Програма навчання
Тема №1. Екологія людини одна з основних дисциплін школи майбутнього
Тема №2. Природа особистості. Біологічна основа розвитку особистості у певних соціальних умовах. Склад та структура особистості. Потенційні можливості людини
Тема №3. Часові параметри організму та його систем. Біоритми – ендогенні осциляції. Зв’язок часозадавачів з біоритмами
Тема №4. Природній вплив навколишнього снрндоаища на здоровя людей
Тема №5. Екологiя харчування
• Тематичний контроль №1 за темами 1, 2, 3, 4.
• Одержання та початок виконання індивідуальної контрольної роботи
Тема №6. Адаптація організму до зміни умов навколишнього середовища
Тема №7. Екологія праці
ТЕМА №8. Вплив радіації на організм людини
Тема №9. Еволюція взаємовідносин людини і природи. Вплив забруднень біосфери на здоров’я людей
• Тематичний контроль №2 за темами 5, 6, 7, 8, 9.
• Здача індивідуальної контрольної роботи
• Питання для підсумкового контролю.
• Підсумковий контроль (екзамен)
Передмова
Навчальний курс “Екологія людини” входить до циклу нормативних професійно орієнтованих дисциплін освітньо-професійної програми вищої освіти за професійним спрямуванням “Екологія” і введений в дію Міністерством освіти і науки України з 1 вересня 1997 року. Цей посібник містить стисле викладення лекційного курсу і призначений для самостійної підготовки студентів. Сучасна глобальна екологічна криза та загроза катастрофи нависли над людством і всім живим на планеті Земля. Виснаження природних ресурсів, нестача питної води, зменшення лісів і збільшення пустель, масове винищення тварин і рослин, різке погіршення якості природного середовища – ось такі невтішні ознаки нашого часу поряд з великими досягненнями науки і техніки.
Відповідь на питання про причини у взаємовідносинах суспільства і природи та шляхи його подолання не може дати жодна з традиційних наук. Виникає об’єктивна необхідність у створенні нової галузі наукового знання, за допомогою якого стає можливим проаналізувати та зрозуміти нову систему планетарного масштабу “суспільство – природа” – глобальну соціоекосистему, яка розвивається не за суспільними чи природними законами, а за специфічними соціоприродними. Комплексним показником, що характеризує стан будь-якої соціальної групи є рівень здоров’я її представників. За сучасними уявленнями здоров’я – це природній стан організму, що характеризується його повною рівновагою з біосферою і відсутністю будь-яких хворобливих змін. Тому збереження цієї рівноваги є основною задачею людства з метою подолання глобальної екологічної кризи. Вивченням цих питань займається “Екологія людини”.
Предмет вивчає медичні аспекти взаємодії суспільства і природи, типи забруднень довкілля та особливості їх впливу на здоров’я людини, гігієну і медичну географію як основу розвитку екології людини, медико-екологічні карти. Метою предмету є формування нового світосприйняття і нового методу буття людини через усвідомлення нею органічної і нерозривної єдності з природним середовищем. Порушення цієї єдності є однаково небезпечним як для людини, так і для біосфери в цілому.
Книга призначена не тільки для інженерів-екологів, а й для кола науковців, яким не байдужі зазначені вище проблеми і які прагнуть відтворити гармонію на цій неповторно прекрасній Планеті.
Зарання щиро вдячна всім за зауваження і пропозиції щодо поліпшення викладеного матеріалу посібника.