Тема 5. АНАЛІЗ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ ВИТРАТ, ОБСЯГУ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПРИБУТКУ

5.1. Методичні вказівки

Основними питання даної теми є:

сутність та призначення аналізу взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку;

припущення, що покладені в основу аналізу взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку»;

методи аналізу «витрати — обсяг — прибуток»;

застосування аналізу «витрати — обсяг — прибуток» в умовах багатопрофільних виробництв.

Аналіз взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку часто називають аналізом чутливості. Він спрямований на дослідження змін, які відбуваються з операційним прибутком підприємства під впливом змін певних параметрів його діяльності. Такими факторами насамперед є ціна реалізації продукції, обсяг продажу та витрати підприємства. Взаємозв’язок між витратами, обсягом діяльності та прибутком формує основну модель фінансової діяльності суб’єкта господарювання. За його допомогою можна отримати відповіді на такі питання:

який прибуток отримає підприємство при певному обсязі діяльності;

скільки продукції необхідно реалізувати для отримання запланованої величини прибутку;

який має бути обсяг діяльності для покриття всіх витрат та отримання прибутку;

яку величину витрат при існуючому обсягу продажу може дозволити підприємство, щоб не потрапити в зону збитків тощо.

Отже, можна вважати, що призначення цього аналізу полягає у визначенні певних показників (витрат, обсягу реалізації, прибутку) при заданих параметрах інших показників.

Отриманню прибутку та його максимізації сприяють різноманітні поточні управлінські рішення (наприклад, прийняття нового замовлення, припинення випуску певної продукції, оптимізація структури випуску, визначення мінімально можливої ціни реалізації тощо). Вони передбачають здійснення аналізу витрат при виборі певного напрямку дій. Тому розуміння залежності між витратами, обсягом діяльності та прибутком є необхідною умовою для планування майбутніх операцій підприємства та прийняття управлінських рішень на короткострокову перспективу. Таким чином, завдання керівництва полягає в тому, щоб здійснювати управління кожним фактором, який впливає на прибуток, для збільшення рентабельності підприємства в цілому.

Слід відмітити, що аналіз «витрати — обсяг — прибуток» дещо спрощує реальну картину бізнесу. Тому необхідно звернути увагу на ряд припущень, що покладені в основу аналізу «витрати — обсяг діяльності — прибуток» і обмежують сферу його застосування. До таких припущень відносять:

ціна реалізації продукції не залежить від обсягу її продажу;

всі витрати підприємства слід розглядати як змінні, або як постійні;

протягом періоду, що аналізується, поведінку витрат та доходів можна описати лінійною функцією (змінні витрати прямо залежать від обсягів діяльності підприємства, а постійні витрати залишаються незмінними);

єдиним фактором, що впливає на витрати та доходи, є обсяг продажу;

обсяги виробництва та продажу однакові;

підприємство виготовляє і реалізує один вид продукції або в нього стабільна номенклатура випуску.

Якщо одне або більше припущень не дотримуються, то застосування аналізу «витрати — обсяг — прибуток» може призвести до некоректних результатів, і як наслідок, прийняття на їх основі неправильних рішень.

Аналіз «витрати — обсяг — прибуток» заснований на принципах калькулювання за змінними витратами (метод «директ-кост»). Тому для здійснення аналізу «витрати — обсяг — прибуток» усі витрати підприємства поділяють на змінні та постійні. У зв’язку з цим доцільно згадати класифікацію витрат з метою прийняття рішень, розглянуту в темі 2. При цьому, основну увагу слід зосередити на визначенні їх поведінки, оскільки це дозволить зрозуміти вплив зміни обсягу діяльності на прибуток підприємства.

Зв’язок між витратами, обсягом діяльності та прибутком можна відобразити двома шляхами: за допомогою формул або у вигляді графіків.

