- Глосарій термінів

""Базові" змінні (Underlying) - зазначена ставка відсотка, ціна цінних паперів, ціна товару, курс обміну іноземної валюти, індекс цін або ставок чи інша змінна. "Базова" змінна може бути ціною або ставкою активу чи зобов'язання, але вона не є сама активом або зобов'язанням.

Аналіз чутливості (Sensitivity Analysis) - загальний клас моделей, розроблених для оцінювання ризику втрат від використання інструментів, чутливих до ринкового ризику, оснований на гіпотетичних змінах ринкових цін або курсів.

Базис (Basis) - це різниця між ціною об'єкта хеджування та ціною інструменту хеджування.

Базисний ризик (Basis risk) - ризик, який полягає в можливості несприятливих змін співвідношення між ціною об'єкта хеджування та ціною відповідного інструменту хеджування під час дії строкового контракту.

Біржові похідні фінансові інструменти (Exchange-Traded Derivatives) -похідні фінансові інструменти, які продаються або купуються за уніфікованими правилами на біржі.

Валютний ризик (Foreign Exchange Risk) - ризик втрат через зміну ціни валютних інструментів унаслідок коливання валютних курсів.

Валютні контракти (Foreign Exchange Contracts) - контракти, які передбачають можливість або які вимагають майбутній обмін активами чи зобов'язаннями в іноземній валюті.

Вимога про внесення додаткового забезпечення (Margin Call) - вимога брокера до клієнта (вимога про поповнення рахунку) або клірингової палати до члена клірингової падати (варіаційна вимога) про внесок грошових коштів або ринкових цінних паперів для виконання вимоги щодо придбання або продажу цінних паперів без покриття на строк або для компенсації несприятливої зміни цін.

Відсотковий своп (Interest Rate Swap) - контракт між двома сторонами на обмін періодичними процентними виплатами за умовною сумою (так звана умовна основна сума) протягом певного періоду. У більшості випадків відсотковий своп передбачає обмін платежами за фіксованою та плаваючою відсотковою ставкою.

Дата погашення (Settlement Date) - дата, на яку операція з похідними фінансовими інструментами має бути завершена шляхом поставки або отримання предмету контракту в обмін на грошові кошти.

Похідні фінансові інструменти (Derivatives) - це загальний термін, що використовується для багатьох видів фінансових інструментів, вартість яких залежить від "базових" змінних, таких як ставка відсотка, курс обміну валюти, ціна на цінні папери або товарні ціни. Похідні фінансові інструменти можуть бути лінійними або нелінійними. Лінійні контракти передбачають обов'язкову сплату грошових коштів у майбутньому, а нелінійні мають риси опціону, тобто одна сторона має право, а не зобов'язання, вимагати від іншої сторони виконання її обов'язків відповідно до цього контракту. Багато з національних концептуальних основ фінансової звітності, а також Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку містять визначення похідних фінансових інструментів. Наприклад, МСБО 39 "Фінансові інструменти: визнання та оцінка" визначає похідні фінансові інструменти як фінансовий інструмент:

                 вартість якого змінюється у відповідь на зміни зазначеної ставки відсотка, цін на цінні папери, товарних цін, валютних курсів, індексу цін чи ставок, кредитного рейтингу чи кредитного індексу або подібних змінних (що їх іноді називають "базовими");

                 який не вимагає початкових чистих інвестицій або вимагає незначних початкових чистих інвестицій порівняно з іншими типами контрактів, які мають подібну реакцію на зміни ринкових умов;

                 який відбудеться в майбутньому.

Дилер (Dealer) (у цьому ПМПА) - особа, яка приймає рішення щодо здійснення суб'єктом господарювання операцій з похідними фінансовими інструментами.

Динаміка вартості інструменту (Value at Risk) - загальний клас моделей, що забезпечує імовірнісне оцінювання ризику втрат через використання інструментів, чутливих до ринкового ризику, за певний період, з певною ймовірністю, що грунтується на довірчих інтервалах.

Динаміка ставок відсотка (Term Structure of Interest Rate) - зв'язок між ставками відсотка на позики на різний строк. Графічне зображення ставок відсотка за облігаціями відповідно до їх строку називається "кривою доходу". Економісти та інвестори вважають, що форма цієї кривої відображає очікувані майбутні зміни ставок відсотка на ринку, а отже, забезпечує прогнозною інформацією щодо умов монетарної політики.

Ефективність хеджування (Hedge Effectiveness) - ступінь компенсуючих змін справедливої вартості або грошових потоків, що їх можна віднести до хеджування ризику, який досягається за допомогою інструменту хеджування.

Забезпечення (Collateral) - активи для підкріплення позики або іншого кредиту, які переходять у власність позичальника в разі невиконання зобов'язань боржником.

Завершення операції (Close Out) - припинення дії або розрахунки за фінансовою операцією.

