2 Водні (аквальні) ландшафти.

Водні (аквальні) ландшафти займають значну частину поверхні Землі і мають велике значення для людства. Вони також поділяються на природні (біогенні) та техногенні. До техногенних відносять водойми штучного походження – водосховища, канали, ставки. Природні ландшафти поділяються на внутрішньоконтинентальні (моря, озера річки) та океанічні (внутрішні моря, окраїні моря та власне океанічні ландшафти).

На відмінну від ландшафтів суші в аквальних ландшафтах велику роль відіграє біогенна міграція.

Різні частини ландшафтів пов’язані між собою і зміни в одній частині поступово позначаються на всіх його частинах (ярусах). Наприклад, шкіряний завод у Краснодарі викидує в атмосферу сірку у високих концентраціях, в результаті у рослинах біля заводу накопичуються важкі метали. Це сприяє розвитку у рослин різних хвороб, рослини засихають та гинуть. Опале листя та гілки рослин, що містять важкі метали в надлишковій кількості, потрапляють у грунт і призводять до підаищення вмісту важких металів у грунтах. Таким чином, зміна в атмосфері міського ландшафту позначається і на рослинності, і на грунтах.

Потрібно також відмітити, що зміна ландшафтно-геодогічної обстановки позначається на сусідніх ландшафтах без безпосереднього впливу на них. Наприклад, вирубка лісів біля водосховищ і ставків сприяє зносу грунтів і добрив у ці водойми. В результаті відбувається обміління, збільшується прогрів вод і дуже швидкий ріст водоростей. В подальшому процес евтрофікації може призвести до зміни ландшафтно-геохімічної обстановки у водосховищі і появи нових водних ландшафтів.

Зміна ландшафтно-геохімічних умов існування живих організмів призводить до зміни співвідношення концентрації хімічних елементів в цих організмах. Які часто супроводжуються різними хворобами.

Із всього сказанного можна зробити такі висновки:

1. Неможливо техногенним шляхом змінити тільки одну частину геохімічного ландшафту.

2. Наслідки антропогенних змін у ландшафтах потрібно прогнозувати.

3. Неможливо змінити один геохімічний ландшафт іншим без зміни у сусідніх ландшафтах.

4. Зміни одних частин біосфери призводять до змін в сусідніх частинах.

Без урахування цього неможливе раціональне використання природних ресурсів.

Література для самоосвіти: 1, 2, 4, 9, 10.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Наверх ↑