У найпростішому вигляді залежність прибутку від величини витрат та обсягу діяльності звичайно представляють так:

Операційний прибуток = Загальні доходи – Загальні витрати.

Якщо прийняти до уваги рівень діяльності, а саме обсяг продажу і поведінку витрат, то це рівняння можна трансформувати у такий спосіб:

або

    (5.1)

Приклад 5.1. Ціна продажу одиниці продукції підприємства «Мрія» становить 1000 грн, змінні на одиницю — 600 грн. Загальні постійні витрати дорівнюють 200 000 грн. Поточний обсяг діяльності — 700 одиниць. Прибуток за таких умов буде складати 80 000 грн. [700 × (1 000 – 600) – 200 000].

На підставі рівняння за формулою 5.1 можна виділити такі основні способи збільшення прибутку підприємства:

збільшити ціну продажу за одиницю продукції;

знизити змінні витрати на одиницю продукцію;

знизити постійні витрати;

збільшити кількість реалізованих одиниць продукції.

Розглянемо застосування аналізу «витрати — обсяг — прибуток» для вирішення деяких питань, які виникають в ході поточної діяльності підприємства, застосовуючи формулу 5.1.

Визначення обсягу реалізації для отримання запланованої величини операційного прибутку. Для відповіді на питання, скільки продукції необхідно реалізувати підприємству для отримання запланованої величини прибутку, застосовують такі формули:

     (5.2)

Зверніть увагу, у який спосіб формується знаменник формули 5.2. Вказана в ньому величина має назву коефіцієнт маржинального доходу. Слід відмітити, що поняття «маржинальний дохід» і «коефіцієнт маржинального доходу» є інструментами аналізу «витрати — обсяг — прибуток» і часто застосовуються для прийняття поточних управлінських рішень.

Нагадаємо, що маржинальний дохід, який розглядався в темі 4, це різниця між доходом від реалізації та змінними витратами підприємства. Цей показник являє собою так званий резерв, який формується в ході поточної господарсько-фінансової діяльності підприємства для покриття постійних витрат і формування прибутку. Звідси приріст маржинального доходу завжди означає приріст прибутку. Внаслідок прийняття управлінських рішень величину цього показника можна скоригувати на короткий період часу. Тому маржинальний дохід — основний об’єкт управління та уваги керівництва підприємства.

Він означає, яку величину маржинального доходу приносить кожна гривня доходу від реалізації для покриття постійних витрат та отримання прибутку. Коефіцієнт маржинального доходу характеризує величину, на яку змінюється прибуток при зміні обсягу реалізації. Отже, його можна використовувати для розрахунку впливу зміни обсягу діяльності на величину прибутку. Зауважте, що цей показник не залежить від обсягу випуску або продажу продукції. Тому він краще характеризує ефективність виробництва того чи іншого виду продукції в короткостроковій перспективі, ніж рентабельність.

За даними прикладу 5.1 величина маржинального доходу підприємства «Мрія» на одиницю продукції становить 400 грн (1000 – 600), а коефіцієнт маржинального доходу — 40 % (400 / 1000).

Застосовуючи поняття коефіцієнту маржинального доходу, формулу 5.2 можна подати у такому вигляді:

Приклад 5.2. Якщо припустити, що в прикладі 5.1 підприємство «Мрія» бажає отримати прибуток у розмірі 100 000 грн, то обсяг реалізації буде становити:

в грошових одиницях — 750 000 грн [(200 000 + 100 000) / 0,4];

в натуральному вимірі — 750 одиниць (750 000 / 1000).

Визначення величини прибутку при запланованому обсягу реалізації. Розрахунок прибутку, який буде отриманий при запланованому обсягу діяльності підприємства, здійснюється за формулою, яка отримана через трансформування формули 5.1.

