5. ТЕМАТИКА І ЗМІСТ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Тема 1. Виникнення державно-правових поглядів у країнах Стародавнього світу

I     Визначити терміни: теорія, концепція, доктрина, вчення, фено­мен, метод, політика, етика.

Усне опитування

1.                 Державно-правові вчення Стародавньої Греції (від Гомера до Поліція).

2.                Державно-правові вчення Стародавнього Риму.

Дослідницькі завдання

1. Які давньогрецькі концепції вплинули на державно-правову думку Давнього Риму?

2. Виписати по п'ять висловлювань мислителів минулого про право, закон, владу, державу, політичну або суспільну діяльність:

представники буддизму;                                  Демокріт;

Конфуцій, Чжун-ю, ''Книга прави-               Платон;

теля області Шан'' ('Шан Цзюнь Шу'');        Арістотель;

Геракліт;                                                            Ціцерон.

Теми рефератів

3.                Ідеї права і справедливого суспільного устрою в поемах Гоме­ра та Гесіода.

4.               Державно-правове вчення Ціцерона.

У процесі вивчення даної теми необхідно з'ясувати сутність та зна­чення низки понять, що містить пункт I.

При підготовці до усного опитування студентам слід звернути увагу на те, що становлення державно-правових поглядів у давні часи пов'яза­не з розвитком міфологічних уявлень. Соціальні порядки розглядалися як частина всесвітнього порядку. З огляду на це формувались уявлення людей про права й обов'язки, державний устрій. Такий підхід до оціню­вання державно-правової думки, простежується у країнах Стародавньо­го Сходу, Греції, Риму та ін.

Погляди на державу та право у Стародавній Греції почали складати­ся в окрему систему з кінця УІІ ст. Поняття ''Держава'' і ''право'' стали об'єктами вивчення різних філософських шкіл, окремих видатних філо­софів. Цей процес почався з творчості ''семи мудреців'' (Фалес, Піттак, Періандр, Біант, Солон, Клеобул, Хілон). Розглядаючи розвиток по- літико-правової думки необхідно звернути увагу на розробку ідеї природного та позитивного права, сутності права, ідеї ''ідеального полісу'' та справедливості, розробку питання про форму держави. Пев­ний внесок у формування державно-правових вчень зробили Піфагор та його послідовники. Студенти мають знати основні положення вчен­ня Гіпподама про ідеальну державу; теорії Геракліта та Демокріта. Давати характеристику вченням софістів, Сократа, Платона, Арі- стотеля, Епікура.

При вивченні римської думки про державу та право необхідно акцен­тувати увагу на створенні в Римі самостійної науки - юриспруденції.

II  Давньому Римі розпочалася розробка низки загальнотеоретичних пи­тань, таких як поділ права на приватне та публічне, принцип формальної рівності, сутність права, співвідношення права та свободи. У Римський період започатковано формування наукових основ окремих юридичних наук (цивільного, державного, адміністративного, кримінального та міжна- 20 родного права). Системними та ґрунтовними були вчення Марка Тулія Ціцерона, Сенеки, Марка Аврелія Антонія. Розвиток уявлень про сутність права у Стародавньому Римі пов'язаний з творчістю видатних юристів ІІ-ІІІ ст. Ульпіана, Гая, Модестина, Павла.

Дослідницькі завдання розраховані на виявлення студентами зв'язку між давньогрецькою та римською державно-правовою думкою, а також на ознайомлення з формою викладення поглядів на державу та право у стародавньому світі.

Контрольні питання

1.                Яке місце та роль відводиться курсу ''Історія вчень про державу і право'' в системі юридичних наук?

2.                 Хто був прибічником патріархально-патерналістської концепції держави?

3.                Чим відрізняється східна деспотія від полісу?

4.                Чим відрізняється сучасне розуміння громадянського суспільства від громадянського суспільства полісу?

5.                Хто в історії вчень про державу та право започаткував природно- правову традицію і традицію юридичного позитивізму в осмисленні держави і права та їх роль в суспільстві?

Література: [1-3; 8; 9; 14; 19; 35; 40; 41; 44; с. 5-12; 53-55]. Тема 2. Державно-правові вчення Середньовіччя

I     Визначити терміни: схоластика, патристика, теологія, томізм, розум, релігія, єретик, ідеологія.

Усне опитування

1.                Державно-правові концепції Західної Європи (від Аврелія Авгу­стина до Марсилія Падуанського та Вільяма Оккама).

2.                Середньовічна юридична думка, та її представники.

Дослідницькі завдання

3.                Які напрями західноєвропейської юридичної думки можливо ви­значити?

4.                Виписати по п'ять висловлювань мислителів минулого про право, закон, владу, державу, політичну або суспільну діяльність:

Аврелія Августина; митрополита Іларіона.

