3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Предмет і метод історії вчень про державу та право. Виникнення й розвиток поглядів на державу та право у країнах
Предмет історії вчень про державу та право. Категорії " вчення", "теорія", "доктрина", "концепція". Історичний та юридичний аспекти дисципліни. Місце історії вчень про державу та право в системі юридичних наук. Методологія історії вчень про державу та право: принцип діалектики, історизму, об'єктивності, соціальний підхід, нормативний, хронологічний метод та метод юридичного порівняння. Методологічні проблеми дисципліни.
Загальні закономірності становлення політико-правової думки у давні часи.
Походження й особливості східної політико-правової думки. Релігійно-міфологічні та політико-моральні аспекти уявлень про природу держави, законів, відносин панування та поведінку людей.
Державно-правові погляди у Стародавній Індії: політико-право- ва думка та брахманізм. "Рігведа", "Самаведа", "Атхарведа", "Упанішади", "Махабхарата", "Рамаяна" й "Артхашатра" та "Закони Ману". Юридичне закріплення розподілу суспільства на варни. Буддизм і проповідь гуманізму, непротивлення злу злом, духовна та соціальна рівність. Буддійське вчення про дхарму. Уявлення про природний характер законів.
Державно-правові погляди у Стародавньому Китаї. Даосизм як одне з впливових течій давньої китайської філософської та суспільно- політичної думки. "Книга про дао і де" Лао-цзи. Вчення Конфуція. "Лунь юй", "Го юй". Мо-цзи та принцип природної рівності всіх людей, договірна теорія походження держави. Китайські легісти. "Книга правителя області Шан" Шан Яна. Школа "фадзя". Хань Фей.
Політико-правові вчення Давньої Греції. Основні періоди в історії становлення та розвитку давньогрецької політико-правової думки. Міфологічні та релігійні уявлення, формування раціональних поглядів. Поеми Гомера "Іліада" й "Одіссея". "Труди і дні", "Теогонія" Ґесіода. Творчість "семи мудреців". Солон - видатний афінський реформатор, державний діяч, законодавець. Піфагор та Геракліт та їх обґрунтування аристократичної форми держави. Класичний період давньогрецької пол- ітико-правової думки. Вчення Демокріта. Протагор, Гіппій, Антифонт, Лікофрон та вчення софістів. Природне право та закон поліса. Сократ - 12 принциповий прибічник законності. Вчення про державу та право Платона. Діалоги "Держава" та "Закони". Арістотель та його наука про політику та закон. "Політика", "Етика", "Афінська політія". Політія як досконала форма держави. Політико-правова думка епохи еллінізму. Вчення Епікура. "Про природу". Етика - основна частина вчення Епікура. Атараксія. Стоїки. Полібій, "Історія в сорока книжках". Шість основних форм держави за Полібієм.
Державно-правові погляди у Стародавньому Римі. Загальна характеристика політико-правової думки. Вчення про державу та право Марка Тулія Ціцерона ("Про державу", "Про закони"). Політико-правові погляди римських стоїків. Сенека. Епіктет. Марк Аврелій Антоній. "До самого себе". Вчення римських юристів ІІ-ІІІ ст. Ульпіана, Гая, Модес- тіна, Павла та ін. Цивільне право (jus civile), "право народів" (jus gentium), "природне право" (jus naturale). Політичні та правові ідеї раннього християнства. Зародження теократичних доктрин.
Тема 2. Особливості розвитку вчень про державу та право середньовічного суспільства
Державно-правові концепції Західної Європи. Основні риси по- літико-правової думки середньовічного суспільства. Перша християнська системна концепція держави та права єпископа Аврелія Августина, "Про град Божий". Вчення Фоми Аквіната про державу та право, "Про правління владик", "Сума теології". Уявлення Фоми Аквінського про державу - перша спроба поєднати християнський світогляд та вчення Арістотеля. Середньовічні єресі. Джон Уікліф та Ян Гус - видатні представники бюргерської єресі. Італійська державно-правова думка епохи середньовіччя. Політико-правове вчення Марсилія Падуансь- кого.