Якщо величина операційного прибутку, визначеного за бухгалтерськими принципами, дорівнює прибутку, що є базою оподаткування відповідно до податкового законодавства, то чистий прибуток підприємства визначають так:

Приклад 5.3. Підприємство «Мрія» розглядає можливість збільшення обсягу продажу на 150 одиниць. Операційний прибуток за таких умов становитиме 140 000 грн [(850 · 1000) × 0,4 –
– 200 000]. У свою чергу чистий прибуток при ставці оподаткування прибутку 30 % дорівнюватиме 98 000 грн [140 000 ×
× (1 – 0,3)].

Визначення точки беззбитковості. За певних умов метою суб’єкта господарювання є досягнення точки беззбитковості, яку також часто називають критичним обсягом діяльності або порогом рентабельності. Точка беззбитковості являє собою такий обсяг діяльності підприємства, при якому доходи дорівнюють витратам. Відповідно фінансовий результат дорівнює нулю. Тобто, це обсяг реалізації, після досягнення якого підприємство починає отримувати прибуток.

.

Точку беззбитковості можна розглядати як беззбитковий обсяг продажу у натуральних одиницях або у грошовому вимірі, а також як беззбиткову виробничу потужність. Виробнича потужність — це обсяг виробництва продукції, який підприємство може виконати в даний період часу при реально існуючій величині виробничих ресурсів. Таким чином, визначення критичного обсягу діяльності відбувається за допомогою таких формул, які отримані шляхом трансформування формули 5.1:

.

або

або

Таким чином, як видно із вищенаведених формул досягнення точки беззбитковості залежить від двох ключових факторів:

1) обсягу постійних витрат, тобто величини витрат, які не залежать від обсягів діяльності, але мають бути покриті результатами поточної діяльності;

2) коефіцієнту маржинального доходу, тобто відносної ефективності поточної діяльності, яка виражається у швидкості зростання маржинального доходу і відповідно прибутку підприємства.

Зверніть увагу, що при досягненні підприємством беззбиткового стану діяльності маржинальний дохід дорівнює постійним витратам підприємства. Отже, при перевищенні критичного обсягу реалізації маржинальний дохід від кожної проданої одиниці продукції буде формувати прибуток підприємства. Іншими словами сума маржинального доходу від кожної проданої одиниці продукції складатиме величину прибутку підприємства при заданому обсязі реалізації.

Визначення зони безпеки діяльності підприємства. Визначення так званої зони безпеки підприємства пов’язано з розрахунком запасу міцності. Запас міцності являє собою максимально припустиме зменшення обсягу діяльності підприємства без ризику отримати збиток. Тобто, запас міцності — це рівень поточної діяльності суб’єкту господарювання, що перевищує точку беззбитковості. Цей показник можна розраховувати як в грошовому, так і в натуральному вимірі, а також порівнюючи фактичне та беззбиткове завантаження виробничих потужностей.

Відповідно коефіцієнт запасу міцності — це відносне падіння обсягів реалізації, яке може дозволити собі підприємство до досягнення точки беззбитковості

Приклад 5.4. Припустимо, що поточний обсяг реалізації підприємства «Мрія» дорівнює 900 одиниць продукції. За умов збереження значення інших параметрів діяльності визначимо точку беззбитковості підприємства та запас міцності.

Застосовуючи формули для розрахунку точки беззбитковості, спочатку визначимо критичний обсяг діяльності у натуральних одиницях. Він дорівнює 500 одиниць [200 000 / (1000 – 600)]. У свою чергу, точка беззбитковості у грошовому вимірі становить 500 000 грн [500 × 1000]. Запас міцності для вказаного обсягу діяльності дорівнює 400 одиницям [900 – 500] або 400 000 грн [400 × 1000].

Зауважте, що запас міцності буде змінюватися у відповідності з коливаннями обсягу продажу, величини постійних витрат та значення коефіцієнту маржинального доходу, оскільки критичний обсяг діяльності визначається рівнем постійних витрат і коефіцієнтом маржинального доходу. Звідси, збільшення запасу міцності при незмінних обсягах діяльності та коефіцієнту маржинального доходу можна досягти лише шляхом зменшення рівня постійних витрат.

