1. АНОТАЦІЯ ДИСЦИПЛІНИ
Дисципліна "Історія вчень про державу і право" належить до теоре- тико-історичних дисциплін, які мають світоглядний характер. Цей курс пов'язаний з дисциплінами історичного циклу: "Історією держави і права зарубіжних країн", "Історією держави і права України", а також з "Теорією держави і права" та " Конституційним правом України".
З даних навчальних дисциплін використовуються наступні теми.
Історія держави і права зарубіжних країн:
Держава і право країн Давнього Сходу та античності;
Становлення та розвиток держави і права у середньовіччя;
Право нового часу;
Державно-правова система Новітнього часу;
Розвиток державної та правової системи США в ХХ ст.
Історія держави і права України:
Державний механізм та джерела права Гетьманської України (друга половина ХУІІ-ХУІІІ ст.);
Кодифікація права України (ХУІІІ - перша половина ХІХ ст.);
Національно-державне будівництво в Україні (1917-1920);
Проголошення незалежної держави Україна.
Конституційне право України:
Історія Конституції України;
Основи вчення про конституцію;
Основи конституційного ладу України;
Права та свободи людини і громадянина в Україні.
Теорія держави і права:
Причини виникнення держави;
Поняття держави. Держава в політичній системі суспільства;
Механізм державної влади;
Теорія правової держави. Теорія поліцейської держави;
Поняття права та його ознаки;
Типологія правових систем.
Дана дисципліна має два аспекти - історичний і теоретичний, оскільки досліджує особливий предмет й історію виникнення та розвитку теоретичних знань людства про державу, право, політику та законодавство. Предметом дослідження "Історії вчень про державу і право" є ті знання про державу і право, що теоретично обґрунтовані та концеп- ту-ально викладені. Сутністю історичного аспекту " Історії вчень про державу і право" є соціально й політично конкретизовані погляди на суспіль- ство, державу та право, які співвідносилися з позиціями соціальних прошарків суспільства, чиї інтереси вони виражали.
Розподіл навчального часу Розподіл навчальних годин на четвертий семестр за видами навчальних занять відповідно до навчального плану здійснено таким чином:
Всього 81
Лекції 18
Семінарські заняття 16
Самостійна робота 47
Форма атестації іспит
Мета вивчення дисципліни - набуття студентами знаннь щодо етапів історичного процесу нагромадження знань у сфері держави та права (загальнотеоретичних, державно-правових, цивільно-правових, кримінально-правових і інших) у вигляді вчень, теорій, шкіл, ідей в різні періоди (рабовласницький, феодальний, буржуазний, соціалістичний, посткапіта- лістичний, постсоціалістичний) з визначенням своєрідності систем юридичного знання певних народів і держав, вітчизняної думки про державу та право.
Після вивчення дисципліни студент повинен мати уявлення про тенденції розвитку державно-правових концепцій, а також знати:
історичний процес формування, розвитку, зміни, а також наступництво знань про державу та право;
особливості політико-правових теорій, вчень в класичній спадщині різних країн;
специфіку становлення вітчизняної думки в галузі держави та права, форм пізнання й обґрунтування політико-правових ідеалів у контексті загальносвітових досягнень.
Студент повинен уміти:
самостійно аналізувати державно-правові ідеї минулого, давати їм науково-об'єктивну інтерпретацію й оцінку, виходячи з пріоритету загальнолюдських цінностей;
вільно володіти поняттями та категоріями, які ввійшли в теоретико- методологічний арсенал загальнолюдської політичної та правової культури;
творчо застосовувати знання про державно-правові ідеї минулих років при поясненні сучасних вітчизняних і зарубіжних державно-правових теорій. 10