Інструмент хеджування (в обліку хеджування) (Hedging Instrument) (for hedge accounting purposes) - це призначений похідний або (за обмежених обставин) інший фінансовий актив чи зобов'язання, справедлива вартість якого або грошові потоки від якого, за очікуванням, компенсують зміни справедливої вартості об'єкта хеджування або грошових потоків від нього.

Інтегровані похідні фінансові інструменти (Embedded Derivative Instruments) - приховані або явні умови в контракті або угоді, які впливають на рух грошових коштів у цілому, або на його частину, або на інший предмет угоди подібно до похідних фінансових інструментів.

Кеп (Сар) - серія опціонів "колл", що ґрунтуються на умовній сумі. Ціна виконання цих опціонів визначає верхню межу ставок відсотка.

Кінцевий користувач (End User) - це суб'єкт господарювання, який бере участь у фінансовій операції на біржі або через брокера з метою хеджування, контролю за активами і зобов'язаннями або спекуляції. До кінцевих користувачів насамперед належать корпорації, державні суб'єкти господарювання, організації-інвестори та фінансові установи. Операції кінцевого користувача з похідними інструментами часто пов'язані з продукцією суб'єкта господарювання або з використанням товару.

Контрагент (Counterpart) - інша сторона (партнер) контракту про похідний фінансовий інструмент.

Кредитний ризик (Credit Risk) - це ризик повного невиконання зобов'язань однією зі сторін при настанні строку.

ЛІБОР (LIBOR (London Interbank Offered Rate) - ставка, запропонована на лондонському міжбанківському ринку депозитів. Як правило, використовується як база для переоцінювання фінансових інструментів, таких як позики під нерухомість (іпотечний кредит) з коригованим відсотком, забезпечені іпотечні зобов'язання та відсоткові свопи.

Ліквідність (Liquid^) - здатність фінансового інструменту швидко перетворюватися на грошових кошти.

Маржа (Margin) - 1) частина ціни цінних паперів, що вноситься грошовими коштами при придбанні цінних паперів у кредит; 2) грошові кошти або цінні папери, які вносяться покупцем і продавцем ф'ючерсного контракту або опціону без покриття для запобігання ризикові невиконання умов контракту, тобто поставки або отримання товару, або закриття позиції наступною офсетною угодою. Маржа у випадку з товарами не є сплатою капіталу чи первинним внеском за товар, а радше гарантією виконання контракту.

Нестабільність (Volatility) - ступінь варіювання ціни активу або індексу.

Об'єкт хеджування (Hedgedltem) - це актив, зобов'язання, тверде зобов'язання чи прогнозована майбутня операція, яка: а) піддає підприємство ризику змін справедливої вартості або змін майбутніх грошових потоків, б) в обліку хеджування визначається як те, що підлягає хеджуванню.

Опціон (Option) - контракт, який надає утримувачу (або покупцеві) право, але не зобов'язання, придбати (колл) або продати (пут) специфічний чи стандартний товар або фінансовий інструмент за обумовленою ціною протягом визначеного періоду (американський опціон) або на обумовлену дату (європейський опціон).

Опціон з покриттям (Written Option) - продаж опціонного контракту, який зобов'язує продавця виконати умови контракту, якщо утримувач вирішить скористатися правом, наданим йому опціонним контрактом.

Позабалансовий інструмент (Off-Balance-Sheet Instrument) - похідний фінансовий інструмент, не відображений у балансі, але інформація про який може розкриватися.

Позабалансовий ризик (Off Balance-Sheet Risk) - ризик збитку для суб'єкта господарювання понад суму активу або зобов'язання, визнані у балансі.

Позиція (Position) - співвідношення прав та зобов'язань щодо фінансових інструментів суб'єкта господарювання

Політика (Policy) - вказівки управлінського персоналу щодо дій, які повинні застосовуватися для здійснення контролю. Політика служить основою для процедур та їх упровадження на практиці.

Ризик змін у законодавстві (Legal Risk) - це ризик того, що суб'єкт господарювання зазнає збитків через закон або нормативний акт, який анулює або якимось іншим чином завадить виконанню кінцевими користувачами чи їхніми контрагентами умов контракту.

Ризик зміни відсоткових ставок (Interest Rate Risk) - ризик несприятливого впливу зміни ставок відсотка на вартість активів та зобов'язань чи підвищення витрат або на грошові потоки.

Ризик моделі (Model Risk) - ризик, пов'язаний з недосконалістю та суб'єктивністю моделей оцінювання, що використовуються для визначення справедливої вартості похідного фінансового інструменту.

Ризик ліквідності (Liquidity Risk) - ризик, пов'язаний зі змінами можливості продати або ліквідувати похідні фінансові інструменти. Операції з похідними фінансовими інструментами несуть у собі додатковий ризик, який полягає в тому, що недостатня кількість доступних контрактів або контрагентів може ускладнити процес завершення операції чи укладання офсетного контракту.