Таким чином, основне призначення аналізу «витрати — обсяг — прибуток» полягає у можливості визначити значення кожної із складових цього аналізу за умови внесення змін в діяльність підприємства.

Другим шляхом для відображення взаємозв’язку між витратами, обсягом діяльності та прибутком є побудова графіків.

Графік беззбитковості демонструє рівень постійних та змінних витрат і величину доходу від продажу за різних обсягів діяльності підприємства (рис. 5.1).

Рис. 5.1. Графік беззбитковості

Значення цього методу аналізу полягає в тому, що він дозволяє виявити і наочно відобразити залежності між доходами та витратами підприємства і відповідно динаміку зміни величини прибутку. При його побудові лінія повних витрат формується шляхом додавання до величини постійних витрат змінної складової. Лінія доходу від реалізації будується з точки з нульового значення. Обидві лінії (доходу та повних витрат) перетинаються в точці беззбитковості.

Інший спосіб графічного аналізу беззбитковості — побудова графіку маржинального доходу (рис. 5.2). Цей графік дає можливість виявити динаміку приросту прибутку підприємства, який тотожній приросту маржинального доходу. Для його побудови спочатку відображають лінію змінних витрат, а потім постійних. Як видно із графіку загальний маржинальний дохід збільшується прямо пропорційно обсягу продажу.

Рис. 5.2. Графік маржинального доходу

Зверніть увагу, що на обох графіках величина прибутку характеризується відстанню між лінією доходу від продажу та лінією повних витрат.

Графік прибутку описує залежність прибутку від зростання обсягу діяльності. Як видно з рис. 5.3, різниця між обсягом продажу і змінними витратами (тобто маржинальний дохід) зрівнюється з постійними витратами в точці беззбитковості. Праворуч від точки беззбитковості маржинальний дохід перевищує постійні витрати і формує прибуток. Коефіцієнт маржинального доходу являє собою кут лінії прибутку на графіку. Чим більше цей коефіцієнт, тим ближче до початку координат розташована точка беззбитковості. Використовуючи цей графік, можна визначити ступінь впливу зміни обсягу випуску на величину прибутку, якщо всі інші фактори залишаються незмінними.

Рис. 5.3. Графік прибутку

Застосування аналізу «витрати — обсяг — прибуток» дещо ускладнюється в умовах, коли підприємство виготовляє та реалізує два або більше видів продукції. Основна .проблема полягає в тому, як визначити точку беззбитковості кожного виду продукції. Типова помилка при такому рішення — це здійснення розподілу постійних витрат між видами продукції. Для проведення розрахунків застосовують вищерозглянуті формули, включаючи до них показник середньозваженого маржинального доходу. Середньозважений маржинальний дохід являє собою суму добутків маржинального доходу на одиницю кожного виду продукції та комбінації продажу відповідного виду продукції. Комбінація продажу — це співвідношення кількості різних видів продукції, реалізованих за період.

Приклад 5.5. Підприємство «Фенікс» виготовляє і реалізує два види продукції (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Дані про діяльність підприємства «Фенікс»

Показник

Продукція А

Продукція Б

Ціна продажу, грн

12 000

20 000

Змінні витрати на одиницю, грн

11 000

17 000

Маржинальний дохід на одиницю, грн

1000

3000

Постійні витрати, грн

36 000

Для досягнення точки беззбитковості підприємству необхідно отримати маржинальнй дохід, який би покривав постійні витрати, тобто його величина має дорівнювати 36 000 грн. Отже, критичний рівень діяльності в грошовому вимірі становить 36 000 грн. Отримати такий маржинальний дохід можна кількома способами. Як видно із табл. 5.2 для досягнення точки беззбитковості підприємство може продати або 36 одиниць продукції А, або 12 одиниць продукції Б, або обрати інший альтернативний варіант.

