25. Суб’єкти авторського права. Зміст та специфіка співавторства.

Суб'єктами авторського права є автори творів їх спадкоємці та особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права [12].

Зазначені суб’єкти можна розподілити за наступними групами:

I.       Первинні суб'єкти авторського права в т. ч.:

1)      творці, які володіють усім комплексом виключних майнових та особистих немайнових прав на об'єкти авторського права (автори, співавтори);

2)      автори так званих похідних творів (перекладів, обробок, анотацій, рефератів, резюме, оглядів, аранжировок тощо) та збірників (енциклопедій, антологій, баз даних), якщо здійснені переробка та відбір є результатом творчої інтелектуальної діяльності.

II.      Інші суб'єкти авторського права, які отримали це право за договором або в результаті інших подій (успадкування, виконання службового доручення, ліквідації підприємства тощо).

Одним з основних учасників відносин в галузі авторського права є творець — автор твору. Автор – особа, творчою інтелектуальною та свідомою працею якої було створено твір наукового, мистецького чи художнього характеру.

Презумпцією автора є його зазначення на оригіналі чи копії твору. Якщо ж інші особи заявляють претензії на авторство, то для відновлення їхніх прав їм необхідно надати відповідні необхідні докази.

Авторів, які створили складений твір називають укладачами, авторів перекладів — перекладачами.

Інститут авторського права також передбачає співавторство. Воно зумовлено тим, що твори можуть створюватись не лише однією, а кількома особами, проте має бути відповідність таким вимогам:

—      спільна творча праця;

—      єдність форми та змісту твору або поєднання різних форм з єдиним змістом;

—      добровільна участь кожного зі співавторів;

—      обов'язковий творчий внесок кожного учасника колективу на будь-якій зі стадії створення твору.

При цьому твір може бути цілісним, нероздільним (нероздільне співавторство) або складатись із окремих само¬тійних частин (роздільне співавторство).

Співавторством є також авторське право на інтерв'ю. Співавторами інтерв'ю є особа, яка дала інтерв'ю, та особа, яка його взяла.

Суб'єктами авторського права після смерті автора стають його спадкоємці. Успадкування авторських прав здійснюється або згідно із законом, або за заповітом.

Якщо померлий автор не мав законних спадкоємців і не залишив заповіту, його авторські права припиняються.

Роботодавці — особи, яким належить виключне право на використання твору, створеного у порядку службового доручення, якщо у договорі з автором не передбачається інше. Незважаючи на те, що роботодавець має право при використанні службового твору вказувати своє ім'я або вимагати такої вказівки, особисті немайнові права зберігаються за автором цього твору.

Суб'єктами авторського права можуть бути неповнолітні та недієздатні особи. Авторське право за цих умов здійснюють від їхнього імені батьки або опікуни.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42  Наверх ↑