29. Структура та особливості реалізації майнових авторських прав.

Авторські права традиційно поділяються на особисті немайнові і майнові права. Практично будь-яке з авторських прав включає в себе як особисті, так і майнові елементи.

Майнові права на використання твору можуть вільно переходити до інших осіб на основі авторських договорів. Майнові права носять строковий характер.

До майнових прав автора належать виключні права на використання твору, а також на дозвіл чи заборону його використання іншими особами, в т. ч.:

          право на відтворення — повторне надання твору об'єктивної форми, доступної для сприйняття третіми особами (видання, перевидання, тиражування);

          право на розповсюдження твору шляхом першого продажу, відчуження іншим способом у т. ч. здавання в найм або прокат;

          право на публічне виконання, демонстрацію, експонування твору;

         право на запис твору на радіо чи телебаченні, його передачу в ефір, трансляцію чи ретрансляцію;

          право на переклад або переробку твору;

          право на імпорт примірників твору;

          право на практичну реалізацію містобудівних, архітектурних, дизайнерських проектів;

         право на розміщення твору в телекомунікаційній мережі або (і) в електронних базах даних.

Майнові права автора можуть бути відчужені. Автор може передати всі або частину належних йому майнових прав шляхом:

          відчуження, передачі прав назавжди на будь-якій території;

         надання ліцензії (передачі прав на певний термін і на певній території).

Автор має право на винагороду за використання його твору, яка встановлюється у формі одноразового (паушального) патенту, відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання твору (роялті) або комбінованих платежів. Розмір та порядок виплати такої винагороди встановлюється в авторському договорі.

Найчастіше автори передають відповідні права спеціалізованим організаціям (видавництвам, кіностудіям, театрам тощо), укладаючи з ними авторські договори. Після смерті автора ці права переходять до правонаступників. Використання колективних творів здійснюється за взаємною згодою співавторів.

Автори творів образотворчого мистецтва володіють правом слідування, суть якого полягає в тому, що у кожному випадку публічного перепродажу твору образотворчого мистецтва автор має право на отримання певного процента від перепродажної ціни. Основною метою права слідування є захист майнових інтересів художників і авторів інших творів образотворчого мистецтва, які часто продають свої твори різного роду перекупникам значно дешевше від їх реальної вартості.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42  Наверх ↑