Теми рефератів

5.               Становлення поглядів на державу та право в Київській Русі.

6.                Державно-правове вчення Фоми Аквінського.

При вивченні даної теми необхідно звернути увагу на чинник, що вплинув на зміст політико-правових поглядів середньовічного суспіль­ства, тобто на появу християнства та надання йому в ХІУ ст. статусу державної релігії. Ранні християнські ідеї пронизані месіанськими погля­дами.

В основі права християнство того періоду вбачало правду, справед­ливість, які йдуть від Бога. Однією з перших системних християнських державно-правових концепцій було вчення Аврелія Августина (354­-430). У творі Августина ''Про місто Боже'' на основі Святого Письма виклав новий християнський погляд на соціальні, державні інститути, на владу; стояв біля витоків теологічної теорії держави. Автором теологіч­ної теорії походження держави став домініканський монах Фома Аквін- ський (1225-1274). Основні праці ''Сума теології'', ''Про правління вла­дик''. Слід дослідити такі положення вчення Аквіната: походження дер­жавної влади; обґрунтування монархії як найдосконалішої форми прав­ління; про зверхність духовної влади над світською; вчення про справед­ливість; теорію закону Фоми Аквінського (вічний закон, природний за­кон, позитивний (людський закон)).

Серед видатних концепції періоду середньовіччя слід відзначити вчен­ня італійського мислителя Марсилія Падуанського (1275-1343), ви­кладене у творі ''Захисник миру''. Він вважав, що суспільству слід подо­лати феодальну роздробленість, монополізм духовної влади. Студентам рекомендується проаналізувати вчення Падуанського про державу (джерело влади, поділ влади на дві гілки, оптимальна форма держави) та право (вчення про соціальні та правові норми, верховенство права). Ідеї природного права розвивав Вільям Оккам (1285-1349), основний твір ''Діалог''.

Значний внесок у розвиток державно-правових концепцій зроби­ли середньовічні юристи, що засвоювали надбання римського права (павійська, равеннська, римська школа права). Школа глосаторів, вчення її засновника Ірнерія (1055-1130), постглосатори та її ідеолог Луллій Раймунд (1234-1315). Рецепція римського права.

Дослідницькі завдання розраховані на виявлення студентами основ­них течій юридичної думки в епоху Середньовіччя, а також на ознайом­лення з формою викладу поглядів на державу та право в даний період.

Контрольні питання

1.               Дайте загальну характеристику релігійного світогляду. Вкажіть на різницю в ідеях геоцентризму та космоцентризму?

2.               Хто є засновником теологічної теорії держави та права?

3.                Якого значення у середньовічному суспільстві набувало понят­тя ''природне право''?

4.               Назвіть риси феодального права та його принципи.

5.               Чому в концепції Марсилія Падуанського відсутнє поняття ''при­родного права''?

Література: [1-3; 4; 8; 9; 10, с. 5-12; 16; 17; 22; 26, с. 27, 30-37; 30, с. 185-194; 40; 44, с. 13-19; 56, с. 39-57].

Тема 3. Політичні та правові вчення Західної Європи в ХV-ХVH ст.

I    Визначити терміни: буржуазний, централізована монархія, ра­ціоналізм, гуманізм, антропоцентризм, реформація, контррефор­мація, абсолютизм.

Усне опитування

1.                 Політико-правові вчення епохи Відродження та Реформації (М. Лютер, Т. Мюнцер, Ж. Кальвін, Ж. Боден).

2.                 Формування державно-правових поглядів Нового часу (Г. Гро - цій, Т. Гоббс, Б. Спіноза, Дж. Локк, Д. Юм).

Дослідницьке завдання

Чому Г. Гроція називають ''засновником міжнародного права''?

Теми рефератів

3.               Політико-правове вчення Т. Гоббса.

4.               Нова наука про політику Н. Макіавеллі.

При розгляді даної теми слід враховувати, що розвиток державно- правових концепцій XV-XVII ст. відбувався на фоні занепаду феодаль­ного ладу, боротьби проти політики католицької церкви, яка згодом ви­лилися у Реформаційний рух. Необхідно зупинитися на загальної оцінки соціально-історичного значення політичних і правових ідей Відроджен­ня та Реформації, а також надати характеристику яскравим реформацій­ним вченням М. Лютера (представник бюргерської течії Реформації), Т. Мюнцера (представник селянсько-плебейського табору). Визначити важливу роль Ж. Кальвіна у формуванні політичної ідеології Рефор­мації та буржуазної соціально-економічної практиці й духовній атмо­сфері капіталізму в Західній Європі.

