Тема 2. Грошові розрахунки підприємств

У системі товарно-грошових відносин одним з етапів безперервного кругообігу і обігу основних і оборотних коштів підприємств є грошова форма вартості: за гроші всі вони купують засоби виробництва, які поєднуючись з робочою силою, дають можливість виготовляти нові товари. Реалізувавши виготовлені товари і отримавши за них гроші, підприємства мають змогу знову авансувати їх і продовжити процес виробництва. Ці обставини є основою грошового обігу в ринковій економіці - безготівкового і готівкового. 
Розрахунки підприємств і організацій між собою, а також з організаціями фінансово-кредитної системи здійснюються переважно у безготівковій формі, тобто шляхом переказу коштів із рахунку платника у банку на рахунок одержувача. Таким чином, на відміну від готівкових розрахунків, при яких платник зобов'язаний передати належну суму готівки безпосередньо одержувачу, безготівкові розрахунки здійснюються без реальної готівки. 
В основі організації безготівкових розрахунків лежать такі принципи:

обов'язковість зберігання підприємствами грошових коштів на рахунках в установах банку;

надання підприємствам права вибору установи банку для відкриття всіх видів рахунків за згодою банку;

самостійного вибору підприємствами форми розрахунків та закріплення їх у своїх договорах і угодах;

кошти з рахунку підприємства списуються за розпорядженням його власника;

відкриття поточних рахунків підприємства установами банків тільки за умови повідомлення про це податкового органу;

терміновість здійснення платежів;

здійснення платежів в межах залишків коштів на рахунках платника або в межах наданого банківського кредиту;

можливість здійснення розрахунків між суб'єктами підприємницької діяльності готівкою.

Безготівкові розрахунки здійснюються у різних формах, які відрізняють- ся одна від одної особливостями економічних відносин учасників розрахунків, способами платежу та організацією документообігу. Безготівкові розрахунки в Україні можуть здійснюватись за такими формами розрахункових документів:

платіжними дорученнями;

платіжними вимогами-дорученнями;

розрахунковими та грошовими чеками;

акредитивами;

векселями.

Підприємства також мають право здійснювати розрахунки, пов'язані з внутрішньогосподарськими операціями (виплата заробітної плати, видача авансів підзвітним особам тощо) та із взаємовідносинами з фізичними особами по розрахунках готівкою. Основою готівкових розрахунків є касові операції, які пов'язані з прийняттям та видачею готівки. Порядок касових операцій регламентується НБУ і поширюється на всі підприємства незалежно від форм власності і виду діяльності. 
Дотримання порядку ведення касових операцій (касової дисципліни) підприємствами перевіряється органами Державної податкової адміністрації, Державної контрольно-ревізійної служби, фінансовими органами та установами банків. Відповідальність за дотримання касової дисципліни покладається на керівників підприємств, головних бухгалтерів, керівників фінансових служб і касирів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Наверх ↑