Рекомендація

Сучасна глобальна екологічна криза та загроза глобальної екологічної катастрофи, що нависла над людством ставлять під загрозу саме існування людини як біологічного виду і життя на планеті Земля.

Вичерпання природних ресурсів, нестача питної води, скорочення лісів і збільшенням пустель, масове винищення тварин і рослин, різке погіршення якості природного середовища – це такі ознаки нашого часу, як і радіо, телебачення, автомобіль і літак, комп’ютер і пеніцилін.

Відповідь на питання про причини виникнення кризи у взаємовідносинах суспільства і природи і шляхи його подолання не може дати жодна з традиційних наук. Виникає об’єктивна необхідність у створенні нової галузі наукового знання, так за допомогою якого стає можливим описати, проаналізувати та зрозуміти нову систему планетарного масштабу “суспільство - природа” – глобальну соціоекосистему, яка розвивається не за суспільними чи природними законами, а за специфічними соціоприродними. Комплексним показником, що характеризує стан будь-якої соціальної групи є рівень здоров’я її представників. За сучасними уявленнями здоров’я – це природній стан організму, що характеризується його повною рівновагою з біосферою і відсутністю будь-яких хворобливих змін. Тому збереження цієї рівноваги є основною задачею людства з метою подолання глобальної екологічної кризи. Вивченням цих питань займається екологія людини.

Предмет “Соціальна екологія і екологія людини” вивчає медичні аспекти взаємодії суспільства і природи. Типи забруднень довкілля та особливості їх впливу на здоров'я людини. Гігієну і медичну географію – як основу розвитку екології людини, медико-екологічні карти. Метою якого е формування нового світосприйняття і нового методу буття людини через усвідомлення нею органічної і нерозривної єдності з природнім середовищем. Порушення цієї єдності є однаково небезпечним як для людини так і для біосфери в цілому.

Мета викладання курсу:

Курс “Соціальна екологія і екологія людини” має дати студентам знання про історію взаємодії суспільство і природи, три етапи розвитку глобальної соціоекосистеми, причини виникнення соціальної екології і екології людини, структуру цього предмету. Медичні аспекти взаємодії суспільства і природи, типи забруднень довкілля і особливості їх впливу на здоров’я людини, гігієну та медичну географію як основу розвитку екології людини а також складання медико-екологічних карт та вдосконале освоєння методу математико- картографічного моделювання соціоекосистем.

- основні аспекти взаємодії суспільства і природи;

- типи забруднень довкілля і особливості їх впливу на здоров’я людини;

- три етапи розвитку глобальної соціоекосистеми;

- основи медичної географії;

- характеристику галузевих підрозділів соціоекології.

- робити діагностику стану оточуючого середовища;

- складати медико-екологічні карти та користуватись ними;

- моделювати соціоекосистеми за допомогою математико-картографічного картографування.

Завдання вивчення курсу:

Мета курсу “Соціальна екологія і екологія людини” дає можливість зрозуміти фундаментальні причини суперечностей між суспільством та природою, які породили сучасну глобальну екологічну кризу та необхідність її подолання. Ознайомитись з фізіологічним станом людини, факторами навколишнього середовища, які впливають на здоров'я людини та комплексом оздоровчих факторів навколишнього середовища, які забезпечують нормальний ріст і розвиток людини. Під час навчання студенти не лише здобувають теоретичні знання аналізу можливих екологічних наслідків прийняття тих чи інших управлінських рішень. У них формується теоретичний рівень соціальноекологічної свідомості, соціальноекологічна культура, почуття глобальної відповідальності за кожну конкретну дію.

Метою проведення практичних занять є практичне застосування знань отриманих на лекціях, а саме:

- аналіз сприйняття часу в залежності від характеру діяльності та різних екстремальних умов;

- складання медико-екологічних карт та аналіз стану здоров'я населення України за допомогою медико-екологічних карт;

- за допомогою методу математико-картографічного моделювання складати моделі соціекосистем.

Даний дистанційний курс навчання складений у вигляді розгалуженої структури текстових документів. Він розбитий на теми, кожна з яких в свою чергу містить лекційний матеріал, тест для самоконтролю, вправи і контрольні запитання. Перед початком вивчення тем дисципліни рекомендуємо ознаїомитися з розділом „Рекомендації студенту”.

Бажаємо успіхів у вивченні дисципліни “Соціальна екологія і екологія людини”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Наверх ↑