При розгляді першого питання слід також показати виникнення но­вої науки про політику, яка стала трактуватися як особлива форма людської діяльності. Основи такого підходу до політики закладені Нік- коло Макіавеллі (праця ''Государ''). Одним з перших обґрунтування абсолютизму та теорії державного суверенітету розробив Жан Боден у ''Шести книгах про республіку''. Суверенітет за Жаном Боденом - це необмежена влада над громадянами та підданими. Суверенітету прита­манні: законодавча діяльність, що адресована всім підданим і держав­ним установам; вирішення питань війни та міру; призначення посадо­вих осіб; судова влада; помилування.

У другому питанні слід висвітлити вчення про державу та право в період раннього Просвітництва. Політичні та правові вчення Нідер­ландів XVII ст. є відображенням буржуазного юридичного світогляду (Г. Гроцій, Б. Спіноза). Вчення Гуго де Гроота Гроція про державу та право викладено в його праці ''Про право війни та миру''. Предмет юрис­пруденції за Г. Гроцієм - питання права та справедливості, предмет політики - питання доцільності та користі. Теорія природного права Г. Гроція. Гроцію належить заслуга розробки чіткої системи буржуаз­ного міжнародного права. З принципів міжнародного співробітництва держав, він виводить такі основні положення: право народів передбачає вільне співробітництво всіх народів; публічна та приватна власність іна- ковіруючих народів не може бути відчужена ні через колонізацію, давни­ну або звичаї, ні через папське дарування; відкрите море та право мо­реплавства в ньому не є об'єктом власності; кожен народ має право ве­сти торгівлю з іншими народами, це право не може бути об'єктом узур­пації або дарування.

Політичне та правове вчення Баруха Спінози міститься в таких пра­цях як ''Богословсько-політичний трактат'', ''Етика'', ''Політичний трак­тат''. Б. Спіноза як видатний захисник свободи совісті та віротерпимості. Положення вчення про форму держави Б. Спінози (монархія, аристо­кратія, демократія). Суспільство та держава в теорії Б. Спінози на роз­різняються.

Політичні та правові вчення Англії XVII ст. - вчення Томаса Гоб - бса та Джона Локка. Англійська буржуазна революція відкрила простір для швидкого росту капіталізму, мала значний європейський резонанс, вплинула на сутність та характер філософських, соціальних і політичних вчень. Вчення Гоббса про державу пов'язане з його розумінням при­роди людини (людина є природженим егоїстом, індивідуалістом, кожен шукає для себе добра, уникаючи зла). Гоббс оновив поняття ''суспільний договір'', він є конкретним джерелом державної організації людей. Голов­на ознака громадянського, державного стану - наявність суверенної й обов'язкової для всіх влади. Верховна влада є джерелом не тільки норм юридичних, а й моральних, вона визначає поведінку та деякою мірою її думки і почуття. Гоббс називає державу великим Левіафаном, смерт- 24 ним Богом, з владою якого на землі ніяка інша влада зрівнятись не може. Будь-яка форма правління, за Гоббсом, є прийнятною настільки, наскіль­ки вона забезпечує мир у державі. Найкращою формою правління є аб­солютна монархія.

Контрольні питання

1.                 Хто вперше сформулював положення про державний суверені­тет як ознаку державної влади?

2.                 Знайдіть спільні ознаки в сучасному категоріальному визначен­ні державного суверенітету і в понятті ''суверенітет'', яке зустрічаємо у державно-правовій концепції Ж. Бодена?

3.                 Як ви розумієте твердження Б. Спінози ''Природне право - це право природи''?

4.                 Розкрийте зміст і з'ясуйте сутність вчення Дж. Локка про поділ влад.

5.                 Хто був прихильником і розвивав вчення про договірне похо­дження держави?

Література: [1-3; 4; 8; 9; 13, с. 56-90; 21; 23; 33; 40; 44, с. 19-29; 45, с. 6-38; 50; 60].

Тема 4. Розвиток вчень про державу та право західноєвропейського Просвітництва ХVШ ст. і періоду боротьби за Незалежність США

I      Визначити терміни: просвітництво, прогрес, регрес, еволюція, революція, природа людини, деїзм, Білль про права (США).

Усне опитування

            Державно-правові концепції представників французького Про­світництва (Вольтер, Монтеск'є, Руссо, Дідро, Гольбах, Гельвецій).

            Державно-правові концепції представників італійського Просвіт­ництва ( Дж. Віко, Ч. Беккаріа).

            Державно-правові концепції представників північноамери­канського Просвітництва (Б. Франклін, Т. Пейн, Т. Джефферсон, Дж. Адамс, А. Гамільтон, Дж. Медісон).

dДослідницьке завдання

Які ідеї Просвітництва були закріплені в Конституції США?

Теми рефератів

            Державно-правові ідеї Дж. Адамса.

            Правові погляди Дж. Маршала.