Ризик неплатоспроможності (Solvency Risk) - це ризик того, що суб'єкт господарювання не матиме наявних коштів для здійснення розрахунків на момент настання строку сплати.

Ризик оцінки (Valuation Risk) - ризик можливості неправильно визначити справедливу вартість.

Ризик, пов'язаний з розрахунками (Settlement Risk) - це ризик того, що одна зі сторін угоди не виконає зобов'язань з розрахунків за контрактом.

Ринковий ризик (Market Risk) - ризик збитків, що виникають через несприятливі зміни вартості похідних фінансових інструментів, спричинені зміною цін на акції, ставок відсотка, валютних курсів, товарних цін та інших ринкових факторів. Відсотковий ризик та валютний ризик є складовими ринкового ризику.

Свопціон (Swaption) - комбінація контрактів своп та опціону.

Спекуляція (Speculation) - укладання ризикованої угоди з метою максимізації прибутку, тобто прийняття на себе ризику в обмін на можливість отримати прибуток від майбутніх змін на ринку.

Співвідношення (Correlation) - ступінь, в якому контрактні ціни інструментів хеджування відображають зміни ціни контракту на ринку угод зі сплатою грошових коштів. Фактор співвідношення представляє потенційну ефективність хеджування інструменту цього ринку за допомогою укладання контракту, відповідно до якого фінансовий інструмент, що його треба поставити, відрізняється від інструменту зазначеного ринку. Як правило, фактор співвідношення визначається регресивним аналізом або іншим видом технічного аналізу ринкової динаміки.

Справедлива вартість (Fair Value) - сума, на яку можна обміняти актив, або необхідна для розрахунку за зобов'язаннями між обізнаними, зацікавленими і незалежними сторонами угоди.

Строкові угоди, що надають право вибору (нелінійні) (Non-linear Contracts) -контракти, що мають риси опціону, тобто одна сторона має право, а не зобов'язання, вимагати від іншої сторони виконання її обов'язків відповідно до цього контракту.

Лінійні (строкові) угоди (Linear Contracts) - контракти, що передбачають обов'язкові грошові потоки на майбутню дату.

Товар (Commodity) - матеріальна субстанція (наприклад, харчові продукти, зерно та метали), яка є взаємозамінною з однотипною продукцією.

Торгівля (Trading) - купівля та продаж фінансових інструментів з метою одержання прибутку за короткий строк.

Умовна сума (National Amount) - сума грошових коштів, кількість акцій, бушелів, фунтів або інших одиниць, зазначених у похідному фінансовому інструменті.

Управління активами/зобов'язаннями (Asset/Liability Management) - процес планування і контролю, основою якого є управління структурою ліквідності та платоспроможності підприємства.

Управління ризиками (Risk Management) - використання похідних фінансових інструментів та інших фінансових інструментів для підвищення або зменшення ризиків, пов'язаних з наявними або майбутніми угодами

Ф'ючерсні контракти (Futures Contracts) - контракти, якими торгують на біржі, на придбання або продаж певного фінансового інструменту, валюти або товару на визначену дату в майбутньому або протягом визначеного періоду за визначеною ціною.

Флор (Floor) - серія опціонів "пут", основаних на умовній сумі. Ціна використання таких опціонів визначає нижню межу ставок відсотка.

Форвардний контракт (Forward Contracts) - контракт, укладений двома сторонами, на продаж та купівлю певної кількості фінансових інструментів, валюти або товару за ціною, визначеною під час укладання контракту, з поставкою та розрахунком на майбутню дату.

Форвардний контракт за відсотковими ставками (Forward Rate Contracts) -контракт, укладений двома сторонами про обмін сумою, визначеною диференціалом ставки відсотка на майбутню дату, виходячи з різниці між обумовленою ставкою відсотка та довідковою ставкою (LIBOR, Казначейські векселі тощо) на умовну суму, на яку нараховуються відсотки.

Хеджування (Hedge) - стратегія, яка захищає суб'єкт господарювання від ризику несприятливих змін ціни або ставки відсотка за певними активами, зобов'язаннями чи майбутніми операціями. Хеджування використовується для уникнення або зменшення ризиків шляхом створення відносин, за допомогою яких збитки за певними контрактами компенсуються повністю або частково прибутками за іншими контрактами на іншому ринку.

Хеджування (в бухгалтерському обліку) (Hedging (for ассоипting рurposes) -це таке призначення одного або кількох інструментів хеджування, коли зміни їх справедливої вартості є компенсацією, повною чи частковою, змін справедливої вартості об'єкта хеджування або грошових потоків від нього.

Ціновий ризик (Price Risk) - це ризик змін рівня цін через зміни ставок відсотка, валютних курсів або інших факторів, пов'язаних з ринковим коливанням основних ставок, курсів, цін, індексів.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