ВИСНОВКИ
Підсумки проведеного дослідження по темі „Облік, аналіз малоцінних та швидкозношуваних предметів” дозволили детально проаналізувати фінансово-господарські показники фінансового стану ТОВ «Лісоводське» та визначити основні фактори, що викликати його зміну.
У складі оборотних активів велику питому вагу мають запаси, якими розпоряджається підприємство. Згідно П(С)БО 9 “Запаси”, до складу запасів віднесено малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), які використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він перевищує один рік.
На сьогодні облік МШП регулюється Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», згідно з яким малоцінні та швидкозношувані предмети використовуються протягом не більше одного року. Таким чином, для віднесення предметів до МШП використовується один критерій – термін їх служби. Предмети терміном служби більше року до МШП, що враховуються у складі запасів, не відносяться.
Докладно склад малоцінних та швидкозношуваних предметів визначено в Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. До малоцінних та швидкозношуваних предметів належать предмети, такі як інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг та інші.
В процесі вивчення організації і методології бухгалтерського обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів на базовому підприємстві встановлено, що бухгалтерський облік МШП організований згідно до вимог чинного законодавства.
На даному етапі керівництву підприємства важливо усвідомити, яку величезну роль відіграє удосконалення облікового процесу взагалі та, зокрема, обліку МШП для оперативного правильного управління діяльністю підприємства.
В дипломній роботі пропонується:
1. Повсюдне запровадження уніфікованих форм документів, їх подальша універсалізація і централізоване удосконалення стосовно діючих форм обліку.
2. Більш раціональна організація оформлення первинних документів і вибір оптимального варіанту документообороту.
3. Підвищення аналітичності і контрольних функцій обліку і головне - інтегрування облікової інформації, що забезпечить при разовому введенні даних одержання розгалуженої інформації для інших підсистем управління.
4. Директору необхідно створити належну інформаційну базу для аналізу і прийняття ефективних управлінських рішень щодо обліку МШП. Це можна успішно реалізувати за допомогою автоматизованого обліку та аналізу.
5. Закріпити за окремим виконавцем проведення аналізу витрат на оплату праці, що дозволить оцінити їх стан, виявити ступінь раціональності здійснених витрат, дати кількісну оцінку основним факторам, які впливають на суму та рівень витрат і розкрити на цій основі невикористані резерви економії.
Аналіз є одним з найважливіших кроків в процесі управління. Він визначає сильні або слабкі риси підприємства та дає можливість дати відповідь на масу питань щодо фінансового становища підприємства. Результати аналізу необхідні для прийняття відповідних управлінських рішень, для визначення керівництвом кращого шляху подальшої діяльності підприємства.
В процесі написання даної дипломної роботи були вирішені такі питання:
1. Сформульована об’єктивна оцінка організації фінансового та податкового обліку, аналізу МШП на аналізуємому підприємстві;
2. Розроблені рекомендації по удосконаленню методики ведення бухгалтерського обліку МШП, на основі введення додаткових субрахунків та організації аналітичного обліку.
3. Надані практичні рекомендації щодо удосконалення організації обліку, аналізу аналізуємого підприємства на базі використання ПЕОМ.
На основі детального аналізу показників ліквідності та забезпеченості оборотних активів ТОВ «Лісоводське» були зроблені такі висновки:
Згідно наказу про облікову політику на ТОВ «Лісоводське» здійснює облік МШП за методом ідентифікованої собівартості.
За даними фінансової звітності була проведена оцінка основних показників діяльності ТОВ «Лісоводське», проаналізована його фінансова стійкість та платоспроможність за період з 2008 р. по 2010 р.
Підприємство в 2008 році отримало чистий прибуток в сумі 476,0 тис. грн., в 2009 році – 100,0 тис. грн.
З цих даних можна говорити про не оптимістичне майбутнє підприємства. Але можливо все повернеться іншим боком, якщо підприємство розвивається хвилеподібно і в наступному році підприємство знову буде в збитках, але все ж таки будемо надіятися на краще.
Ще одним показником ефективності розвитку підприємства виступає рентабельність підприємства.
