8.5. Естетичні властивості взуття

Сучасні методи оцінки естетичних властивостей взуття досить суб’єктивні, тому дуже важко дійти до спільної думки при оцінюванні конкретних її видів. Не зважаючи на це, проблема удосконалення естетичних властивостей взуття така ж важлива, як і проблеми її міцності, гігієнічності і зручності. Під естетичними показниками взуття розуміють відповідність його напрямку моди, елегантність оформлення моделі, якість його виготовлення тощо.

З давніх-давен існує протиріччя між модою і комфортною конструкцією взуття. Споживачі взуття, особливо жінки, жертвують зручністю і навіть здоров’ям стопи на догоду моді і елегантності. Модні, але не функціональні моделі взуття – з вузькими і видовженими носками, на високих і тонких каблуках з різним положенням їх у взутті, з товстими жорсткими підошвами (платформа, котурни) тощо, які на перший погляд роблять ногу більш елегантною, насправді зменшують стійкість положення тіла в результаті переміщення вверх центру його тяжіння і площу поверхні опори. Одночасно такі конструкції призводять до того, що тіло носіїв взуття приймає неправильну позу, а ходьба здійснюється в незвичайному ритмі. Всі ці відхилення від норми організм людини повинен компенсувати додатковим напруженням м’язів і зв’язок та витратами енергії.

Крім цього, носіння взуття на високому каблуці сприяє перевантаженню переднього відділу стопи, в результаті чого розвиваються патологічні відхилення в будові і функціях стопи.

Конструктори взуття, враховуючи вимоги моди, завжди повинні пам’ятати в першу чергу, про його функціональність, зручність при експлуатації.

Естетичність взуття обумовлює необхідність гармонійного поєднання матеріалів, легкості і міцності конструкції, елегантності і відповідного колористичного оформлення, вибору прикрас, ретельності виготовлення і відповідності моді. Ці критерії відносяться до взуття усіх статево-вікових груп різного призна­чення, оскільки естетичне взуття забезпечує, крім іншого, і гарне самопочуття людини.

Контрольні запитання

1. Якими показниками характеризуються гігієнічні і фізичні властивості взуття?

2. Які властивості взуття відносяться до фізико-гігієнічних, фізіолого-гігієнічних, санітарно-хімічних і токсикологічних?

3. Який вплив на організм людини має статична електрика?

4. Якими показниками характеризуються теплозахисні властивості?

5. Які матеріали, що використовуються для виготовлення взуття мають найкращі теплозахисні властивості взуття?

6. Які Ви знаєте види жорсткості і як вони себе проявляють у взутті?

7. Які чинники впливають на різні види жорсткості?

8. Які чинники впливають на масу взуття? Шляхи її зниження.

9. Якими показниками характеризуються естетичні власти­вості взуття?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