31. Порядок реєстрації авторських прав в Україні

Реєстрація авторського права на твір не є обов’язковою і її наявність не впливає на виникнення у автора прав на його твір. Адже авторське право виникає з моменту створення твору і вираження його в матеріальному або на матеріальному носії. Ці положення відображені у національному законодавстві, зокрема, у статті 437 Цивільного кодексу України та пункті другому статті 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі - Закон). 

Зазначені підходи стосовно необов’язковості державної реєстрації авторського права на твір для виникнення у автора прав на нього є вихідними для теорії авторського права в цілому. Вони закріплені у Бернській конвенції про охорону літературних і художніх творів (п. 2 ст.5). 

При тому, що реєструвати авторські права на твір не обов’язково, авторові у багатьох випадках важливо подбати про фіксацію дати створення свого твору. Адже недооцінка цього моменту в майбутньому може ускладнити авторові захист своїх прав на власний твір. Тому одним із засобів фіксації дати створення твору є його реєстрація та депонування.

Державна реєстрація авторського права відповідно до пункту першого Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір (далі – Порядок), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України "Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір" від 27 грудня 2001 року № 1756, здійснюється Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України

Існують наступні види реєстрацій:

·                     Реєстрація авторського права на твір

·                     Реєстрація авторського права на службовий твір

·                     Реєстрація договорів, якi стосуються права автора на твір:

- Реєстрація договору про передачу (відчуження) майнових прав на твір

- Реєстрація договору про передачу виключного права на використання твору

- Реєстрація договору про передачу невиключного права на використання твору


Для реєстрації авторських прав на твір необхідно подати заявку, яка складається з наступних документів:

·                     заява, викладена українською мовою, що складається за формою затвердженою Державним департаментом;

·                     примірник твору (у матеріальній формі, визначеній пунктами 3, 15 Порядку);

·                     документ, що свідчить про факт i дату оприлюднення твору (за наявності);

·                     документ або копія документа про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права, або копія документа, що підтверджує наявність пільг;

·                     документ про сплату збору за оформлення i видачу свідоцтва або копія документа, що підтверджує наявність пільг;

·                     довіреність, оформлена в установленому порядку, якщо заявка подається довіреною особою;

·                     документ, що засвідчує перехід у спадщину майнового права автора (якщо заявка подається спадкоємцем автора).

До заяви на реєстрацію авторського права на комп'ютерну програму, крім зазначених документів, додається настанова щодо використання програми. 
До заяви на реєстрацію авторського права на базу даних, крім зазначених документів, додається настанова щодо використання бази даних і опис структури бази даних. 
До заяви на реєстрацію авторського права на твори архітектури, містобудування, садово-паркового та монументального мистецтва, крім зазначених документів, додається анотація, яка повинна містити назву твору, його місцезнаходження (адресу), архітектурні характеристики параметри, час і місце створення. 
Заява підписується автором або особою, яка має авторське право.


До заявки на реєстрацію авторського права на службовий твір, крім зазначених матеріалів, додається й документ, що підтверджує належність майнових прав на твір, створений у зв’язку з виконанням трудового договору (ст. 429 Цивільного кодексу України).
32. Зміст, еволюція та специфіка права промислової власності

За Паризькою конвенцією про охорону промислової власності від 20 березня 1883 р., до якої приєдналася Україна, до об'єктів промислової власності належать винаходи, загальнокорисні зразки, промислові рисунки і моделі, фабричні і товарні знаки, знаки обслуговування, фірмове найменування і вказівки про місце походження або найменування місця походження, а також запобігання недобросовісній конкуренції1.

Відповідно до чинного законодавства України про промислову власність до цієї групи об'єктів інтелектуальної власності належать: винаходи, корисні моделі, промислові зразки, нерозкрита інформація, у тому числі секрети виробництва (ноу-хау), селекційні досягнення, раціоналізаторські пропозиції.

Отже, промислову власність можна визначити як результати науково-технічної творчості, які можуть бути використані на користь суспільства у будь-якій доцільній діяльності людей. Промислова власність — один із видів інтелектуальної власності, є її складовою частиною.