Отже, у 2008 – 2010 роках рентабельність підприємства відповідно становить: 5,4%, 6,7%, -14,5%. Тобто рентабельність підприємства має такі ж тенденції як і прибуток, а саме у 2009 році рентабельність збільшується, а у 2010 році підприємство нерентабельне.
Можна зробити висновок, що для всебічної та правильної оцінки фінансового стану підприємства необхідно враховувати такі три основні показники, як прибуток, рентабельність та рівень платоспроможності. Наші дослідження показали, що у минулих роках сума збитків значно перевищувала суму прибутків, тобто підприємство було збитковим, проте на даний час ситуація помітно змінилася на краще: за даними балансу на 2009 рік сума власних коштів покривала всі зобов’язання підприємства, зросли обсяги прибутку. Підприємство стало платоспроможним.
Собівартість реалізованої продукції у 2009 році у порівнянні з 2008 роком збільшилась на 21,6%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком зменшилась на 2,5%.
Валовий прибуток у 2009 році у порівнянні з 2008 роком зменшився на 33,3%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком збільшився на 40,0%.
Вартість основних фондів у 2009 році у порівнянні з 2008 роком збільшилась на 0,4%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком зменшилась на 7,3%.
Середньосписокова чисельність працівників у 2009 році у порівнянні з 2008 роком збільшилась на 4,5%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком зменшилась на 7,6%.
Фондоозброєність праці у 2009 році у порівнянні з 2008 роком збільшилась на 29,3%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком – на 0,7%.
Продуктивність праці у 2009 році у порівнянні з 2008 роком збільшилась на 49,6%, а у 2010 році у порівнянні з 2009 роком – на 11,1%.
Після проведеного аналізу ми дійшли висновків, що одним з основних способів підвищення рівня внутрішнього контролю є автоматизація обліку і контрольних процедур, а також налагодження системи комп’ютерної мережі з метою поєднання окремих ланок обліку і центрів відповідальності в один цілісний комплекс. Тому, автоматизація бухгалтерського обліку та контролю на базовому підприємстві може значно спростити процедуру аудиту формування і використання оборотних активів.
Аналізуючи систему внутрішнього контролю, яка існує в ТОВ «Лісоводське», ми прийшли до висновку, що вона знаходиться на досить високому рівні, оскільки більшість операцій проводиться через комп’ютерну мережу. Таким чином ведеться постійний контроль за здійснюваними операціями.
З упровадженням комп’ютерної програми 1С:Бухгалтерія на ТОВ «Лісоводське» запровадження друкованих форм документів та звітів дозволило добитися кращого сприйняття інформації. Аналізуючи автоматизовану систему на ТОВ «Лісоводське», потрібно зауважити, що на підприємстві вирішується тільки комплекс задач автоматизації бухгалтерського обліку. Питанням автоматизації аналізу і внутрішнього контролю майже не приділяється увага. Оскільки облік на підприємстві повністю автоматизовано, актуальними є питання удосконалення програмного забезпечення, що може бути використано для вирішення поставлених задач. При цьому, потрібно враховувати, що впровадження нової інформаційної системи обліку включає ряд етапів, і її успіх залежить від якості проектних розробок, надійності технічних засобів, зацікавленості колективів користувачів та органів управління, які здійснюють керівництво та впровадження автоматизованих інформаційних систем. Центральною ланкою впровадження нової інформаційної системи обліку на даному підприємстві є створення комплексного автоматизованого безпаперового документообігу на основі впровадження суцільної мережевої системи обліку. При цьому набір функціональних задач значно розширюється шляхом комплексної формалізації всіх процедур, які виконують облікові працівники окремих підрозділів АРМБ. На кожній ділянці обліку створюється локальна інформаційна база з використанням єдиної бази даних бухгалтерських записів. При цьому вся інформація потрапляє до головного бухгалтера не на магнітних носіях, як це відбувається на підприємстві, а безпосередньо з кожної ланки обліку через комп’ютерну мережу. Це підвищить контроль і забезпечить високу ефективність управління фінансовими ресурсами підприємства. Для кращого вирішення питань автоматизації комплексу поставлених задач велике значення має наявне програмне забезпечення цього комплексу і його ефективність.