Висновки
На теоретико-методологічному й інструментальному рівнях у дисертації розроблено концептуальні положення щодо моделювання процесів праці на основі використання наявної інформації про існуючу невизначеність як випадкової, так і нечіткої природи. Основні наукові та практичні результати роботи полягають у наступному:
1. На сучасному етапі розвитку української економіки потребують аналізу і подальшого дослідження тенденції у сфері нормування праці. Існуючий механізм нормування праці потребує ретельного дослідження на предмет виявлення існуючих проблем та пошуку шляхів їх усунення. Нормування праці сприяє виявленню та використанню резервів зростання продуктивності праці, зниженню собівартості і трудомісткості виготовлення продукції, стимулює підвищення кваліфікації робітників, сприяє вдосконаленню оплати праці. Зниження якості норм трудових витрат неминуче призводить до нагромадження недоліків в оплаті праці, зниження стимулюючої ролі основної заробітної плати та втрати зв'язку заробітної плати з кінцевими результатами трудової діяльності. Таким чином, удосконалення механізмів нормування й оплати праці є дієвим засобом підвищення ефективності використання трудового потенціалу.
2. Здійснений аналіз концепцій нормування праці, а також існуючих економіко-математичних моделей процесів праці, надав можливість виявити певні проблеми в існуючих підходах до моделювання процесів праці за допомогою детермінованих і стохастичних схем, а саме: виявити нечітку природу присутньої у процесах праці невизначеності, підміна якої ймовірнісними категоріями не завжди є прийнятною.
3. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в подальшому розвитку теоретичних положень концепцій нормування праці та розробці нових економіко- математичних моделей процесів ручної та машинно-ручної праці для підвищення адекватності моделювання, аналізу і нормування праці на основі нечітких моделей процесів праці.
4. У роботі обґрунтовано необхідність урахування присутньої у процесах праці невизначеності за допомогою інструментарію теорії нечітких множин, проведено аналіз переваг теорії нечітких множин при встановленні норм праці, вивчено можливості поєднання категорій імовірності та нечіткості для опису динаміки процесів, пов'язаних з обслуговуючим виробництвом.
5. Для забезпечення встановлення нечітких норм праці досліджено можливості застосування відповідних арифметичних та алгебраїчних операцій над нечіткими величинами. Для моделювання показників, що використовуються у нормуванні праці, досліджено аналітичні і чисельні методи виконання даних операцій, побудовано та реалізовано алгоритми обчислень нечітких характеристик трудових процесів.
6. На основі введеного нечіткого опису показників, що використовуються у нормуванні праці, розроблено моделі процесів праці як для основного, так і для обслуговуючого виробництв на підґрунті теорії нечітких множин. За отриманими моделями розраховано низку нечітких показників, що описують: тривалість виконання певних операцій; нечітко- ймовірнісні характеристики процесів, що тривають у обслуговуючому виробництві; продуктивність виробничої системи; трудомісткість її обслуговування тощо.
7. Для отримання нечіткого опису показників, що використовуються у нормуванні праці, запропоновано застосування статистичного моделювання стійких оцінок за малими вибірками у процедурах побудови відповідних функцій належності.
8. Досліджено можливості використання експертних суджень у вигляді нечітких множин для оцінки параметрів моделей стохастичних процесів, за допомогою яких описуються процеси праці обслуговуючих робітників. Запропоновано методику нечіткого експертного оцінювання на основі алгоритму поєднання суджень групи експертів про ймовірності переходу виробничої системи або її частини у різні можливі стани.
9. Розроблено основні положення щодо використання нечітких моделей у практиці нормування праці та встановлення обґрунтованих норм праці, показано можливості використання нечітких параметрів у мікроелементному нормуванні, а також при розрахунках показників, коли врахування нечіткості є доцільним.
10. Запропоновано методику порівняння планових та фактичних значень техніко-економічних показників трудової діяльності на підприємстві на основі наявної нечіткої інформації за допомогою методів порівняння інтервалів невизначеності та методів порівняння нечітких величин. Зокрема, дану методику може бути застосовано для оцінювання ефективності праці окремих робітників і здійснення їх класифікації за продуктивністю та стабільністю результатів.
11. На основі розроблених економіко-математичних моделей, побудованих на підґрунті теорії нечітких множин, створено відповідні програмні модулі, які впроваджено до використання у системах нормування праці на кількох підприємствах, а також у навчальному процесі.
Список опублікованих праць за темою дисертації
У монографії:
1. Горбатюк е. В. Экономико-математические модели в нормировании труда : [монографія] / т. П. Завгородняя, е. В. Горбатюк. - хмельницкий : нвп "евріка" тов, 2001. - 212 с. - 6,4 друк. Арк. (особисто автору належить дослідження методів статистичного моделювання оцінок за малими вибірками в нормуванні праці - 1,97 друк. Арк.).
