Тема 7. Особливості кредитування підприємств АПК

 

Лекційні питання

7.1. Роль кредиту в розвитку агропромислового комплексу.

7.2. Система пільгового кредитування підприємств АПК.

7.3. Організація процесу кредитування сільгоспвиробників.

7.4. Напрями розвитку кредитування підприємств АПК.

 

Ключові поняття та терміни: агропромисловий комплекс (АПК), пільгове кредитування АПК, часткова компенсація відсоткової ставки, кредитування під заставу майбутнього врожаю, кредитування під заставу сільськогосподарської техніки.

 

Після вивчення теми студент повинен знати:

– сутність та роль кредитування підприємств АПК;

– систему пільгового кредитування сільгоспвиробників;

– організацію кредитування підприємств АПК;

– напрями розвитку кредитування підприємств АПК.

 

Досягнення пріоритетності розвитку аграрного виробництва в Україні визначається ефективністю державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників, у т.ч. за рахунок часткової компенсації процентних ставок за користування кредитами комерційних банків. У процесі вивчення теми студенту необхідно не тільки ознайомитися із особливостями кредитування комплексусільськогосподарських робіт, але й з’ясувати основні напрямки здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення коротко- і довгостроковихкредитів.

При вивченні кредитних відносин банків з агропромисловим комплексом України слід звернути увагу на структуру кредитів, а також на фактори, що гальмують розвиток кредитних відносинкомерційних банків з агропромисловими підприємствами.

Найвагомішими серед них є кредитні ризики, що мають системний та індивідуальний характер. Студентам необхідно не тільки розглянути ці ризики, але й з’ясувати основні джерела їх виникнення та, відповідно, напрямки мінімізації їх дії. Зокрема, до таких напрямків відносяться питання заставних закупівель зерна, для яких залучаються кредити банків; запровадження механізму ф’ючерсної торгівлі зерном, цукром та іншою сільгосппродукцією та продуктами її переробки; кредитування багатогалузевих підприємств, що проводять диверсифіко­вану діяльність і тому мають незалежні джерела надходження коштів; кредитування агропромислових холдингів, що займаються не тільки виробництвом і переробкою, а й реалізацією сільгосппродукції.

Вивчаючи зміст та завдання системи кредитування сільськогос-подарського виробництва в Україні, слід звернути увагу на підвищення її ефективності за рахунок впровадження заставногокредитування, мікро­кредитування та розширення лізингу в аграрному виробництві.

Для більш повної уяви про особливості кредитування підприємств АПК студенту рекомендується ознайомитись з підходами до ана­лізу фінансового стану та кредитоспроможності аграрних підприємств.

Кредитування АПК здійснюється у напрямках, визначених Ка­бінетом Міністрів України, шляхом безпосереднього спрямування банками коштів на оплату розрахунково-платіжних документів, наданих по­зичальниками до сплати.

Система пільгового кредитування АПК поширюється на:

– цукрові та буряконасіннєві заводи;

– зернозаготівельні та зернопереробні підприємства;

– організації споживчої кооперації;

– сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, що займаються заготівлею і збутом продукції;

– спеціалізовані підприємства з виробництва м’яса свинини та птахогосподарства;

– підприємства та організації сільськогосподарського машино­будування, що займаються виробництвом і реалізацією сільгосптехніки;

– інші підприємства АПК.

Ефективність дії цільової програми фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств через систему здешевлення кредитів багато в чому залежить від механізму її практичної реалізації.

 

Практичне заняття 7.

Організація кредитування підприємств

агропромислового комплексу

 

1. Основи кредитної політики держави щодо аграрного сектора економіки в ринкових умовах.

2. Сутність кредитних відносин банків з агропромисловим комплексом України.

3. Аналіз фінансового стану та кредитоспроможності аграрних підприємств.

 

Перед практичним заняттям студент має знати: основні за­сади державної політики щодо кредитування АПК і сутність кредитних відносин між банками та сільгоспвиробниками.

 

Мета практичного заняття: поглиблення теоретичних знань та набуття практичних вмінь щодо здійснення кредитування підприємств агропромислового комплексу.

 

Після практичного заняття студент повинен уміти:

– оформляти видачу кредитів підприємствам АПК;

– визначати суми компенсацій за пільговими кредитами;

– нараховувати відсотки за кредитами сільгоспвиробникам.

 

Приклад розв’язування типової задачі

Задача. У поточному році для сільськогосподарського підприємства СТОВ “Промінь” було відкрито кредитну лінію з лімітом кредитування в 100 тис. грн. Термін, на який надавалися кредитні кошти, дорівнював шести місяцям. За користування коштами підприємство сплачувало банку 18 % річних. Метою одержання кредиту була заку­півля запасних частин до комбайнів, пально-мастильних матеріалів. Забезпеченням одержання кредиту було: 225 голів фуражних корів вагою 120261 кг балансовою вартістю 193983,69 грн. Загальна вартість майна була визначена в розмірі 420913,50 грн.

