3.2 Деталі верху взуття.

До зовнішніх деталей взуття відносяться (рис. 3.1): носок 1, союзка 2, халявка 3 (берець), язичок 4, задинка 5, задній зовнішній ремінь 6, прошва 7, халява 8, переди 9, кругова союзка, ціла союзка, складена союзка, союзка з видовженими крилами, союзка з язичком, настрочена союзка, овальна вставка 13, окантовка, напівкругова союзка 11, напівгругова обсоюзка 12, черезпідйомний ремінь, зап’ятковий ремінь, надпідйомний ремінь, надщиколотковий ремінь, закріпка, задній розширений ремінь 10 та ін.

 

Рис. 3.1 – Зовнішні деталі верху: а – черевика з настроченою союзкою; б – туфлі-“лодочка”; в – напівчеревика “лаофер”; г – чобота

Носок – зовнішня деталь верху взуття, яка покриває тильну поверхню пальців стопи; союзка – зовнішня деталь верху взуття, яка закриває тильну поверхню плюсневої частини стопи; кругова союзка – союзка, яка покриває тильну поверхню плюсневої частини стопи і виконана без конструктивних членувань (конструкція туфель-“лодочок”); ціла союзка – союзка, яка виконана без конструктивних членувань; складена союзка – це така, яка складена з окремих деталей або їх частин, з’єднаних між собою; союзка з видовженими крилами – союзка в якої довжина крил сягає передньої лінії каблука; союзка з язичком – це союзка, яка виконана в конструктивній єдності з язичком; настрочена союзка – союзка, крила якої настрочуються на берці; овальна вставка – зовнішня деталь просторової або об’ємної заготовки верху взуття, яка зшивається з союзкою; переди – зовнішня деталь верху чобота, яка закриває пальці й тильну поверхню стопи; халява – зовнішня деталь верху чобота, яка закриває голінку, а інколи і частину стегна; берець (халявка) – зовнішня деталь верху взуття, яка покриває п’ятку або її частину, а інколи гомілку або її нижню частину; задинка – зовнішня деталь верху, яка покриває п’яткову частину стопи; задній зовнішній ремінь, в тому числі розширений – зовнішня деталь верху, яка призна­чається для укріплення заднього шва заготовки верху; язичок – зовнішня деталь верху взуття черевиків і напівчеревиків, яка розташована під передньою частиною берців і захищає від ушкодження блочками стопу і внутрішнє взуття (панчохи, шкарпетки); окантовка – зовнішня деталь верху взуття у вигляді тасьми або смужки матеріалу, яка призначається для оздоблення (обробки) видимих країв деталей верху взуття; прошва – зовнішня деталь взуття у вигляді смужки шкіри, яка прокладається між халявами чобіт при їх зшиванні і служить для укріплення заднього шва і збільшення його водостійкості; бізик – зовнішня деталь верху у вигляді смужки шкіри, яка складена пополам і розміщена між напівсоюзками при їх зшиванні і служить для зміцнення шва і оздоблення союзки.

До внутрішніх деталей верху відносяться (рис. 3.2): текстильна підкладка 1, підблочник 2, штаферка 3, задній внутрішній ремінь 4, підкладка під берці 5, підкладка під язичок, футор, піднаряд, підшивка, задній внутрішній розширений ремінь, підгачечник, карман заготовки.

Текстильна підкладка – це комплект внутрішніх деталей верху взуття, який призначається для підвищення гігієнічних, теплозахисних властивостей, формостійкості і ізоляції ноги від швів зовнішніх деталей верху взуття. Підблочник – внутрішня деталь верху, яка призначена для підвищення міцності прикріплення блочок. Аналогічне призначення підгачечника. Штаферка – внутрішня деталь верху взуття, яка призначена для укріплення верхнього канта в заготовці. Задній внутрішній ремінь (розширений) – внутрішня деталь верху взуття, яка призначена для укріплення задніх швів і підвищення зносостійкості п’яткової частини текстильної підкладки.

 

Рис. 3.2 – Внутрішні деталі верху: а – черевика з настроченою союзкою; б – туфлі-“лодочка”

Шкіряна підкладкапід берці в напівчеревиках і туфлях призначена для збільшення зносостійкості деталей верху взуття і покращення гігієнічних властивостей.

Футор – внутрішня деталь верху чобіт, яка за формою і розмірами відповідає халяві.

Піднаряд – внутрішня деталь верху чобіт, яка за формою і розмірами відповідає передам чобіт.

Підшивка – внутрішня деталь верху чобота, яка за формою і розмірами відповідає верхній частині халяви чобота.

Карман заготовки – внутрішня деталь верху безпідкладко-вого взуття, яка розташована в п’ятковій або носковій частині заготовки і призначена для розміщення задника або підноска.

До проміжних деталей верху взуття відносяться (рис. 3.3): міжпідкладки під носок 1 і союзку 2, під берці 3 і задинку 5, міжпідблочник 4, боковинка 6, задник 8, підносок 9, підгачечник 7 та ін.

Міжпідкладка – комплект проміжних деталей верху взуття, який призначений для підвищення його формостійкості і зниження тягучості.

Боковинка – проміжна деталь верху взуття, яка призначена для підвищення його формостійкості на ділянці плюсно-фалангового суглобу.

Міжпідблочник – проміжна деталь верху взуття, яка призначена для підвищення міцності скріплення блочок з деталями верху взуття.

 

Рис. 3.3 – Проміжні деталі верху взуття

Задник – проміжна деталь верху взуття, яка розташована в п’ятковій частині взуття і призначена для збереження його форми. Це одна з відповідальних деталей верху взуття, тому що з втратою його форми взуття стає непридатним для експлуатації.

Підносок – проміжна деталь верху взуття, яка розташована в носковій частині взуття і призначена для збереження його форми.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