Ряд правових відносин між авторами пропозицій, їхніми володільцями та особами й організаціями, що їх використовують регулюються правом промислової власності або патентним правом, оскільки основним правоохоронним документом, який захищає об'єкти промислової власності, є патент (деякі результати науково-технічної творчості охороняються свідоцтвами або посвідченнями).

Патентну форму охорони об'єктів промислової власності в Україні запроваджено вперше. Патентне законодавство формується досить активно, оскільки така форма охорони результатів творчої діяльності найбільшою мірою відповідає вимогам ринкової економіки, хоч і є не бездоганною. Патентне законодавство має, передусім, стимулювати широкий розвиток науково-технічної творчості і використання її досягнень у народному господарстві України.

Нині основними джерелами законодавства України про промислову власність є закони України "Про власність" від 7 лютого 1991 р., "Про основи державної політики в сфері науки і науково-технічної діяльності" від 13 грудня 1991 p. "Про науково-технічну інформацію" від 25 червня 1993 p., "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" від 15 грудня 1993 р., "Про охорону прав на промислові зразки" від 15 грудня 1993 р., "Про охорону прав на сорти рослин" від 21 квітня 1993 р., "Про тваринництво" від 15 грудня 1993 p.. Положення про Державне патентне відомство України від 21 липня 1992 p.. Тимчасове положення про правову охорону об'єктів промислової власності та раціоналізаторських пропозицій в Україні від 8 вересня 1992 p  Держпатент України на розвиток прийнятих законодавчих актів про промислову власність прийняв ряд підзаконних нормативних актів, які регулюють порядок оформлення прав на об'єкти промислової власності, та інші відомчі акти.

Отже, на підставі наведеного можна визначити, що промисловою власністю визнаються результати науково-технічної творчості, які відповідають вимогам законодавства. В об'єктивному значенні право промислової власності — це сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини, що складаються у процесі створення, оформлення та використання результатів науково-технічної творчості.

В суб'єктивному значенні правом промислової власності є право, яким наділяється відповідно до законодавства автор будь-якого результату науково-технічної діяльності.

В історії і еволюції патентів виділяються три важливих періоди:

(1) Привілеї (XV-XVIII століття): суверен надає монополію на свій розсуд; концепція корисності і іноді концепція фаворитизму відіграють важливу роль;

(2) Національні патенти (1790-1883 роки): будь-який винахідник має право подати заявку на патент, видача якої залежить виключно від об'єктивних умов; охорона місцевих винаходів за кордоном не практикується;

(3) Інтернаціоналізація (з 1883 року по теперішній час): охорона винаходів за межами країни походження розвивається разом з міжнародною торгівлею; всесвітні або регіональні конвенції сприяють цьому розвитку.

Привілеї (1)

Привілеєм є документ, за яким суверен надає особливе право окремій особі. Ці привілеї могли містити права дуже різного роду для бенефіціарія, зокрема звільнення від правил гільдії, звільнення від оподаткування, надання земель,безпроцентні позики, натуралізацію і навіть дворянські титули. Причини, з яким вони видавалися, були також досить різноманітні. Привілеї,що видавалися на розробку корисних копалин, вважаються провісниками промислових привілеїв. Найбільш ранні привілеї, що надаються на використання нової техніки, не робили відмінностей між винахідником в сучасному розумінні слова та особою, що впровадило техніку, вже відому закордоном. Суверен був зацікавлений в тому, щоб інновація заміняла імпорт шляхом внутрішнього виробництва. Венеціанська Республіка вперше взяла положення про цю форму привілеї, "Парті венеціана" 1474.

Вже це положення заклало принципи, на яких повинні були будуватися сучасні патенти: корисність нових винаходів для держави,виключні права першими винахідника на обмежений період, покарання за порушення права.