Таблиця 5.2

Інформація про обсяги продажу продукції
для досягнення точки беззбитковості

Продукція А

Продукція Б

Маржинальний дохід
підприємства, грн

Кількість

Маржинальний
дохід, грн

Кількість

Маржинальний
дохід, грн

36

36 000

0

0

36 000

33

33 000

1

3000

36 000

30

30 000

2

6000

36 000

6

6000

10

30 000

36 000

3

3000

11

33 000

36 000

0

0

12

36 000

36 000

Припустимо, що в нашому прикладі продукція підприємства реалізується у такому співвідношенні: 6 одиниць продукції А і 4 одиниці продукції Б. Отже, середньозважений маржинальний дохід становить 1800 грн [(0,6 · 1000) + (0,4 · 3000)], а загальна кількість продукції, яку слід продати становитиме 20 одиниць [36 000 / 1800]. Для визначення точки беззбитковості кожного виду продукції загальну точку беззбитковості підприємства коригують на комбінацію його продажу. Звідси, точка беззбитковості для продукції А становитиме 12 одиниць [0,6 · 20], а для продукції Б — 8 одиниць [0,4 · 20].

Зверніть увагу, що при зміні комбінації продажу значення точки беззбитковості також зміниться.


5.2. Практичні завдання
і методичні вказівки до їх виконання

Задача 1. Визначте відсутні дані за умови, що на підприємстві виготовляється один вид продукції.

Варіант

Продаж,
грн

Загальні
змінні
витрати, грн

Маржиналь-
ний дохід
на одиницю,
грн

Постійні
витрати,
грн

Операційний
прибуток,
грн

Кількість
проданих
одиниць

І

?

120 000

20

?

25 000

4000

II

180 000

?

?

45 000

30 000

5000

III

600 000

?

30

150 000

90 000

?

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Завдання розв’язується на підставі загальної формули 5.1, що відображає загальний зв’язок між витратами, обсягом діяльності і прибутком підприємства.

Відповідь:

I варіант — 200 000 грн; 55 000 грн;

II  варіант — 105 000 грн; 75 000 грн;

ІІІ варіант — 360 000 грн; 8 000 од.

Задача 2. Постійні витрати підприємства «Бендікс» становлять 330 000 грн, змінні витрати на одиницю виробленої продукції — 12 грн, а коефіцієнт маржинального доходу — 80 %. Визначте величину обсягу продажу (в натуральних одиницях) необхідну для отримання операційного прибутку у розмірі 150 000 грн.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Для вирішення вправи слід скористатися формулою 5.2, а також визначенням коефіцієнту маржинального доходу для встановлення ціни одиниці виробленої продукції.

Відповідь: 10 000 од.

Задача 3. Підприємство «Малібу» виготовляє і реалізує два вида продукції, про які є такі дані:

Продукція

Ціна продажу

Змінні витрати на одиницю

Продукт А

10

4

Продукт Б

10

7

На підставі вищенаведених даних розрахуйте точку беззбитковості підприємства «Малібу» в натуральному та грошовому вимірах, якщо на кожну одиницю реалізованого продукту Б припадає 2 одиниці реалізації продукту А, а постійні витрати дорівнюють 19 950 грн.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Для визначення точки беззбитковості підприємства необхідно розрахувати середньозважений маржинальний дохід та середньозважений коефіцієнт маржинального доходу.

Відповідь: 5000 од., 5000 грн.

Задача 4. Підприємство «Алко» виробляє два види виробів, інформація про які подана нижче.

Показник

Виріб А

Виріб Б

Ціна продажу за одиницю, грн

6

12

Змінні витрати на одиницю, грн

2

4

Постійні витрати, грн

17 000

35 000

Кількість реалізованих одиниць

70 000

30 000

На підставі наведених даних необхідно визначити:

а)   точку беззбитковості для кожного виробу і для підприємства в цілому;

б) прибуток (збиток) при реалізації 6000 одиниць виробу А та 5000 одиниць виробу Б.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Вирішення вправи слід починати з визначення загальної точки беззбитковості підприємства за допомогою середньозваженого маржинального доходу. Для розрахунку фінансового результату при запланованому обсязі продажу скористайтеся формулою 5.1.