В історії суспільного розвитку Просвітництво постає як ідейний рух розвитку в країнах Західної Європи та Північної Америки кін-

25

ця ХУІІ-ХУІІІ ст. Головною метою Просвітництва постала боротьба проти феодального укладу у соціально-політичному житті. Просвітни­цтво пропагувало ідеї буржуазної демократії, суспільного прогресу, рівності, праці на благо суспільства, свободи особистості, республікансь­кого державного устрою. Історичне майбутнє просвітителі вбачали в ''царстві розуму''. Найвищого рівня Просвітництво досягло у Франції напередодні Великої французької революції, стало основою політично­го світогляду під час війни за Незалежність у Північній Америці (1775­-1783). Згодом ідеологія Просвітництва почала домінувати в країнах Європи (Німеччині, Іспанії, Італії) та серед слов'янських народів і віді­грала вирішальну роль у формуванні політико-правових концепцій зміни устрою держав і їхніх правових систем.

Значний внесок у розвиток політичної та юридичної свідомості зробили представники французького просвітництва. Важливою фігурою французького Просвітництва був Вольтер (1694-1778). Серед ідей, що розвивались Вольтером слід звернути увагу на такі: концепція природ­ного права, концепція політичних й особистих прав (свобода друку, со­вісті, слова, власності). Вольтер вважав, що соціальною основою не­рівності є неосвіченість, якій сприяє церква з її жорсткими настано­вами та порядками, що суперечать природній сутності людини.

Особливе місце серед представників Просвітництва займає Шарль- Луї Монтеск'є (1689-1755). Монтеск'є був прибічником природного права; серед природних законів він визначав такі: прагнення людей жи­ти в мирі з іншими, прагнення добувати собі їжу, потяг однієї людини до іншої, намагання жити в суспільстві. Але між людьми встановлю­ються також і позитивні закони, які мають об'єктивний характер і ґрун­туються на справедливості. Далі слід надати характеристику видам права, які розрізняв Монтеск'є. В теорії держави Монтеск'є розробляв проблему обмеження державного свавілля; форми правління, а також дав класичний виклад теорії розподілу влад.

Руссо (1712-1778) розвивав концепцію ''суспільного договору'', тео­рію демократичної держави, був також прихильником ідеї природного права; зазначав, що свобода та рівність є ''природним станом'' людини.

Ідеї природного права та закону, теорія форм держави, договірну те­орію держави також викладали в своїх працях Дідро (1713-1784), Гольбах (1723-1789), Гельвецій (1715-1771).

Видатними італійськими просвітниками справедливо вважаються Дж. Віко (1668-1744) та Ч. Беккаріа (1738-1794). Дж. Віко розглядав державу, політику, право як історичні явища. Потрібно дати характе- 26 ристику ідеї прогресу людства. Суспільний розвиток Віко поділяв на три періоди: ''епоха богів'' (дитинство), ''епохи героїв'' (юність), ''епоха людей'' (зрілість). Кожна епоха характеризується певним рівнем роз­витку права.

Ч. Бекаріа (1738-1794) досліджував проблеми кримінального пра­ва, розвивав ідею природного права, суспільного договору. Слід надати характеристику: принципу законності; злочину; юридичної відпові­дальності; принципу еквівалентності та ін. Звернути увагу на обґрунту­вання Ч. Бекаріа необхідності скасування смертної кари. Характеризу­вати вчення Ч. Бекаріа як таке, що лягло в основу кримінального права.

Розглядаючи третє питання, потрібно надати загальну характери­стику політичним і соціально-політичним умовам, що призвели до ви­звольного руху в колоніях Північної Америки. Політико-правова думка в цьому регіоні розвивалася за двома напрямками. Представники пер­шого відстоювали ідеї демократичної республіки, прав і свобод гро­мадян, самостійності штатів, народного суверенітету (Б. Франк­лін, Т. Пейн, Т. Джефферсон). Представники другого напрямку - Дж. Адамс, А. Гамільтон, Дж. Медісон - проводили ідеї централізо­ваної федеральної влади, вважали необхідним обмежити за допомогою держави та її органів схильність людини до анархії. Дати характеристи­ку Декларації Незалежності США, Конституції США, Біллю про права.

Контрольні питання

1.                Сформулюйте основні положення державно-правової ідеології просвітителів.

2.                 Вкажіть на різницю в теоріях суспільного договору ХУІІ і ХУІІІ століть.

3.                Назвіть основні положення теорії народного суверенітету за Ж.-Ж. Руссо.

4.               Які гілки влади виокремлював Дж. Локк?

5.               Дайте тлумачення змісту поняття ''політичної свободи'', яке зна­ходимо у висловлюванні Ш. Монтеск'є: ''Свобода є правом робити те, що дозволено законами. Якби громадянин міг робити те, що цими за­конами заборонено, він би втратив свободу, оскільки те ж саме могли б роботи й інші громадяни''.

Література: [1-3; 6; 8; 9; 12; 13, с. 109-151, 158-163; 15; 29; 40; 43; 45, с. 38-47; 46].

