Тема 5. Непряме оподаткування підприємств

Крім новоствореної вартості у вигляді доходу, що включає фонд оплати праці й прибуток, на промислових підприємствах створюється додаткова вартість, яка у вигляді податку на добавлену вартість і акцизного збору підлягає вилученню на загальнодержавні потреби, тобто до державного бюджету. 
У законодавчих актах України податок на добавлену вартість характеризується як частина новоствореної вартості, що сплачується до державного бюджету на кожному етапі виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг. Головна особливість цього податку полягає в тому, що його платниками по суті є кінцеві споживачі товарів і послуг як виробничо-технічного призначення, так і особистого. За допомогою цього податку між кінцевими споживачами рівномірно розподіляється та частина створеного суспільного продукту, яка має централізуватися й задовольняти загальнодержавні потреби. Він стимулює економію витрат усіх матеріальних ресурсів, особливо позавиробничих витрат у промисловості та інших галузях виробництва (на капіталовкладення тощо), коли підприємство виступає не проміжним (як це має місце за виробничого споживання сировини, матеріалів та інших предметів праці), а кінцевим споживачем. У сфері обігу податок на додану вартість стимулює продавців до стримування продажних цін на товари й послуги. 
Об’єктом оподаткування є операції по продажу товарів та послуг, а база оподаткування визначається, виходячи з їх вартості з урахуванням акцизного збору, інших податків і зборів згідно діючого законодавства України. 
На окремі високорентабельні товари, а також на деякі товари, стосовно яких за даних умов відсутня конкуренція в сфері виробництва й продажу (монопольні товари), держава встановлює спеціальний непрямий податок - акцизний збір. 
Товари, на які згідно з діючим законодавством установлюється акцизний збір, називаються підакцизними. Вся сума акцизного збору перераховується до державного бюджету (в розрахункових документах сума акцизного збору подається окремим рядком). 
кцизний збір стягується:

при реалізації підакцизних товарів на внутрішньому ринку;

при реалізації підакцизних товарів на експорт на бартерних умовах або на умовах оплати їхньої вартості за національну валюту України;

за підакцизні товари, які ввозяться з-за меж митних кордонів України, - незалежно від валюти та способу розрахунків.

Перелік товарів, на які встановлюється акцизний збір, та його ставки затверджуються урядом України. Акцизний збір нараховується згідно з диференційними ставками, або визначається в долях ЄВРО за одиницю натурального виміру продукції (наприклад, по пиву солодовому, ставка акцизного збору складає 0,04 ЄВРО за один літр). Якщо ставка акцизного збору (А) задається у відсотках, то підрахунок ціни товару з акцизним збором (Ца) виконують за формулою: 
 
 

http://library.tup.km.ua/metodich/mtd2000_4/471/Image1326.gif

де Ц- ціна продукції (митна вартість) без урахування акцизного збору; 
А - ставка акцизного збору. 
Якщо ставка акцизного збору задається у долях ЄВРО:

http://library.tup.km.ua/metodich/mtd2000_4/471/Image1327.gif, (ЄВРО)

де К – кількість товару.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Наверх ↑