Відповідь:

а)   загальна точка беззбитковості — 10 000 од., точка беззбитковості для виробу А — 7000 од., точка беззбитковості для виробу Б — 3000 од.

б) прибуток 12 000 грн.

Задача 5. Підприємство «Перспектива» виробляє та реалізує три види портфелів. Постійні витрати на рік згідно з планом складають 406 тис. грн. Деякі інші показники діяльності підприємства наведено нижче:

Показник

Портфель
чоловічий

Портфель
жіночий

Портфель
дитячий

Маржинальний дохід на одиницю, грн

2

3

6

Обсяг реалізації, од.

80000

100 000

20 000

На підставі поданих даних необхідно визначити:

а) точку беззбитковості для кожного виробу;

б) величину операційного прибутку підприємства за вказаних умов.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Вирішення вправи базується на розглянутому вище підході щодо діяльності багатопрофільних підприємств, а також формулі 5.1.

Відповідь:

а)   точка беззбитковості для чоловічих портфелів — 56 000 од.; точка беззбитковості для жіночих-портфелів — 70 000 од.; точка беззбитковості для дитячих портфелів — 14 000 од.

б) 174 000 грн.

Задача 6. Керівництво підприємства встановило такі планові показники прибутку від реалізації нового виду продукції:

Обсяг реалізації, од.

Прибуток (збиток), грн

12 000

–30 000

15 000

150 000

18000

330 000

При будь-якому обсязі реалізації ціна продажу одиниці продукції дорівнює 150 грн.

На підставі наведених даних визначте запас міцності при обсягу реалізації 15 тис. одиниць та 18 тис. одиниць.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Вирішення вправи базується на припущенні, що при досягненні точки беззбитковості маржинальний дохід від кожної наступної одиниці проданої продукції формує операційний прибуток, оскільки постійні витрати повністю покриті.

Відповідь:

а) 375 000 грн (2500 од.);

б) 825 000 грн (5500 од.)

Задача 7. Підприємство реалізує два види продукції, дані про витрати на виробництво яких наведено нижче:

Показник

Продукція А

Продукція Б

Змінні витрати на 1 грн виручки

0,45 грн

0,6 грн

Загальні постійні витрати за період

1 212 000 грн

Дохід від реалізації формується від продажу зазначених видів продукції у такому співвідношенні: 70 % припадає на продукцію А і 30 % — на продукцію Б.

На підставі наведених даних необхідно:

а) розрахувати беззбитковий обсяг реалізації підприємства і побудувати графік беззбитковості;

б) розрахувати прибуток при обсягу продажу 4 млн одиниць і побудувати графа прибутку;

в) розрахувати беззбитковий обсяг продажу, прибуток, отриманий від реалізації 4 млн одиниць продукції, а також коефіцієнт запасу міцності, якщо продукція А і продукція Б будуть реалізовуватися у рівній кількості.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Для встановлення точки беззбитковості необхідно розрахувати середньозважений маржинальний дохід підприємства. Визначення величини прибутку при запланованому обсягу реалізації відбувається на підставі залежності між маржинальним доходом і операційним прибутком. Для розв’язання третього завдання необхідно звернути увагу на зміну комбінації продажу.

Відповідь:

а) 2 400 000 од.;

б) 808 000 грн;

в) точка беззбитковості — 2551579 од., прибуток — 688000 грн, коефіцієнт запасу міцності — 0,36.

