64. Методи оцінки майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності
Майнові права ОІВ – це суб’єктивні права учасників правовідносин на результати інтелектуальної діяльності у виробництві, науковій, літературній, художній та інших сферах. Майнові права можуть виникати з дій та інших юридичних фактів, передбачених цивільним законодавством, які пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном, майновими правами
Для проведення оцінки вартості майнових прав ОПІВ застосовуються такі методичні підходи: доходний, порівняльний та витратний.
Особливостями доходного методичного підходу до оцінки майнових прав інтелектуальної власності є те, що він ґрунтується на застосуванні оціночних процедур переведення очікуваних доходів у вартість об’єкта оцінки, за умови, що є можливість визначити розмір доходу, який отримує або може отримувати юридична чи фізична особа від його використання.
Основними методами доходного підходу, що застосовуються для оцінки майнових прав інтелектуальної власності, є метод непрямої капіталізації (дисконтування грошового потоку) та метод прямої капіталізації доходу.
У випадку оцінки майнових прав ОІВ шляхом виділення вартості майнового права з вартості цілісного майнового комплексу оціночні процедури повинні відповідати вимогам Національного стандарту № 3 «Оцінка цілісних майнових комплексів»