ТЕМА 4.9. Растрові та масштабовані шрифти (True Type).
Використання шрифтів при виведенні на екран та принтер
Шрифт – це деякий набір символів: букв, цифр, розділових та спеціальних знаків, стрілок тощо. У Windows використовується два види шрифтів: растрові та масштабовані (шрифти типу True Type). Растрові шрифти задаються набором точок, а масштабовані – контурами, по яких будується зображення символів. У зв’язку з цим растрові шрифти мають фіксований розмір, а масштабовані – довільний.
Оскільки масштабовані шрифти задаються контурами символів, то вони однаково виглядають при виведенні на принтер та дисплей. Растрові шрифти, що використовуються для виведення на дисплей не підходять для принтера, оскільки на 1 см паперу і 1 см поверхні екрану припадає різна кількість точок (різна роздільна здатність). Тому для виведення на екран та принтер використовуються різні растрові шрифти, тоді як масштабовані шрифти одні і ті ж.
По ширині символів шрифти ділять на пропорційні та непропорційні. Пропорційність означає, що кожен символ шрифту має різну ширину. Шрифти, які використовуються друкарськими машинками непропорційні, а масштабовані шрифти – пропорційні (це можна виявити порівнюючи ширину літер "і" та "ш"). Як правило, растрові шрифти непропорційні, а масштабовані – пропорційні.
Кожен шрифт володіє такими атрибутами як гарнітура, стиль, розмір, набір символів, колір та ефекти. Існують сотні (тисячі) гарнітур шрифтів від друкованих до рукописних із засічками та без. До стандартних гарнітур можна віднести Times New Roman (шрифт True Type), Arial (шрифт True Type), Courier (непропорційний шрифт), MS Sans Serif (растровий шрифт) і т.д.
За стилями шрифти поділяються на звичайні, курсивні, напівжирні та напівжирні курсивні шрифти. До шрифтів можуть застосовуватись різного роду ефекти, такі як підкреслювання, закреслювання, тіні, контури, колір, тощо.
Кожен шрифт служить для відображення певного набору символів. Як правило, у цей набір входять англійські літери, цифри та розділові знаки, а також символи національних алфавітів (кирилиця, балтійський, грецький, арабський, західноєвропейський, інші набори). Проте є шрифти, які не містять літер, цифр, розділових знаків, а складаються із символічних рисунків. Наприклад, шрифт WingDings містить різноманітні стрілки та символічні зображення (телефон, конверт, ножиці, олівець, годинник тощо), а шрифт Symbol – знаки сум, добутків, коренів, інтегралів, дужок, потрібних для запису математичних формул.
Важливе значення при виведенні текстів на друк має розмір шрифту, який задається у пунктах. Пункт – це типографська одиниця довжини, в одному дюймі міститься 72 пункти. Звідси випливає, що 1 пункт приблизно дорівнює 0,35 мм. Якщо шрифт має висоту 14 пунктів, то в міліметрах його висота становитиме 5 мм.
Всі встановлені шрифти знаходяться у системній папці Fonts. Щоб переглянути наявні або встановити нові шрифти потрібно відкрити цю папку. Це можна зробити за допомогою головного меню кнопки "Пуск", шляхом вибору команд "Настройка", "Панель управления", "Шрифты". Для встановлення нового шрифту потрібно вибрати пункти меню "Файл", "Установить шрифт", далі вказати де знаходиться шрифт і натиснути кнопку "Установить".
25 26 27 28 29 Наверх ↑