У наукових фахових виданнях:
2. Горбатюк к. В. Застосування нечіткого опису кількісних параметрів у мікроелементному нормуванні праці / к. В. Горбатюк // економіка: проблеми теорії та практики. - дніпропетровський національний університет. - 2008. - № 242. - с. 638-647. - 0,35 друк. Арк.
3. Горбатюк к. В. Нечітке моделювання використовуваних у нормуванні праці показників / к. В. Горбатюк // економіка : проблеми теорії та практики. - дніпропетровський національний університет. - 2007. - № 227. - с. 208-218. - 0,37 друк. Арк.
4. Горбатюк к. В. Експертне оцінювання значень матриці перехідних ймовірностей при моделюванні динаміки станів виробничих систем / к. В. Горбатюк // вісник хмельницького національного університету. Економічні науки. - 2006. - т. 1, № 6. - с. 151-155. - 0,24 друк. Арк.
5. Горбатюк к. В. Моделювання виробничої діяльності за допомогою нечітких марківських ланцюгів із невизначеностями в перехідних ймовірностях / к. В. Горбатюк // науково-виробничий журнал "держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво". - гуманітарний університет "зідму". - 2006. - № 6. - с. 85-89. - 0,36 друк. Арк.
6. Горбатюк е. В. Нечеткие марковские процессы в нормировании труда / т. П. Завгородняя, е. В. Горбатюк // економіка: проблеми теорії та практики. - дніпропетровський національний університет. - 2005. - № 209. - с. 1055-1068. - 0,37 друк. Арк. (особисто автору належить дослідження методів нечітко-ймовірнісного моделювання в завданнях нормування праці - 0,27 друк. Арк.).
7. Горбатюк к. В. Використання робастних методів оцінки при створенні баз виробничих знань на підприємствах / к. В. Горбатюк, т. П. Завгородня // вісник технологічного університету поділля. - 2002. - № 4. - с. 56-63. - 0,47 друк. Арк. (особисто автору належить дослідження методів робастного оцінювання показників з праці - 0,37 друк. Арк.)
8. Горбатюк к. В. Статистичні оцінки по малих вибірках у нормуванні методів праці при створенні баз знань / к. В. Горбатюк // економіка: проблеми теорії та практики. - дніпропетровський національний університет. - 2002. - № 128. - с. 186-196. - 0,35 друк. Арк.
9. Горбатюк к. В. Особливості застосування методу "складного ножа" для оцінки імовірностей переходу виробничих систем із стану в стан / к. В. Горбатюк // вісник технологічного університету поділля. - 2002. - ч. 1, № 2. - с. 344-348. - 0,53 друк. Арк.
В інших виданнях:
10. Горбатюк к. В. Удосконалення концепції нормування витрат та результатів праці / к. В. Горбатюк // матеріали іу міжнародної науково- практичної конференції "передовые научные разработки". - дніпропетровськ, 2008. - с. 57-60. - режим доступу до журн. : http://www.rusnauka.com/ page_ru.htm. - 0,2 друк. Арк.
11. Горбатюк к. В. Шляхи удосконалення нормування праці в україні / к. В. Горбатюк // матеріали ііі міжнародної науково-практичної конференції "наука в інформаційному просторі". - дніпропетровськ, 2007. - с. 18-21 - режим доступу до журн. : http://www.confcontact.com/ 2007поу/ gorbatyuk.htm. - 0,16 друк. Арк.
12. Горбатюк к. В. Теорія нечітких мір у нормуванні праці / к. В. Горбатюк // збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції "фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання ". - луцьк : "вежа", 2005. - с. 107-109. - 0,16 друк. Арк.
Горбатюк к. В. Математичні моделі в нормуванні праці на базі теорії нечітких множин. - рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 - математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. - хмельницький національний університет. - хмельницький, 2009.
Дисертацію присвячено проблемам моделювання у нормуванні праці на підґрунті інструментарію теорії нечітких множин.
При проведенні дослідження проаналізовано існуючі концепції нормування праці і виокремлено концепцію нормування витрат та результатів праці. Здійснено аналіз економіко-математичних моделей, що використовуються в нормуванні праці та доведено необхідність урахування в моделях процесів праці разом із невизначеністю, породженою стохастичною природою процесів і явищ, ще й невизначеності, породженої нечіткістю, а також їх комбінацій. Обґрунтовано доцільність застосовування методів теорії нечітких множин у задачах нормування праці, зокрема, адаптовано теорію нечітких марківських процесів і методи виконання алгебраїчних операцій над нечіткими величинами до задач моделювання процесів праці та визначення основних показників у нормуванні праці. Удосконалення моделювання процесів праці шляхом упровадження інструментарію теорії нечітких множин дасть можливість ефективно використовувати статистичну та експертну інформацію для обґрунтованого оцінювання норм праці, а також планування виробництва. Для проведення досліджень і виконання нечітких розрахунків розроблено та реалізовано в програмних модулях відповідні алгоритми.