Задача 8. Підприємство «Кульбаба» виробляє і продає ручки. Змінні витрати на виробництво однієї ручки — 3 грн. Підприємство може продавати 600 000 ручок по 5 дол. за одиницю і мати прибуток 200 000 або може одночасно реалізовувати 350 000 ручок по 6 грн та 200 000 ручок за ціною 4 грн. Визначте, яку альтернативу слід обрати підприємству та обґрунтуйте вашу відповідь розрахунками.

Методичні вказівки до розв’язання вправи.

Для обґрунтування вибору слід порівняти величину маржинального доходу підприємства за двома вказаними альтернативами.

Відповідь: підприємству вигідніше обрати другу альтернативу.


5.3. Запитання і тести для самоконтролю

5.3.1. Запитання

1. У чому полягає сутність аналізу взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку?

2. Яким чином аналіз взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку сприяє прийняттю управлінських рішень?

3. Назвіть припущення, які покладені в основу аналізу взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку.

4. Поясніть термін «точка беззбитковості».

5. Які методи використовуються при здійсненні аналізу «витрати — обсяг — прибуток»?

6. Для прийняття яких рішень застосовують аналіз «витрати — обсяг — прибуток»?

7. Назвіть графіки, які дають змогу проілюструвати взаємозв’язок «витрати — обсяг — прибуток» та поясніть їх призначення.

8. У чому полягає сутність коефіцієнту запасу міцності?

9. Поясніть особливості застосування аналізу «витрати — обсяг — прибуток» в умовах багатопрофільних підприємств.

10. Що таке комбінація продажу?

5.3.2. Тести

1. Підприємство «Ексцентрик» планує розширити асортимент шоломів для велосипедистів. Дані про нові шоломи наведено нижче:

Показник

Значення

Ціна продажу одного шолома, грн

25,00

Ціна придбання одного шолома, грн

19,80

Постійні витрати, пов’язані з секцією, де відбувається продаж нових шоломів, грн

468 000,00

Ставка податку на прибуток

40 %

На підставі вищенаведеної інформації дайте відповіді на такі запитання:

Чому дорівнює точка беззбитковості підприємства в натуральних одиницях:

а) 76 667;

б) 90 000;

в) 130 000;

г) 72 000;

д) інший варіант.

Відповідь: а, б, в, г, д.

Скільки шоломів має продати підприємство, щоб отримати 1256 тис. грн чистого прибутку:

а) 120 000 од.;

б) 165 000 од.;

в) 140 000 од.;

г)   48 889 од.

д) інший варіант.

Відповідь: а, б, в, г, д.

2. Є такі дані про діяльність підприємства обсяг реалізації становить 15 000 одиниць, ціна продажу — 10 грн, змінні витрати на одиницю — 3 грн, а постійні витрати — 35 000 грн. Чому за таких умов дорівнює запас міцності:

а) 10 000 грн;

б) 100 000 грн;

в) 5000 грн;

г) 150 000 грн.

Відповідь: а, б, в, г.

3. Підприємство планує реалізувати 200 000 одиниць продукції. При цьому постійні витрати підприємства становлять 400 000 грн, а змінні — 60 % від ціни продажу. Для отримання операційного прибутку у розмірі 100 000 грн ціна продажу одиниці продукції має бути:

а) 3,75 грн;

б) 4,17 грн;

в) 5 грн;

г) 6,25 грн.

Відповідь: а, б, в, г.

4. Підприємство планує продавати продукцію за ціною 27 грн за одиницю. При цьому змінні витрати на одиницю дорівнюють 15 грн. Постійні витрати становлять 197 040 грн за місяць. Скільки одиниць продукції необхідно реалізувати за місяць для отримання 9000 грн операційного прибутку, якщо керівництво підприємства додатково вирішило виділити 180 000 грн на рекламну компанію, яка розрахована на рік:

а) 18 240 од.;

б) 18 420 од.;

в) 13 590 од.;

г) 13 950 од.

Відповідь: а, б, в, г.

