми первинної облікової документації з обліку основних засобів, які введені в дію з 1 січня 1996 року. Ним передбачені типові форми (табл. 2.11.)

Рис. 2.2. Критерії віднесення матеріальних цінностей до основних засобів

Таблиця 2.11

Типові форми первинного обліку основних засобів

№ форми

Назва

Примітки

ОЗ-1

Акт прийому-передачі (внут­рішнього переміщення) основних засобів

Застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобі окремих об'єктів для обліку введення їх до експлуатації; для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів з одного цеху (відділу, дільниці) до іншого, а також для виключення їх зі складу основних засобів при передачі іншому підприємству (організації)

ОЗ-2

Акт прийому-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів

Застосовується для оформлення приймання-здачі основних засобів з капітального ремонту, реконструкції та модернізації. Якщо ремонт, реконструкцію та модернізацію виконує інше підприємство, то акт складається у двох примірниках (другий примірник передається підприємству, що здійснило ремонт основних засобів)

ОЗ-3

Акт на списання основних засобів

Після ліквідації основних засобів і складання актів на списання основних засобів перший примірник передається до бухгалтерії, де на його підставі робиться запис  до інвентарного списку основних засобів

ОЗ-4

Акт на списання автотранспортних засобів

застосовуються для оформлення вибуття окремих об'єктів основних засобів при повній або частковій їх ліквідації.

ОЗ-5

Акт про установку, пуск та демонтаж будівельної машини

Складається при встановленні, пуску і демонтажі будівельної машини, що взята напрокат. Підписується представником будівельної дільниці

ОЗ-6

Інвентарна картка обліку основних засобів

Застосовується для аналітичного обліку та узагальнення інформації про всі типи основних засобів на підприємстві. Форма містить дані про технічні особливості об’єкта, норми амортизаційних відрахувань та інші. Традиційно ведеться в одному примірнику бухгалтерією.

ОЗ-7

Опис інвентарних карток обліку основних засобів

Застосовується для реєстрації інвентарних карток. Ця форма складається в одному примірнику в бухгалтерії з метою контролю за збереженням карток.

ОЗ-8

Картка обліку руху основних засобів

Застосовується при ручній обробці облікової інформації для обліку руху основних засобів  за класифікаційними групами. Відкривається в бухгалтерії в одному примірнику.

ОЗ-9

Інвентарний список основних засобів

Застосовується в місцях експлуатації основних засобів для обліку кожного об'єкта за матеріально відповідальними особами. Дані, що містяться в цій формі, мають бути тотожними із записами в інвентарних картках обліку основних засобів.

ОЗ-14

Розрахунок амортизації основних засобів (для промислових підприємств)

Використовуються для розрахунку амортизації основних засобів

ОЗ-15

Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій)

Використовуються для розрахунку амортизації основних засобів

ОЗ-16

Розрахунок амортизації по автотранспорту

Використовуються для розрахунку амортизації основних засобів

 

Основні засоби, що надходять, приймає комісія, яка визначається керівником підприємства.

З оформлених первинних документів з обліку основних засобів можна отримати наступну інформацію про: найменування об’єкту; рік спорудження або випуску об’єкту; коротку характеристику об’єкту; інвентарний номер об’єкту; первісну вартість об’єкту; місце використання; інші відомості.

Ці дані засвідчуються підписами уповноважених керівником службових осіб та матеріально-відповідальної особи. Акти затверджуються керівником підприємства.

Схема документального оформлення обліку основних засобів приведена на рис. 2.3.

Рис. 2.3. Схема документального оформлення обліку основних засобів та МНМА

Інвентарні картки заповнюються на підставі акту приймання-передачі основних засобів, технічних паспортів та інших документів на придбання, створення, рух та списання об’єктів основних засобів.

При отриманні (купівлі) МНМА  акт складає копія, яка призначається розпорядженням (наказом) керівника підприємства. Акт складається в одному примірнику на кожен окремий об'єкт. Складання загального акта, яким оформлюється приймання декількох об'єктів основних засобів, дозволяється лише при обліку господарського інвентарю, інструментів, обладнання тощо, якщо ці об'єкти однотипні, мають однакову вартість та прийняті в одному календарному місяці.

На основі типової форми №ОЗ-1 заповнюється Інвентарна картка обліку основних засобів типової форми №ОЗ-6, яка ведеться для аналітичного обліку:

-                 основних засобів;

-                 інших необоротних матеріальних активів (крім інструментів, приборів та інвентарю, малоцінних необоротних матеріальних активів та зносу цих необоротних активів;

-                 нематеріальних активів та зносу цих нематеріальних активів.

Картка ведеться по кожному об’єкту окремо з розподілом:

- на власні;

- отримані на умовах фінансової оренди;

- виробничі;

- невиробничі.

Кожному об’єкту дається інвентарний номер.

Заповнив інвентарну картку №ОЗ-6, інформацію про неї необхідно внести до Інвентарного списку основних засобів (форма №ОЗ-9), та в Загальний опис інвентарних карток по обліку основних засобів, за формою № ОЗ-7, що зберігається в бухгалтерії.

Первинні документи складаються в централізованій бухгалтерії, зберігаються в паперовому вигляді у архіві та електронному на машинному носії. Всі бухгалтерські та фінансові звіти складаються та зберігаються в централізованій бухгалтерії.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  Наверх ↑