14. Структура ІВ. Зміст та особливості майнових, немайнових і виключних прав
у сучасній літературі, міжнародному та національному законодавстві немає єдності поглядів щодо структури об'єктів інтелектуальної власності. Наприклад, П. Меггс і А. Сергєєв вважають, що
інтелектуальна власність є узагальненим поняттям щодо чотирьох
інституціональних об'єктів:
авторського права, яке сприяє створенню продуктів культури;
патентного права та комерційної таємниці, які сприяють продукуванню та
розвитку нових ідей;
товарних знаків, які пов'язують продукт з його виробником5.
На думку П.П. Крайнєва, структура інтелектуальної власності в Україні
така:I. Промислова власність, у т. ч.:(об'єкти патентного права (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин); позначення (знаки для товарів і послуг, комерційні (фірмові)
найменування, географічні зазначення);раціоналізаторські пропозиції; компонування (топографії) інтегральних мікросхем.
II. Авторське право і суміжні права, в т. ч.: об'єкти авторського права (літературні, наукові і художні твори, комп'ютерні програми, компіляції (бази) даних);об'єкти суміжних прав (виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення).
Комерційні таємниці (в т. ч. ноу-хау).
Захист від недобросовісної конкуренції6.
Традиційним є поділ авторського права на такі правомочності.
1. Особисті немайнові права, невіддільні від особи автора.
2. Майнові права — правомочності, пов'язані з використанням твору.
Особисті немайнові права належать автору твору, є невідчужуваними від особистості творця, охороняються безстроково і не можуть передаватись іншим особам.
Особистими немайновими правами є такі:
— право на авторство— право на ім'я (опублікування твору під власним іменем, вигаданим іменем (псевдонімом) або без зазначення імені (анонімно);— право на оприлюднення, — право на відкликання — право автора випущеного у світ твору відкликати, вилучити екземпляри цього твору з обігу — особливі особисті немайнові права — (наприклад, право автора на доступ до оригіналу власного твору для зняття копій тощо;— право на захист репутації автора, пов'язане із забороною внесення будь-яких змін у твір без згоди його автора.
Стаття 424. Майнові права інтелектуальної власності
1. Майновими правами інтелектуальної власності є:
1) право на використання об'єкта права інтелектуальної власності;
2) виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності;
3) виключне право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права
інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання;
4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Майнові права автора можуть бути відчужені. Автор може передати всі або частину належних йому майнових прав шляхом: відчуження, передачі прав назавжди на будь-якій території; надання ліцензії (передачі прав на певний термін і на певній території).
Автор має право на винагороду за використання його твору, яка встановлюється у формі одноразового (паушального) патенту, відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання твору (роялті) або комбінованих платежів.
Виключне право - майнове право особи, яка має щодо твору, виконання, постановки, передачі організації мовлення, фонограми чи відеограми авторське право і (або) суміжні права, на використання цих об'єктів авторського права і (або) суміжних прав лише нею і на видачу лише цією особою дозволу чи заборону їх використання іншим особам у межах строку, встановленого цим Законом.(ЗАКОН УКРАЇНИ Про авторське право і суміжні права) Виключні права на використання твору в будь-якій формі і будь-яким способом належать лише автору або іншій особі, яка має авторське право (зокрема, спадкоємцю).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 Наверх ↑