5. Чому дорівнюють змінні витрати на одиницю, якщо ціна продажу одиниці продукції дорівнює 25 грн., обсяг продажу — 180 тис. одиниць, а загальний маржинальний дохід — 900 тис. грн:

а) 15 грн;

б) 18 грн;

в) 20 грн;

г) 22 грн.

Відповідь: а, б, в, г.

6. Чому дорівнюють постійні витрати підприємства за умов, що ціна продажу одиниці продукції становить 30 грн, обсяг продажу — 70 тис. одиниць, змінні витрати на одиницю — 20 грн, а оперативний прибуток — 15 тис. грн:

а) 700 000 грн;

б) 685 000 грн;

в) 385 000 грн;

г) 715 000 грн.

Відповідь: а, б, в, г.

7. Точка беззбитковості підприємства зростатиме в результаті:

а) зменшення постійних витрат;

б) збільшення коефіцієнту маржинального доходу;

в) збільшення змінних витрат;

г) зменшення змінних витрат;

д) жодного з наведених вище варіантів.

Відповідь: а, б, в, г, д.

8. Якщо загальний маржинальний дохід зменшується на певну величину, то операційний прибуток підприємства:

а) зменшується у такому самому розмірі;

б) зменшується на величину більшу, ніж зменшення маржинального доходу;

в) збільшується у такому самому розмірі;

г) залишається без змін;

д) жодний з наведених вище варіантів.

Відповідь: а, б, в, г, д.

9. Як вплине на точку беззбитковості збільшення піни продажу одиниці продукції з 1 грн на 1,1 грн при одночасному зростанні постійних витрат підприємства з 400 тис. грн до 480 тис. грн:

а) точка беззбитковості в одиницях збільшиться;

б) точка беззбитковості в одиницях зменшиться;

в) точка беззбитковості в одиницях залишиться без змін;

г) наведених даних недостатньо для визначення впливу зазначених факторів па точку беззбитковості.

Відповідь: а, б, в, г.

5.4. Практичне заняття

5.4.1. Питання для обговорення

1. Сутність аналізу «витрати — обсяг — прибуток» та його призначення.

2. Методи аналізу «витрати — обсяг — прибуток».

3. Особливості графічного методу аналізу.

4. Припущення аналізу «витрати — обсяг — прибуток».

5.4.2. Аналіз розв’язання задач, виконаних самостійно

5.4.3. Виконання задач під контролем викладача

5.5. Література

3, С. 160—172; 4, С. 237—258; 5, С. 109—119; 6, С. 45—52.

5.6. Термінологічний словник

Аналіз взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку — інструмент управлінського планування та контролю, який вивчає поведінку витрат на підставі взаємозв’язку витрат, обсягу діяльності та прибутку.

Виробнича потужність — обсяг виробництва продукції, який підприємство може виконати в даний період часу при реально існуючому обсязі виробничих ресурсів.

Графік беззбитковості — графік, що відображає рівень постійних та змінних витрат і доходу від реалізації продукції при різних обсягах діяльності підприємства.

Графік маржипального доходу — графічне зображення динаміки приросту маржинального доходу і, відповідно, прибутку.

Графік прибутку — графічне відображення залежності прибутку від зміни обсягу діяльності.

Запас міцності — максимально припустиме зменшення обсягу діяльності підприємства без ризику отримати збиток.

Коефіцієнт маржинального доходу — співвідношення маржинального доходу та доходу від реалізації продукції.

Комбінація продажу співвідношення кількості різних видів продукції, реалізованих за період.

Маржинальний дохід — різниця між доходом від реалізації та змінними витратами підприємства.

Середньозважений маржинальний дохід — сума добутку маржинального доходу на одиницю кожного виду продукції та комбінації продажу відповідного виду продукції.

Точка беззбитковості — рівень діяльності, при якому загальні доходи підприємства дорівнюють загальній величині витрат.

1 2 3 4 5 6 7  Наверх ↑