Визначити суму компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації відсотко­вої ставки за залученими цими підприємствами коштами у банках з урахуванням терміну та призначення кредиту. Вказати суму загального боргу сільськогосподарського підприємства та оцінити достатність наданого забезпечення з урахуванням даних додатка А.

Розв’язування

1. Розмір компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємств АПК шляхом часткової компенсації відсоткової ставки за залученими цими підприємствами коштами, на короткострокове кредитування становить величину облікової ставки НБУ – 12 % з 30 квітня 2008 року. Розрахуємо розмір компенсації за даними задачі:

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/metod/mtd2009_2/213/tema7.files/image002.gif

 

2. Аналогічно визначимо розмір відсотків, які має сплатити СТОВ “Промінь” за користування кредитом:

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/vidavn/metod/mtd2009_2/213/tema7.files/image004.gif

 

Отже, СТОВ “Промінь” має повернути банку борг за кредитом 100000 грн та сплатити частину нарахованих відсотків 6000 – 3000 = 3000 грн. Решту коштів 3000 грн буде компенсовано за рахунок держбюджету.

 

Завдання для самостійної роботи

Задача 1. У поточному році для сільськогосподарського підприємства СТОВ “Промінь” було відкрито кредитну лінію з лімітом кредитування в 160 тис. грн. Термін, на який надавалися кредитні кошти, дорівнював шести місяцям. За користування коштами підприємство сплачувало банку 20 % річних. Метою одержання кредиту була закупівля запасних частин до комбайнів, пально-мастильних матеріалів. Забезпеченням одержання кредиту було: 225 голів фуражних корів вагою 120261 кг балансовою вартістю 335450 грн. Загальна вартість майна булла визначена в розмірі 675000,0 грн.

Визначити суму компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації відсот­кової ставки за залученими цими підприємствами коштами у банках з урахуванням терміну та призначення кредиту. Вказати суму загального боргу сільськогосподарського підприємства та оцінити достатність наданого забезпечення.

 

Задача 2. У поточному році для сільськогосподарського підприємства СТОВ “Промінь” було відкрито кредитну лінію з лімітом  152 тис. грн. Термін, на який надавалися кошти, дорівнював 8 місяцям. За користування грошовими коштами підприємство сплачувало 19 % річних. Кредитні ресурси були забезпечені майном підприємства на загальну вартість 400 тис. грн. Метою отримання кредиту була заку­півля пально-мастильних матеріалів, добрив, запчастин та насіння.

Визначити суму компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємства агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації відсоткової ставки за залученими цим підприємством коштами у банках з ураху-ванням терміну та призначення кредиту. Вказати суму загального боргу сільськогосподарського підприємства.

 

Задача 3. У поточному році сільськогосподарським підприємст-вом Лубенського району було отримано кредит в розмірі 400 тис. грн на вісім місяців під 20 % річних. Кредитні кошти надавалися під заставу майна загальною заставною вартістю 850 тис. грн. Метою одержання кредитних ресурсів була закупівля паливно-мастильних матеріалів, мі­неральних добрив, насіння, запасних частин досільськогосподарської техніки та оплата ремонтних робіт сільськогосподарської техніки.

Визначити суму компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємства агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації відсот­кової ставки за залученими цим підприємством коштами у банках з урахуванням терміну та призначення кредиту. Вказати суму загального боргу сільськогосподарського підприємства та оцінити достатність вис­тавленого забезпечення.

Задача 4. На підставі звітних даних визначено прогнозований обсяг необхідних кредитних ресурсів на закупівлю палива для посівних робіт сільськогосподарського підприємства, який склав 773656 грн. Але ситуація на енергетичному ринку України може зумовити збільшення розрахованої суми (за прогнозом аналітиків – у 1,2 рази). Розрахуйте обсяг необхідних кредитних ресурсів на закупівлюпалива та визначте вартість кредиту, який буде надано “Укрсоцбанком” на 6 місяців під 21 % річних з урахуванням компенсації, яка буде сплачена державним бюджетом України на здійснення фінансової підтримки підприємства агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації відсоткової ставки за залученими цим підприємством коштами у банках з ураху-ванням терміну та призначення кредиту.

 

Проблемно-пошукові питання

1. Аналіз факторів впливу на сільськогосподарське виробництво.

2. Тенденції розвитку банківського кредитування АПК України.

3. Перспективи розвитку форвардного кредитування в АПК.