Тема 5. Вчення про державу та право в Західній Європі кінця XVIII - початку XIX ст.

I   Визначити терміни: людина, індивід, громадянин, особа, осо­бистість, індивідуалізм, емпіризм, етатизм, лібералізм.

Усне опитування

1.                Державно-правова думка в Німеччині, її зв'язок з філософією права.

2.               Основні положення історичної школи права.

3.               Основні положення лібералізму про державу та право.

Дослідницьке завдання

Як представники утилітаризму (І. Бентам, Дж-С. Мілль) визначали соціальну роль держави та законодавства?

Теми рефератів

4.              Англійський лібералізм ХІХ ст.

5.               Французький лібералізм ХІХ ст.

На розвиток політико-правової думки Німеччини значно вплинули ідеологія Просвітництва, а потім Велика Французька революція. Систе­ма ідеологічних поглядів Просвітництва та гасла революції знайшли чис­ленних прихильників у феодальній Німеччині (ідеї рівності, розкріпа­чення селян, удосконалення державного устрою та правової системи).

У процесі підготовки першого питання слід звернути увагу на те, що праці юриста-теоретика XVII ст. С. Пуфендорфа містили положення природної теорії права (''Вступ до загальної юриспруденції'', ''Про право природи та народів'', ''Про обов'язки людини й громадянина відповідно до природного права''). До цього напрямку належить і науковий доробок В. фон Гумбольдта (1767-1835).

Нові буржуазні ідеологічні установки містила політико-правова концепція німецького філософа І. Канта (''Ідеї загальної історії під кос­мополітичним кутом зору'', ''До вічного миру'', ''Метафізичні засади вчен­ня про право''). Слід акцентувати увагу на таких моментах вчення І. Канта: в основу його державно-правової теорії покладена етика (люди­на - суб'єкт моральної свідомості, моральний закон (''категоричний імпе­ратив'') є обов'язковим для виконання); походження держави є актом до­говору між людьми, її функціонування має відбуватися в межах права, на основі принципу розподілу влад. Необхідно звернути увагу на своєрід­ний підхід І. Канта до форм правління (абсолютизм, аристократія, де­мократія) та його теорію правової держави.

Далі слід охарактеризувати державно-правове вчення за Й.-Г. Фіхте (1762-1814), в основі якого - філософія суб'єктивного ідеа­лізму. Необхідність у правових настановах диктується самосвідомістю, а право виводиться з ''чистих форм розуму''. Базою права є взаємне визнання індивідами особистої свободи кожного з них. Для досягнення стабільності в державі необхідні три типи суспільних відносин: договір про власність, договір про захист; договір про об'єднання. У праці ''Зам­кнена торгова держава'' Фіхте запропонував проект держави з надмір­ною етатизацією (одержавленням) усіх сфер суспільного життя. Держа­ва контролює всі сфери життєдіяльності: виробництво, ціни, торгівлю, майновий стан і відносини, особисте життя людей. В ''ідеальній державі'' Фіхте існує замкнена торгова система, грошові одиниці мають право обігу лише на внутрішньому ринку.

Найбільш ґрунтовну спробу наукового аналізу й пізнання сутності права та держави було зроблено Г. Гегелем (1770-1831). Гегель пов'я­зав право, мораль та моральність. Право є буттям свободи. Відповід­но до трьох основних ступенів і форм категоризації понять ''свобода'' і ''право''. ''Філософія права'' поділяється на три частини: ''Абстрактне право'', ''Мораль'', ''Моральність''. Абстрактне право, за Гегелем, - це усвідомлення правоздатності, чиста можливість усіх наступних, кон - кретніших визначень права та свободи; на рівні моралі набувають зна­чення самовизначення свободи, мотивів, намірів і мети суб'єктів; роз­виток моральності дозволяє людині володіти абсолютним правом ви­значати, що є правом і обов'язком.

Історична школа є особливим напрямком у правовій думці, вона ви­никла в Німеччині (наприкінці ХVШ ст.). Основна ідея пов'язана з роз­глядом права як історичного явища. Студенти мають звернути увагу на такі положення представників історичної школи права: народ, ''дух на­роду'' є визначальним у правотворчих процесах; право є витвором су­спільства, як мова та звичаї; позитивне право (закони) лише доповню­ють звичаєве право.

Серед представників історичної школи права найбільш відомим є Густав Гуго - засновник історичної школи права (''Підручник природ­ного права як філософії позитивного права, а надто - приватного права'').

Питання еволюції права досліджував Фрідріх-Карл фон Савіньї (''Правоволодіння'', ''Система сучасного римського права'').