Формування та розвиток мусульманської правової думки. Проблеми держави та політики. Аль-Фрабі, Ібн Сіна, Ібн Рушд як представники середньовічної філософії та їх підхід до політичної проблематики. Халіфат як головна категорія мусульмансько-правової політичної теорії. Видатний мусульманський державознавець аль-Маварді. Політичне вчення Ібн Хальдуна.
Державна та правова думка Київської Русі. Політико-правові ідеї в "Слові про Закон і Благодать" митрополита Іларіона: ідея рівності всіх народів, уявлення про верховну владу. Погляди Кирила Туровського на співвідношення світської та церковної влади. Політична програма Володимира Мономаха. Політико-правові погляди Даниїла Заточника.
dТема 3. Політичні та правові вчення в Західній Європі у ХУ-ХУІІ ст.
Державно-правові концепції ХУ-ХУІІ ст. Загальна оцінка соціально-історичного значення політичних і правових ідей Відродження та Реформації. Нова наука про політику. Ніколо Макіавеллі. Обґрунтування абсолютизму. Політичні та правові ідеї Реформації. Мартін Лютер. Томас Мюнцер. Жан Кальвін. Жан Боден та його вчення про державу. Політико-правові ідеї європейського соціалізму.
Держава та право у вченнях раннього Просвітництва. Політичні та правові вчення Нідерландів XVII ст. Вчення Гуго де Гроота Гроція про державу та право. Політичне та правове вчення Баруха Спінози. Політичні та правові вчення Англії XVII ст. - вчення Джона Локка та Томаса Гоббса.
Тема 4. Вчення про державу та право західноєвропейського Просвітництва XVIII ст. і періоду боротьби за незалежність США
Суспільний та моральний ідеал Просвітництва. Політичні та правові погляди Вольтера. Політико-правове вчення Шарля-Луї Монтеск'є. Політико-правове вчення Жан-Жака Руссо. Політико-правове вчення якобінців. Політико-правова ідеологія французького соціалізму.
Вчення про державу та право італійського Просвітництва. Чезаре Беккаріа "Про злочини та покарання". Джамбаттіста Віко "Про незмінність правознавства", "Основи нової науки про загальну природу націй, завдяки яким виявляються також нові основи природного права народів".
Природно-правові вчення Німеччини.
Політико-правові вчення в США періоду боротьби за незалежність. Становлення американської політико-правової думки. Політичні погляди Бенджаміна Франкліна ("Сполучені колонії Північної Америки"). Політико-правові ідеї Томаса Пейна ("Здоровий глузд"). Політичні погляди Томаса Джефферсона ("Нотатки про штат Віргінія", "Декларація незалежності"). Політико-правові погляди Алексадера Гаміль- тона. Політико-правові погляди Джона Адамса ("На захист конституцій урядової влади в Сполучених Штатах Америки"). Політико-правові погляди Джеймса Медісона ("Про вади політичної системи Сполучених Штатів", "Нотатки про стародавні та сучасні конфедерації").
Тема 5. Вчення про державу та право в Західній Європі кінця XVIII - початку XIX ст.
Політико-правові концепції представників німецької філософської школи. Вчення Іммануїла Канта про державу та право ("Ідеї загальної історії під космополітичним кутом зору", "До вічного миру", "Метафізичні засади вчення про право"). Теоретична концепція права та "замкненої торгової держави" Йогана-Готліба Фіхте. Право, держава та громадянське суспільство у вченні Георга-Вільгельма-Фрідріха Геге - ля ("Філософія права").
Історична школа права. Густав Гуго - засновник історичної школи права ("Підручник природного права як філософії позитивного права, а саме приватного права"). Правові погляди Фрідріха-Карла фон Са- віньї ("Правоволодіння", "Система сучасного римського права"). Правові ідеї Георга-Фрідріха Пухта ("Звичаєве право", "Курс інституцій").
Основні напрямки західноєвропейської політико-юридичної думки. Англійський лібералізм. Французький лібералізм. Німецький лібералізм. Політичні погляди Огюста Конта.
Тема 6. Основні етапи розвитку політичних і правових вчень в Росії (XVII - початок XX ст.)