Практика передачі технології та створення нових виробництв в Англії почала зростати в XII столітті, і до XIV століття видача особливих привілеїв здійснювалася королівською владою окремим особам для захисту їх під час заснування ними нових виробництв, заснованих на імпортованої технології. 
Ця охорона приймала форму надання впроваджує нову технологію виключного права використання її на період, досить тривалий для її налагодження та навчання інших користування нею. 
Виключне право служило йому щитом протягом важких років становлення і створювало йому фору в якості компенсації за надання державі нового виробництва та більшої незалежності.

Такі тимчасові права часто надавалися шляхом патентних грамот, що означає "відкриті листи", що називалися так тому, що друк перебувала внизу листа, а не на згорнутому листі. Це було офіційним повідомленням громадськості про надані права. Будучи спочатку задумана для підтримки нових виробництв, ця система надання таких прав стала об'єктом зловживань з метою поповнення королівських доходів. 
У парламенті були заявлені протести, і королівська влада дала обіцянку,що патенти будуть розглядатися в судових розглядах.

Одне з найбільш знаменитих судових розглядів такого роду відбулося у справі "сукнарів з Іпсвіча", в ході якого було сказано: 
"Але якщо хтось вніс новий винахід і нове виробництво у королівстві з ризиком для свого життя і з витратою свого стану або запасів і т.д. абохтось створив якесь нове відкриття, то в таких випадках король на своєму прихильністю і милістю для компенсації його коштів і зусиль може встановити, що як тільки він буде мати право користуватися таким виробництвом або торгівлею протягом певного часу, оскільки спочатку люди в королівстві не знають про нього і не мають знань і майстерності для його використання. Проте, коли патент припинить дію, король неможе надати його знову ".

Зловживання при наданні особливих прав тривали аж до 
1628 року, коли було прийнято Положення про монополії. Відповідно до нього всі монополії, звільнення і надання прав оголошувалися недійсними, за винятком:

"всіх патентних грамот і надання привілеїв на термін в чотирнадцять років або менше того, які будуть учинено пізніше, навиключне заняття або створення нових виробництв у цьому королівстві,справжньому і першому винахідникові таких виробництв, якими не мають права користуватися інші особи на час вчинення таких патентних грамот інадання прав ".

Система привілеїв розвивалася в Англії за допомогою діяльностісуден у напрямку системи надання прав, заснованою виключнона процесуальних умовах, деякі з яких, такі, як наданнядокладного "опису", яке стало вимагатися з 1711 року, булипредвозвестнікамі сучасних патентів.

З 1760 кількість патентів, що видавалися в Англії, швидкозбільшувалося в прямому зв'язку з промисловою революцією. В інших країнах,однак, де індустріалізація розпочалася пізніше, число патентів залишалосяневеликим; у Франції недовіру, що виражалося взагалі щодо будь-якихперешкод свободи виробництва і торгівлі, разом з невисокимирезультатами, що звичайно досягає володарями "патентних грамот",призвело до того, що за рішенням монарха все бенефіціарії втрачали свої права,якщо вони не застосовували свої винаходи протягом одного року (декларація 
1762), а також до відхилення великої кількості клопотань про привілеї.

Національні патенти (2)

Майже одночасно Сполучені Штати (1790) і Франція (1791) взялипатентні закони, засновані на видачу патентів усім винахідникам, якщовиконувалися певні об'єктивні умови. Стаття 1 французького законувід 7 січня 1791 була особливо значущою: "Будь-яке відкриття або новевинахід в будь-якому виді виробництва є власністю його автора;внаслідок цього закон повинен гарантувати йому всебічне і повнекористування ним відповідно до умов і на термін, що будутьвстановлені далі ".