Правові ідеї Георга-Фрідріха Пухта (''Звичаєве право'', ''Курс інсти­туцій'') базувались на антиіндивідуалізмі, визнанні права продуктом роз­витку народу та ''народного духу''. Пухта не заперечував наявність пев­них ''загальних'' засад, що пояснює правові рецепції.

Студентам при розгляді питання про зміст концепцій лібералізму (почав свій інтенсивний розвиток з першої чверті ХІХ ст.) слід окреслити основні ідеї даної течії, такі як: ідея особистої свободи, свобода приват­ної власності, обмеження впливу держави на економічне життя, ідея по­ділу влад, правової держави та громадянського суспільства.

Видатним представником французького лібералізму був Б. Кон- стан (1767-1830), головним аспектом його вчення було співвідношен­ня особи та держави (''Курс конституційної політики''). Б. Констан вихо­див з того, що свобода волі може бути реалізованою тільки завдяки пра­ву, права громадянина є похідними від свободи, вони непідвладні дер­жаві. Розробляв теорію децентралізації державного управління.

Визначення теоретичних засад теорії демократії належить Алексі- су де Токвілю (1805-1859). Відомі праці Токвіля ''Старий режим і рево­люція'', ''Демократія в Америці''.

При виконанні дослідницького завдання слід надати характеристи­ку вченням представників англійського лібералізму на прикладі полі- тико-правового вчення І. Бентама (1748-1832) та Дж.-С. Мілля (1806­-1873).

Загалом ідеї лібералізму відповідали вимогам часу та сприяли по­дальшому розвитку буржуазного світогляду.

Контрольні питання

1.               Вкажіть на відмінності в поглядах Руссо та Гегеля на державу.

2.                Чим обумовлена змістовна відмінність державно-правових кон­цепцій німецького, французького й англійського лібералізму?

3.               Хто дав філософське обґрунтування ідеї ''правової державі''?

4.                Які риси громадянського суспільства виділяв Г. Гегель?

5.               Який проект ідеальної держави запропонував Й. Г.Фіхте?

Література: [1-3; 8; 9; 20; 28; 37; 38; 40; 45].

Тема 6-7. Розвиток державно-правової думки в Росії та Україні в другій половині XIX - на початку XX ст.

I    Визначити терміни: народництво, анархізм, національний, інтер­національний, антинаціональний.

Усне опитування

1.                Розвиток державно-правової думки в Росії у другій пол. XIX - на поч. XX ст.(М. Бакунін, В. Соловйов, П. Новгородцев).

2.                 Державно-правові концепції в Україні наприкінці XIX - на поч. XX ст. (Б. Кістяківський, М. Грушевський, В. Винниченко). По­літичні програми українських партій.

30

Дослідницьке завдання

Назвати основні положення анархізму. Які соціальні умови обме­жували поширення анархізму на Україні?

Теми рефератів

3.              Монархічно-гетьманська концепція В. Липинського.

4.               Самостійницька теорія М. Міхновського.

Вчення про державу та право в Росії у другій пол. XIX - на поч. XX ст. зазнали впливу ідеології народництва. Серед народниць­ких течій впливовим виявився анархізм.

Ідеологом російського анархізму був М. Бакунін (1814-1874). М. Бакунін вважав, що жодна форма держави не має права на існування. Держава обмежує, пригнічує людину, тому єдиним способом порятунку суспільства є зруйнування держави. Знищити державу має всесвітній бунт, рушійною силою якого є селянство Росії, Італії, Іспанії, Латинської Америки. Замінити державу має громада, що утворюються на засадах добровільності, федералізму, самоуправління. В Україні поширення анархістської ідеології відбулося у роки Громадянської війни ХХ ст. (селянський анархістсько-партизанський рух під проводом Н. Махно).

Від кінця ХІХ до початку ХХ ст. розвиток державно-правових концепцій пов'язаний з іменами таких видатних мислителів як В.В. Со- ловйов (1853-1900), П.І. Новгородцев (1866-1924).

Політико-правові погляди В.С. Соловйова (''Виправдання добра'') ґрунтуються на його вченні про моральність. Соловйов розвивав вчен­ня про сутність права. Перше розуміння сутності права - право є нега­тивним розмежуванням свободи людей у суспільстві, друге - право є мінімумом моральності. В.С. Соловйов вивчав співвідношення права та моральності; зазначав, що важливою якістю права є вимога його зовнішньої реалізації. Слід звернути увагу на підсумковий висновок В.С. Соловйова про те, що право є історично рухомим визначенням не­обхідної рівності двох протилежних інтересів - особистої природи та за­гального блага.

Важливим етап розвитку ідеї про рівновагу індивідуальної свобо­ди та загального блага була державно-правова концепція П. Новгород- цева (''Криза сучасної правосвідомості''). Він виходив з того, що право як таке не може здійснити позитивні зміни у суспільстві. Правова дер­жава не є вінцем історії чи останнім ідеалом морального життя. Право є підлеглою частиною, що входить до складу моральних сил. Зміст при- родного права може змінюватися, але незмінним є його базовий прин­цип - категоричний імператив.

