Тема 9. Фінансове забезпечення бюджету відтворення основних фондів

Більша частина власних і значна частина залучених фінансових ресурсів промислових підприємств вкладаються в основні засоби - матеріально-речові цінності, які використовуються (у виробництві або в невиробничій сфері) протягом тривалого часу і, в міру зносу, частинами переносять свою вартість на вартість виготовленої продукції, робіт, послуг і при цьому не міняють своєї натурально-речової форми. Саме питома вага вкладень коштів промислових підприємств в основні засоби значною мірою визначає виробничий потенціал. Від неї залежать і обсяг виробництва, і його технічний рівень, і умови праці на підприємствах, і соціальний розвиток трудових колективів. 
За своїм призначенням і характером виконуваних функцій основні засоби промислового підприємства поділяються на виробничі і невиробничі. Основні фонди підлягають розподілу за такими групами:

група 1 - будівлі, споруди, їхні структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі житлові будинки та їхні частини (квартири і місця загального користування);

група 2 - автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього; меблі; побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, включаючи електронно-обчислювальні машини та інші машини для автоматичного опрацювання інформації, інформаційні системи, телефони, мікрофони та рації, інше конторське (офісне) обладнання, устаткування та приладдя до них;

група 3 - будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1 і 2.

Розрізняють первинну, відновну, залишкову і ринкову вартість основних засобів. Платники податку всіх форм власності мають право застосувати щорічну індексацію балансової вартості витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин, на коефіцієнт індексації (Кі), який нараховується за формулою:

http://library.tup.km.ua/metodich/mtd2000_4/471/Image1336.gif

де http://library.tup.km.ua/metodich/mtd2000_4/471/Image1337.gif - індекс інфляції, за результатами якої проводиться індексація. Якщо Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться. 
Промислові підприємства всіх типів і форм власності формують кошти, які вкладаються в основні засоби, за рахунок таких джерел:

статутний капітал;

прибуток;

амортизаційні відрахування;

банківський кредит;

інші залучені кошти (кредиторська заборгованість, випуск облігацій тощо).

Державні підприємства можуть, крім того, одержувати кошти для здійснення централізованих капіталовкладень.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Наверх ↑