4. Проблеми розвитку кредитування підприємств АПК під заставу землі та можливі напрями їх вирішення.

5. Світовий досвід кредитування підприємств АПК.

6. Аналіз стану розвитку агропромислового комплексу в Україні.

 

Теми доповідей та рефератів

1. Кредитні відносини банків з агропромисловим комплексом України.

2. Оцінка кредитних ризиків при кредитуванні комерційними банками підприємств-сільгоспвиробників.

3. Кооперативні банки як ефективна форма кредитування сільсько-господарських підприємств.

4. Особливості заставного кредитування підприємств АПК.

5. Особливості процесу лізингу в агропромисловому виробництві.

Питання для самоконтролю

1. Специфіка кредитування підприємств АПК.

2. Суть системи пільгового кредитування підприємств АПК.

3. Які критерії є основою забезпечення ефективності державного регулювання відтворювальних процесів у сільському господарстві?

4. У чому полягають особливості кредитування комплексу сільськогосподарських робіт та здійснення фінансової підтримки під­приємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення вартості кредитів?

5. Які основні причини неповернення кредитів в аграрному сек­торі економіки України?

6. Складові механізму кредитного забезпечення сільського гос­подарства.

7. Як визначається відсоткова ставка за пільговими кредитами підприємствам АПК?

8. Механізм часткової компенсації відсоткової ставки банкам за кредитами наданими на пільгових умовах сільгоспвиробникам.

9. У чому полягають ризики та джерела їх виникнення при кредитуванні банками підприємств АПК України?

10. Які методики оцінки фінансового стану аграрних підприємств ви знаєте та в чому вони полягають

11. Які існують шляхи зниження для банків кредитних ризиків в агропромисловому секторі?

12. Охарактеризуйте види забезпечення, під яке надаються кредити підприємствам АПК.

13. Які документи подаються в банк для отримання кредиту під заставу сільськогосподарських тварин?

14. Які документи подаються в банк для отримання кредиту під заставу сільськогосподарської техніки?

15. Особливості використання форвардних контрактів для кре­дитування підприємств АПК. 

 

Тест поточного контролю

1. Сучасний стан АПК визначають фактори:

а) заборгованість за виплатою заробітної плати;

б) сезонність виробництва;

в) коливання попиту і пропозиції на продукцію;

г) стан технічного забезпечення виробництва.

 

2. Кредитним відносинам з сільгоспвиробниками притаманні об’єктивні особливості:

а) сезонність виробництва;

б) подовжений цикл виробництва;

в) залежність від державної підтримки виробництва;

г) специфічність застави.

 

3. Система пільгового кредитування поширюється на:

а) цукрові заводи;

б) спеціалізовані підприємства з виробництва м’яса;

в) спиртові заводи;

г) зернопереробні підприємства.

 

4. Кредити сільгоспвиробникам надаються на термін до:

а) дванадцяти місяців;    в) трьох років;

б) п’яти років;      г) десяти років.

 

5. Розмір часткової компенсації ставки за кредитами наданими для проведення польових робіт становить:

а) 50 % облікової ставки НБУ;

б) 50 % ставки комерційного банку;

в) 70 % облікової ставки НБУ;

г) 30 % ставки комерційного банку.

 

6. Розмір часткової компенсації ставки за кредитами наданими зерно-заготівельним підприємствам становить:

а) 50 % облікової ставки НБУ;

б) 50 % ставки комерційного банку;

в) 70 % облікової ставки НБУ;

г) 30 % ставки комерційного банку.

 

7. У разі кредитування підприємств АПК під заставу майбутнього врожаю позичальник подає документи:

а) карту полів з розміщенням культур переданих у заставу;     

б) заяву про передачу в заставу землі під засіяними полями;

в) реєстр договорів оренди земельних паїв;     

г) звіт про вартість землі під засіяними полями.

 

8. У разі кредитування підприємств АПК під заставу сільськогосподарських тварин позичальник подає документи:

а) довідку про стан приміщень, де утримуються тварини;

б) довідку про обстеження тварин на туберкульоз та лейкоз;

в) довідку про проведення щеплень;

г) довідку про вагу поголів’я.

 

9. У разі кредитування підприємств АПК під заставу сільськогосподарської техніки позичальник подає документи:

а) договір купівлі-продажу техніки;

б) довідку про технічний стан кожного виду техніки;

в) технічний паспорт;

г) довідку про умови утримання та збереження техніки.

10. При кредитуванні під заставу свиней банки не приймають у заставу групу тварин:

а) молодняк віком 2–4 місяці;  в) свиноматки;

б) тварини на відгодівлі;   г) кабани-плідники.

 

Література: [1, c. 235–2258; 2, c. 194–206].

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