Тема 3.
Вплив геохімічного середовища на розвиток та хімічний склад рослин.
-Адаптація рослин до зміни геохімічного середовища.
-Поняття “порогової концентрації” хімічних елементів та “відносного вмісту хімічного елементу” у рослині.
-Розподілення хімічних елементів за органами рослин. Залежність хімічного складу рослин від наявності хімічних елементів у середовищі.
-Фактори формування хімічного складу рослин.
Основні терміни теми: фізіологічні форми, морфологічна мінливість, звичні та незвичні концентратори, ендеміки, індифенентні види, рослини-концентратори, рослини-деконцентратори, порогова концентрація хімічних елементів, дефіцитні та надлишкові хімічні елементи, відносний вміст хімічного елементу у рослині, базипетальні та акропетальні рослини.
Як відомо, різні хімічні елементи по-різному впливають на біохімічні процеси у рослинах.
Стан геохімічного середовища характеризується як динамічний, оскільки форми і концентрації хімічних елементів постійно змінюються як в часі, так і в просторі. Тому вид може опинитися в різноманітних геохімічних умовах і мусить пристосовуватись до цих умов або загинути (рис.1).
У залежності від реакції на геохімічне середовище (на вміст хімічних елементів або їх концентрацію) виділяють дві великі групи рослин:
1) рослини, що адаптувались до зміни концентрації хімічних елементів;
2) рослини, що не адаптувались до зміни концентрації хімічних елементів.
Рослини, що адаптовані до змін концентрації хімічних елементів у середовищі, як правило, розвиваються нормально. Але в процесі їх еволюційного розвитку серед них можуть з’явитися нові форми, які називаються фізіологічними формами. У цих форм зовнішні морфологічні ознаки можуть бути зміненими.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Наверх ↑