ТЕМА 2.4. ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИСТРОЇВ ВВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ
· основні групи клавіш клавіатури
· основні функції миші
· сканування зображень
· цифрова фотографія
Основні терміни теми: клавіатура, алфавітно-цифрові, регістрові, функціональні клавіші, клавіші управління курсором, додаткове поле клавіатури, миша, сканер, роздільна здатність, розрядність, цифрові фотоапарати.
Клавіатура. Клавіатура на даний час є основним пристроєм вводу даних. За допомогою неї можна вводити алфавітно-цифрову інформацію та подавати команди управління. Стандартна клавіатура містить більше 100 клавіш, функціонально розділених на групи.
Група алфавітно-цифрових клавіш призначена для введення знакової інформації та подачі команд, що задаються літерами. Кожна клавіша може працювати в декількох режимах, які визначаються регістрами. До алфавітно-цифрових клавіш відносять також деякі службові клавіші: Enter, Tab, Esc, Spacebar, BackSpace.
Група регістрових клавіш здійснює переключення регістрів клавіатури, а також в комбінації з клавішами алфавітно-цифрової групи розширяє можливості клавіатури по вводу символів та подачі команд. До неї відносять клавіші Alt, Ctrl, Shift, CapsLock, NumLock, ScrollLock, PrintScreen, Break.
Група функціональних клавіш розташована в верхній частині клавіатури. Ці клавіші призначені для подання команд. Функції клавіш не є жорстко детермінованими і можуть змінюватись для різних програм.
Група клавіш управління курсором виконує функції переміщення курсору по екрану. Курсором називають спеціальний екранний маркер, який показує місце введення знакової інформації (поточну позиції екрану). До цієї групи входять клавіші управління курсором (стрілки), PageUp, PageDown, End, Home. До цієї групи відносять також клавіші Insert (здійснює переключення між режимами вставки та заміни при введені тексту) та Delete (здійснює видалення символів рядка справа від позиції курсору).
Група клавіш додаткової цифрової клавіатури виконує дві функції. В одному режимі ці клавіші призначені для введення цифрової інформації, а в іншому - для управління переміщенням курсору. Переключення режимів здійснюється клавішею NumLock.
Для зручності роботи з клавіатурою деякі клавіші (Alt, Ctrl, Shift, Enter) дубльовані.
Більшість сучасних клавіатур оснащені двома спеціальними клавішами, призначеними для роботи в операційній системі Windows 95/98, що розташовані в нижній частині клавіатури поряд з клавішами Ctrl та Alt. Крім цього, нові клавіатури можуть мати клавіші, що управляють енергозбереженням комп’ютера (Power – виключення комп’ютера, Sleep – призупинення роботи, WakeUp – включення).
Виробники клавіатур також приділяють увагу ергономічності: поряд із стандартними 101/105 клавішними клавіатурами, можна зустріти клавіатури, що мають зламану форму, а також безпровідні клавіатури.
Миша. Маніпулятор миша призначений для подачі команд управління. Крім цього, за допомогою миші можна працювати з графічними об’єктами, змінювати властивості деяких елементів інтерфейсу користувача, тощо. Робота з маніпулятором полягає у переміщенні миші по плоскій поверхні. При цьому синхронно на екрані переміщується графічний вказівник. Команди подаються за допомогою натискань кнопок миші, яких є дві або три. Більш детальніше використання миші буде розглянуто при дослідженні роботи з операційною системою.
На практиці зустрічаються миші різноманітних форм, деякі із них мають коліщатко, яке використовують прикладні програми для плавного прокручування вмістимого вікна.
Сканер. У багатьох випадках процес введення інформації в комп’ютер можна оптимізувати використовуючи спеціальний пристрій, який називають сканером. Крім цього, без сканера не обійтися, якщо потрібно ввести в комп’ютер графічні зображення (наприклад, фотографії, схеми тощо).
Якість сканування та обробка зображень залежать від такої характеристики сканера як роздільна здатність (Resolution). Для сканера як і для принтера це основна характеристика. Вимірюється вона у точках на дюйм (dpi).
Відмітимо, що роздільна здатність сканера та принтера – це різні речі: справа у тому, що сканер сприймає та розпізнає кожну точку будь-якого кольору саме як точку, тоді як принтеру для створення кольорової точки чи навіть просто сірої приходиться групувати декілька точок різного кольору (сіра точка – це суміш чорних та білих).
Роздільна здатність сканера, як і монітора, має два показники – по горизонталі та по вертикалі. Наприклад, 300х300, 600х600, 800х800 dpi. Однак частіше всього вживають тільки перше значення — 300, 600, 800 чи 1200 dpi.
Для сканування фотографій та розпізнавання тексту достатньою є роздільна здатність сканера 600 dpi. При більшій роздільній здатності фотографія на екрані краще виглядати не буде, а об’єм її зросте до немислимих розмірів. Скажімо, одне повнокольорове зображення формату А4, скановане із роздільною здатністю 800 dpi, займе не один десяток мегабайт.
Наступний важливий показник – розрядність сканера, яка вимірюється в бітах. Фактично вона означає кількість кольорів, які здатен забезпечити сканер: 24 біти відповідають 16,7 мільйона кольорів, 30 біт – 1 мільярду. Звичайно, реально така кількість кольорів та їх віддтінків не відрізняється людським оком.
Сканери бувають двох видів ручні та планшетні. На теперішній момент перевага надається планшетним сканерам. Планшетний сканер забезпечує одночасне сканування листа формату А4, тоді як ручний захоплює полосу не ширшу 10 см. Крім цього, при ручному скануванні потрібні певні навики: потрібно повільно і рівномірно проводити сканером, щоб якість сканування залишалася високою.
Цифрові фотоапарати. Ще одним специфічним засобом введення інформації в комп’ютер є цифрові фотоапарати. Використання їх дозволяє уникнути проявки плівок, друку і сканування фотографій. Звичайно, будь-яку фотографію можна перетворити у файл за допомогою сканера. Але це суттєво ускладнює процес, і до того ж результат деколи розчаровує...
По зовнішньому вигляду цифрові фотоапарати майже не відрізняється від звичайних і випускаються вони тими ж фірмами, що виробляють звичайні фотоапарати. Різниця всередині: замість плівки у такий фотоапарат використовує спеціальний елемент пам’яті, який зберігає передану з об’єктива картинку у вигляді нестиснутого (TIFF) або стиснутого з деякою втратою якості файла (JPEG-компресія). Пізніше одержаний файл передається у комп’ютер, а потім його можна опрацювати у будь-якому графічному редакторі і, якщо потрібно, надрукувати, як звичайну фотографію, на спеціальному принтері, або на звичайному струменевому принтері.
Однак цифрові фотоапарати мають деякі суттєві недоліки – це недостатня роздільна здатність (1024х768 або 640х480 точок) і висока вартість.
25 26 27 28 29 Наверх ↑