Державно-правові концепції в Україні наприкінці XIX - поч. XX ст. розвивалися під впливом історіософії М. Грушевського (1866-1934). Студенти мають охарактеризувати вклад М. Грушевського в теоретич­ну розробку філософії української ідеї та його політичну концепцію су­спільного розвитку. Слід звернути увагу на вчення М. Грушевського про федеративний державний устрій та автономію; також проаналізува­ти І-ІІІ Універсали та Конституцію від 29.04.1918 р., що втілювали теоретичні політико-правові ідеї у політико-правову практику.

Етапом у розвитку української державницької думки стало вчення В. Винниченка (1880-1951), на яке значно впливнули погляди М. Гру - шевського.

Характеристика наукових поглядів Б. Кістяківського. Б. Кістяків- ський як представник соціологічного напряму права.

Контрольні питання

1.                 Як ви розумієте твердження П. Новгородцева: ''Вільна держава не є стан, за якого сильні чинять так, як їм заманеться, це - стан спра­ведливості, за якого суспільство обмежує свободу окремих індивідів задля збереження свободи для загалу (свободи для всіх)''. Якого зна­чення учений надавав поняттю справедливість?

2.                Назвіть основні риси державно-правової думки України ХХ ст.

3.                Які визначення права в залежності від сфер людського життя на­водить Б. Кістяківський?

4.                У чому зміст теорії ''широкої національно-територіальної децен­тралізації'' М. Грушевського?

5.                Поясніть зміст ідеї ''національно-персональної автономії'' М. Гру - шевського.

Література: [1-3; 7-10; 25; 31; 40; 47; 48; 52].

Тема 8. Державно-правові вчення соціалістичного та комуністичного спрямування

I     Визначити терміни: утопія, соціалізм, комунізм, детермінізм, імпе­ріалізм, формація, клас, диктатура пролетаріату.

Усне опитування

1.                Від утопічного соціалізму до діалектичного матеріалізму К. Марк­са (пролетарська революція, економічний детермінізм, крах капіталіз­му, стратегія соціальної революції).

2.                 Комунізм: російський марксизм, ленінська теорія партії; соціа­лізм в одній країні; комунізм у Китаї; природа комунізму.

32

Дослідницьке завдання

Соціалістичні ідеї, соціалістичні вчення - це наука або утопія?

Теми рефератів

3.              Політичне вчення В.І. Леніна.

4.              Політичні ідеї Й.В. Сталіна.

Соціалістичні та комуністичні державно-правові концепції скла­дають значну частину світових державно-правових теорій. Перші еле­менти теорій суспільного добробуту з'явилися у період античності (''Тімей'', ''Республіка'' Платона), надихали вони також таких мислителів як Августин, Мюнцер, Мор, Кампанелла, Мельє, Морелі, Маблі, Ба- беф, Сен-Сімон, Фур'є, Оуена та ін. Слід надати характеристику соціаль­но-історичних основ і теоретичних джерел марксистського розуміння дер­жави та права.

Засновники комуністичної ідеології К. Маркс (1818-1883), Ф. Ен­гельс (1820-1895) вважали, що держава та право є явищами надбудо­ви. Вони розвивали вчення про класовий характер держави та права і його обумовленість економічним розвитком суспільства. Джерелом розвиток держави та права вважалася класова боротьба.

Продовжувачами вчення Маркса-Енгельса були К. Лібкхнет, А. Бебель, Г. Плеханов, В. Ленін. В.І. Ленін розробив вчення про соціалістичну революцію, диктатуру пролетаріату. Догматичний роз­виток комуністичної ідеї був продовжений Й. Сталіним. Слід зупини­тися на загальних рисах соціалістичної правової сім'ї.

Контрольні питання

            Як ви ставитеся до твердження В. Леніна, що диктатура проле­таріату - це найвища форма демократії? Обґрунтуйте вашу точку зору.

            Чому радянська юридична наука відмовилася від поділу права на приватне та публічне?

            Як ви прокоментуєте висловлювання відомого діяча Жовтневої революції, члена ВЧК М. Лаціса: ''Мы истребляем буржуазию как класс. Не ищите на следствии материала и доказательств того, что обвиняе­мый действовал делом или словом против советской власти. Первый вопрос, который вы должны ему предложить, какого он происхожден­ия, воспитания, образования или профессии. Эти вопросы и должны определить судьбу обвиняемого. В этом смысл и сущность красного террора''.

            Назвіть риси радянської правової сім'ї.

        Дайте тлумачення принципу ''соціалістичної законності''. Чим відрізняється вказаний принцип за змістом і значенням від принципу верховенства права?

