ТЕМА 7.1. Історія становлення карткових платіжних систем
Першим ідею кредитної карточки запропонував Єдуард Беламі в книзі “Погляд в минуле: 2000-1887”, після чого їх прообраз з’явився в США – країні споживання. В 1914 році, ряд великих універмагів, почали запроваджувати видачу своїм клієнтам кредитних карток, а з 1928 року кредитна картка набуває вигляду металевого ярлика з викарбуваними адресою та именем клієнта. Масовий успіх мав випуск ресторанних кредитних карток так званого “Обіднього клубу”. Тому з 1936 року в США фактично почала складатися система розрахунку за кредитними картками в банківській системі. Клієнти банку, що мали добру репутацію могли отримати кредитну картку, за якою проводили розрахунки в універмагах, ресторанах тощо, а банки потім проводили розрахунки за виставленими рахунками. Банки, що випускали картки стали називати банками емітентами, а банки що зобов’язувалися проводити обслуговування клієнтів за картками, що були емітовині не ними – банками еквайерами. Появився новий підрозділ в банківських установах, що займався обслуговуванням пластикових карток (процесінгом), який назвали процесінговим центром.
Сьогодні імена банків, що запровадили пластикові гроші, відомі всьому світу – це: Bank of America, Master Card, Visa International, American Express. Значення та успіх використання замість паперових грошей пластикових полягав у слідуючому:
- самі клієнти знаходять пластикові гроші як більш удобну форму розрахунків
- банки зрозуміли, що пластикові гроші це шлях масового надання кредитів населенню
- торгові точки, що приймають пластикові картки, як засіб платежу, розширяють круг своїх клієнтів
пластикові гроші добре захищені і надійні в роботі, що дає змогу використовувати їх для розрахунків
- масово, з великою кількістю учасників
- з державних позицій, викоримстання пластикових грошей знижує кількість готівкової маси та посилює оборот грошей.
Таким чином були започатковані платіжні системи, побудовані на пластикових картках, що виступають аналогом та еквівалентом грошей і в основному призначені для обслуговування товарообороту в роздріб.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Наверх ↑