Від Московського царства до Російської імперії: розвиток державно-правової думки ХУІІ-ХУІІІ ст. Абсолютизм та ідеологія просвітництва. Симеон Полоцький. Феофан Прокопович ("Слово про владу й честь царську", "Слова й промови повчальні, похвальні й поздоровні"). Політико-правові погляди Юрія Крижаніча. Політичні погляди В. Татищева ("Історія Російська"). Політична програма І. Посош- кова ("Книга про бідність і багатство"). Політичні погляди М. Щербатова ("Подорож до землі Офірської"). Вчення про державу та право С. Дес- ницького ("Подання про заснування законодавчої, судової та каральної влади Російської імперії"). Політичні погляди Я. Козельського. Політичне вчення А. Радищева.
Тенденції розвитку державно-правової думки в Російській імперії першої половини ХІХ ст. Політико-правові погляди М. Сперанського ("Записка про основні закони", "Записка про устрій урядових і судових установ у Росії"). Політичні ідеї М. Карамзіна. Політичні програми декабристів. Політичні ідеї П. Чаадаєва. Політичні орієнтири слов'янофілів і західників.
Вчення про державу та право в Росії у другій половині ХІХ - на початку XX ст. Політико-правові погляди В.С. Соловйова ("Виправдання добра"). Політико-правові ідеї початку ХХ ст. С. Булгаков, М. Бердяєв, І. Ільїн, П. Новгородцев ("Криза сучасної правосвідомості").
Тема 7. Становлення та розвиток вчень про державу та право в Україні (XVI - початку XX ст.)
Напрямки розвитку державно-правової думки в Україні (XVI- -XVIII ст.). Три етапи розвитку гуманізму в Україні. Проблема людини Станіслава Оріхівського та його погляди на проблеми держави й права. Місце Києво-Могилянської академії в розвитку вітчизняної політичної та правової думки. Петро Могила та його внесок в розвиток державотворчих ідеї в Україні. Богдан Хмельницький, його політична діяльність.
Гадяцький договір 1658 року - важливий етап в українському державотворчому процесі. Іван Виговський. Юрій Немирич. Конституція Пилипа Орлика та її політичне значення.
Державно-правова думка в УкраїніXIXст. Філософські ідеї в творчості Михайла Максимовича, їх вплив на членів Кирило-Мефодіївсь- кого товариства. Історіософська концепція Миколи Костомарова. Початок розробки філософської української ідеї. Політична доктрина Ки- рило-Мефодіївського товариства. Ідея України в творчості Пантелеймона Куліша. Тарас Шевченко, його філософія української ідеї.
Державно-правові концепції в Україні наприкінці XIX - початку XXст. "Громада". Соціальна філософія М. Драгоманова. Політичні погляди С. Подолинського, О. Терлецького. Ідея національного розвитку в творчості Лесі Українки та Івана Франка. Проблема формування української ідеї. Українська політична думка на рубежі століть (Ю. Ба- чинський, М. Міхновський).
Історіософія М. Грушевського. Вклад М. Грушевського в теоретичну розробку філософії української ідеї. Політична концепція суспільного розвитку М. Грушевського.
Тема 8. Державно-правові вчення соціалістичного та комуністичного спрямування
Комуністична державно-правова ідеологія. Соціально-історичні корні та теоретичні джерела марксистського розуміння держави та права. Держава та право як явища надбудови. Класовий характер держави та права. К. Маркс і Ф. Енгельс. Соціалістична революція. Вчення В. Леніна про диктатуру пролетаріату. Соціалістична правова сім'я.
Тема 9. Державно-правові вчення Західної Європи другої половини XIX-XX ст.
Європейська політико-право думка другої половини ХІХ ст. Вчення Р. Ієрінга про державу та право. Соціологічна теорія держави. Л. Гумплович. Неокантіанське вчення про право. Р. Штаммлер. Вчення Дж. Остіна про право. Політичні ідеї Г. Спенсера. Політико-правове вчення Ф. Ніцше.
Політичні та правові ідеїХХ ст. Аналітична юриспруденція. Позитивний нормативізм Г. Кельзена. Прагматичний позитивізм. Політи- ко-правові ідеї солідаризму й інституціоналізму. Соціологічна юриспруденція. Психологічна теорія права Л. Петражицького.
Позитивізм і теорії державно-правового розвитку. Теорії природного права. Фашизм і націонал-соціалізм. Інтегративна юриспруденція. Теорія еліт, бюрократії, технократії.