Література: [1-3; 8; 9; 11; 18; 25; 27; 32; 36; 40; 59].

Тема 9. Державно-правові вчення Західної Європи ХХ століття

I   Визначити терміни: диференціація, шовінізм, расизм, позитивізм, екзистенціалізм, феномен, етатизм, егалітарний.

Усне опитування

1.               Державно-правові теорії юридичного позитивізму та його види: етатичний, соціологічний, антропологічний.

2.              Сучасні теорії природного права.

3.              Антидемократичні політико-правові теорії.

Дослідницьке завдання

Поясніть зміст психологічної теорії права Л. Петражицького.

Теми рефератів

4.             Аналітична юриспруденція.

5.               Теорія еліт, бюрократії та технократії.

6.              Соціологічна юриспруденція.

Розвиток європейської політико-правої думки ХХ ст. відбувався під впливом стрімких процесів у всіх сферах суспільного життя країн Західної Європи. Загальною тенденцією стало формування численних державно-правових концепцій (юридичного та соціологічного позитивіз­му, психологічної теорії права, теорії природного права, антидемокра­тичних теорій).

Державно-правові теорії позитивізму були започатковані О. Кон- том (1798-1857) у ''Курсі позитивної філософії'' та ''Системі позитивної політики''. Еволюція держави та права пов'язана з поступовою зміною типів світогляду - теологічного, метафізичного, позитивного (або науко­вого); останній етап є етапом існування нової соціально-політичної си­стеми - соціократії. Соціальний розвиток є предметом дослідження но­вих наук - соціології та позитивної політики.

Серед представників юридичного позитивізму слід виділити Дж. Остіна, К. Бергбома, П. Лаблада, А. Есмена. Позитивісти не визнавали теорій природного права, стверджували, що існує лише пози­тивне право, матеріалізоване у прийнятих державою правових нормах. Юриспруденція є формальною наукою про позитивне право. Право є су­купністю норм, даних об'єктивно, які не потребують обґрунтування. 34

Соціальним призначенням права є забезпечення соціального компромісу. Норма права розглядається як раз і назавжди стала догма, єдине джере­ло права - державна влада. Правова концепція позитивізму ототожню­вала право з законом, виданим верховною державною владою.

Політичні та правові ідеї позитивізму у ХХ ст. поширювались у ви­гляді позитивного нормативізму, яскравим представником якого був Г. Кельзен (1881-1973), засновник ''чистої'' теорії права. Слід надати характеристику основним положенням теорії Г. Кельзена: вченню про основну норму, деідеологізований та надкласовий стан права, держава як уособлення правопорядку. Серед інших течій позитивізму слід харак­теризувати: прагматичний позитивізм, політико-правові ідеї соліда- ризму та інституціоналізму, соціологічну юриспруденцію.

Теорії природного права набули подальшого розвитку від кінця ХІХ ст. У ХХ ст. основними напрямами стали: неотомізм (Ж. Дабен, Ж. Марітен), феноменологізм (Е. Гуссерль, Г. Вельцель, А. Рай- нах), екзистенціалізм (Е. Фехнер, В. Майгофер), герменевтика (А. Кауфман, В. Гассемер).

Антидемократичні політико-правові теорії ХХ століття стали формуватися на основі ідеології експансії, расизму, шовінізму. Основи цієї течії були закладені Ж.-А. де Бобіно, Дж. Чемберленом, Г. Трей- чке та ін. Яскравим представником антидемократичного напрямку був Ф. Ніцше (1844-1900). Він вважав, що держава та право є засобами культури, яка постає як світова боротьба сил і воль. Соціально-політич­на історія є боротьбою двох воль за владу; боротьба точиться між силь­ними (аристократами, верховенством) та слабкими, (натовп, раби). Дер­жава, за Ф. Ніцше, є наслідком насильницького процесу. Він розглядав право як похідне, вторинне від волі до влади, результат війн і перемог, вважав, що в основі права - сила, перевага, війни різних воль за владу.

Певний зв'язок з теорією Ф. Ніцше має теорія державно-правового елітаризму В. Парето (1848-1932), Г. Моска (1858-1941). В її основі лежить ідея ''зміни еліт'', згідно з якою основою суспільних процесів є боротьба еліт за владу.

Контрольні питання

1.               Як співвідносяться народ, держава та право в концепції правової держави?

2.               Що є джерелом права згідно з соціологічною та психологічною концепціями права?

3.              Назвіть основні положення фашистської концепції права.

4.              Як ви розумієте твердження Г. Кельзена: ''Право має цінність саме тому, що є нормою''?

5. Як ви розумієте твердження Е. Ерліха, що джерелом розвитку права є не законодавство, а саме суспільство?

Література: [1-3; 8; 9; 24; 34; 40; 41; 51; 57; 58].

1 2 3 4 5 6 7  Наверх ↑