Законодавець, однак, висловив також і націоналістичну занепокоєння: прийнята в 1793 році поправка до закону в Сполучених Штатах дозволяла надавати патенти лише своїм громадянам; у Франції особа,додають закордонну техніку, розглядалася нарівні з подоланням винахідником; той винахідник, який отримував патент на свій винахід за кордоном після отримання патенту у Франції, втрачав право користуванняостаннім '

Нова система одержала поширення протягом перших десятиліть 
XIX століття, особливо в результаті застосування французького права вкраїнах, завойованих Наполеоном. У монархіях, що збереглися або буливідновлені після 1815 року, принцип привілеїв зберігся, однак напрактиці право на патент було визнано повсюдно. З поширенням промислової революції на інші країни відбувся кількісний вибухчисла патентів: у період 1815-1820 років Сполучені Штати, Франція і 
Британія були єдиними країнами, які видавали більше 100патентів на рік. У період між 1850 і 1854 роками кожна з цих трьох країнперевершила число 1000 і кілька інших країн видавали по кілька сот, Втой же самий час, як відбувалося це кількісний розвиток, буливведені якісні вдосконалення. Просто ввозили техніку пересталирозглядатися як винахідники, була розроблена концепція новизни, булипереглянуті і в ряді випадків спрощені вимоги до форми. Майже всюди,за винятком Сполучених Штатів, де експертиза по суті була введенав 1836 році, переважала реєстраційна система. Хоча іноземці, якправило, мали право отримувати місцеві патенти, патентування одного і тогож винаходи в ряді країн залишалося ще рідкістю, почасти черезвідсутність необхідності і почасти через складності процедури, що робиломножинну охорону заплутаним справою з невизначеною ефективністю,

Наявність патентів сприймалося, однак, як перешкоду на шляху міжнародної торгівлі. У державах - членах Цолльферайна-Митногосоюзу німецьких держав до створення об'єднаної імперії в XIXстолітті патентовласник втрачав своє право перешкоджати імпортутоварів, що підпадають під його патент, у випадку якщо вони були вироблені віншій державі - члені Митного союзу. З успіхом свободи торгівлі -де приклад показувала Англія, здавалося, що патентна система будевідмінена разом з митними бар'єрами. Проте винахідники іасоціюватися з ними промисловці технічно найбільш розвинених країнреагували на це і проголосили ідею міжнародної охорони винаходів. 
Під час Всесвітньої виставки у Відні в 1873 році патентний конгреспредставив різні ідеї з цього питання, У той же самий часекономічна криза призвела до відступу думка про свободу торгівлі і ставпричиною неприйняття будь-якої ідеї відмови від патентів. У Парижі під час щеоднієї всесвітньої виставки міжнародний конгрес почав з підготовки рішенняпро міжнародну охорону промислової власності. Розвиток тривало в 
1880 році, і дипломатична конференція врешті-решт призвела 20 березня 
1883 до підписання конвенції, що заснували Союз по охороні промисловоївласності.

Інтернаціоналізація (3)

З підписання Паризької конвенції почався період інтернаціоналізаціїпромислової власності, і зокрема патентної системи. Паризький союзстворив основу, на якій було забезпечено досягнення прогресу шляхомперіодичних переглядів Конвенції, що робило можливим отриманняохорони і підвищення ефективності охорони винаходів, що створюються в одній зкраїн-членів в інших країнах-членах.

На Стокгольмської дипломатичної конференції в 1967 році булоукладено угоду про створення Всесвітньої організації інтелектуальноївласності (ВОІВ), яка стала спеціалізованою установою 
Організації Об'єднаних Націй, що забезпечила постійну структуру дляспілок з промислової власності та з авторського права. Особливіпотреби і цілі країн, що розвиваються були однією з головних рисдіяльності ВОІВ.

З самого початку свого створення Паризька конвенція передбачаламожливість укладення державами-членами "особливих угод" міжсобою щодо промислової власності. Ця можливість інтенсивновикористовувалася, особливо для укладення Договору про патентнукооперацію (РСТ) (1970; адміністративні функції виконує ВОІВ) і 
Європейської патентної конвенції (1973 - адміністративні функції виконує 
Європейське патентне відомство (ЄПВ)). Ці спеціальні угоди даютьможливість досягнення прогресу в обмежених рамках, там, де не вседержави-члени Паризького союзу відчувають необхідність збільшити своюзалучення в міжнародні зобов'язання; за винятком такихугод, які грунтуються на географічному принципі, всі вонивідкриті для участі всіх країн-учасниць Союзу

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42  Наверх ↑