Ключові слова: нормування праці, невизначеність, теорія нечітких множин, нечіткі марківські процеси, моделювання процесів праці.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.00.11 - математические методы, модели и информационные технологии в экономике. - хмельницкий национальный университет. - хмельницкий, 2009.
Диссертация посвящена проблемам моделирования в нормировании труда на основе теории нечетких множеств.
Обоснована возможность использования методов теории нечетких множеств в задачах нормирования затрат и результатов труда. В частности, теория нечетких марковских процессов, а также методы выполнения арифметических и алгебраических операций над нечеткими величинами адаптированы к задачам моделирования в нормировании труда.
На теоретико-методологическом и инструментальном уровнях разработан механизм моделирования процессов труда на основе использования информации о существующей неопределенности как случайной, так и нечеткой природы. Такой подход позволяет уменьшить трудоемкость и увеличить адекватность моделирования, а также повысить обоснованность оценок отклонений от средних значений различных показателей в нормировании труда.
В работе обоснована необходимость описания неопределенности, присутствующей в трудовых процессах, с помощью нечетких понятий; проведен анализ возможностей использования теории нечетких множеств в расчетах норм труда; изучены возможности сочетания понятий вероятности и нечеткости для описания динамики процессов труда, протекающих в обслуживающем производстве. Для обеспечения расчета нечетких трудовых норм исследованы возможности применения методов выполнения арифметических и алгебраических операций над нечеткими величинами. Исследованы аналитические и численные методы, построены и реализованы алгоритмы расчета нечетких характеристик трудовых процессов, показаны возможности использования нечетких параметров в микроэлементном нормировании труда.
Разработаны модели процессов труда с нечеткими параметрами, как для основного, так и для обслуживающего производства, которые позволяют, в частности, прогнозировать производительность производственных систем, давать экономическую оценку простоев, трудоемкости обслуживания таких систем и т.д. Для получения нечеткого описания используемых в нормировании труда показателей, предложено применение статистического моделирования устойчивых оценок по малым выборкам. Исследованы возможности использования нечетко заданных экспертных оценок для определения вероятностных параметров для моделей описания процессов перехода производственных систем в различные состояния.
В диссертации предложена методика оценивания эффективности труда отдельных исполнителей с помощью методов сравнения нечетких величин, которая также может быть использована для классификации работников предприятий по производительности и стабильности результатов.
Проведены исследования возможностей автоматизации расчетов по предложенным экономико-математическим моделям в системах нормирования труда на предприятиях. Для выполнения нечетких расчетов разработаны и реализованы в программных модулях соответствующие алгоритмы.
Ключевые слова: нормирование труда, неопределенность, теория нечетких множеств, нечеткие марковские процессы, моделирование процессов труда.
The thesis submitted for competing for a scientific degree of the candidate of economics sciences on a speciality 08.00.11 - mathematical methods, models and information technologies in economics. - khmelnitskiy national university. - khmelnitskiy, 2009.
The thesis is devoted to the problems of modeling in labour norm-setting on the basic of using the fuzzy sets theory instruments.
In our research we have analyzed the existing conceptions of labour normsetting and the ways of its improvement. Economic-mathematical models that are being used in labour norm-setting became the subject of the research and the defects in description methods of presented in researching processes uncertainty have been found. As to the models of labour processes, the necessity of taking into consideration not only the uncertainty, generated by stochastic nature of processes and phenomena, but also the uncertainty, generated by fuzziness and their combinations have been proved. The possibility of using methods of fuzzy sets theory in labour norm-setting problems has been grounded; specifically the theory of fuzzy markov processes and the methods of the algebra operations fulfillment on fuzzy quantities have been adapted to the problems of the labour processes and the basic factors modeling in labour norm-setting. Further improving of the labour processes modeling by the way of the fuzzy sets theory instruments inculcation will allow more effective usage of the statistical and expert information for more qualitative and substantiated of labour norms and standards estimation and production planning. For carrying out the research and executing of fuzzy calculations, the proper algorithms have been developed and embodied in the corresponding programs.
Key words: labour norm-setting, uncertainty, fuzzy sets theory, fuzzy markov processes, labour processes modeling.